VII Kongres Polska Wielki Projekt. "Elitą może być każdy z nas"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 18:05
Kongres Polska Wielki Projekt to wiele paneli dyskusyjnych dotyczących kultury edukacji i gospodarki. Jedną z kwestii poruszanych podczas tegorocznych obrad jest system szkolnictwa. Wicepremier Jarosław Gowin, który był gościem panelu "Jak kształcić dla Polski? Rola szkół i uczelni w tworzeniu elity narodowej", zwrócił uwagę, że jednym z przejawów słabości polskiego państwa jest brak systemu formacji elit. O roli szkół w tworzeniu elity narodowej mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Biskup z Zakładu Socjologii i Psychologii Polityki Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • 19.05.2017 Bartłomiej Biskup: "Trzeba pamiętać, że elitą może być każdy z nas"
Premier Beata Szydło podczas spotkania. VII Kongres Polska Wielki Projekt. Głównym organizatorem kongresu jest Fundacja Polska Wielki Projekt. Współorganizatorami są: Instytut Inicjatyw Publicznych, Ośrodek Myśli Politycznej, Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Młodzi dla Polski. Warszawa, 18.05.2017.
Premier Beata Szydło podczas spotkania. VII Kongres Polska Wielki Projekt. Głównym organizatorem kongresu jest Fundacja Polska Wielki Projekt. Współorganizatorami są: Instytut Inicjatyw Publicznych, Ośrodek Myśli Politycznej, Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Młodzi dla Polski. Warszawa, 18.05.2017. Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin wskazuje na cztery słabości polskiego szkolnictwa wyższego: masowość, osłabienie znaczenia badań naukowych, niski poziom umiędzynarodowienia uczelni i brak powiązania nauki z gospodarką. Jak podkreślał dr Bartłomiej Biskup, potrzebne jest otwarte kształcenie, by kształtować przyszłe elity.

- Rzeczywistość zmienia się w sposób dynamiczny, dlatego jako kształcący w szkołach i na uniwersytetach nie możemy się zamknąć i uczyć samych schematów. Chodzi o to, by młodych ludzi otwierać na współpracę z innymi, na współpracę naukową, kazać im myśleć, krytykować, analizować, by mierzyli się z wyzwaniami intelektualnymi. Ważne jest nie tylko kształcenie elit w sensie wiedzy, ale też trzeba premiować kompetencje nieformalne, czyli ludzi, którzy są twórczy, potrafią współpracować i są niesztampowi. To oni będą liderami opinii – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Według wykładowcy akademickiego problemem szkolnictwa wyższego jest niż demograficzny. – Są problemy demograficzne, ale wszystko zależy od studentów i ich pasji do nauki. To ludzie tworzą elity, wielu młodych studentów szuka wiedzy u źródeł i nie zadowala się Wikipedią. Trzeba pamiętać, że elitą może być każdy z nas, ważne, by czuć potrzebę współpracy z innymi, do czego wykształcenie nie jest czasem konieczne – stwierdził dr Biskup.

Więcej w całej audycji. W programie także relacja z Kongresu reportera Polskiego Radia Karola Darmorosa.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/kk/IAR/PAP

 ____________________ 

Data emisji: 19.05.2017

Godzina emisji: 16:39


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Reforma szkolnictwa wyższego. Doktoraty na innych zasadach

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 15:30
- W ramach reformy szkolnictwa wyższego chcemy gruntownie przebudować model kształcenia doktorantów – zadeklarował szef resortu nauki, wicepremier Jarosław Gowin. Zapowiedział m.in. odejście od pojęcia studiów doktoranckich i wprowadzenie trzech ścieżek doktoryzowania. O zapowiadanych zmianach mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Renata Nowakowska-Siuta z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest gotowy pakiet przepisów uszczelniających system podatkowy. Jakie zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 16:01
"Wolność – polski projekt dla Europy" – pod tym hasłem w Warszawie trwa VII edycja kongresu Polska Wielki Projekt. Drugi dzień poświęcony jest przede wszystkim kwestiom gospodarczym. O reformie polskiego systemu podatkowego mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Żukowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morawiecki: Plan Odpowiedzialnego Rozwoju to kręgosłup polityki gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 14:09
W Warszawie trwa VII Kongres Polska Wielki Projekt. W tym roku odbywa się pod hasłem „Wolność - polski projekt dla Europy”. Drugi dzień jest poświęcony przede wszystkim kwestiom gospodarczym. Spotkanie polityków i ekspertów otworzył dziś wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Kongres relacjonuje korespondentka Polskiego Radia 24 Ewa Wasążnik.
rozwiń zwiń