Centrum im. Adama Smitha o kosztach wychowania dzieci

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 15:42
Koszt wychowania jednego dziecka w Polsce, do osiągnięcia przez nie pełnoletności, wynosi od 176 tysięcy do 200 tysięcy złotych. Przy dwójce dzieci koszty mogą wynieść nawet blisko 370 tysięcy złotych, a przy trójce zbliżają się do pół miliona. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Centrum imienia Adama Smitha. Dane komentował w Polskim Radiu 24 Andrzej Sadowski, prezes instytucji.
Audio
  • 01.06.2017 Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha o kosztach wychowania dzieci
Sytuację części rodzin poprawił program Rodzina 500 Plus
Sytuację części rodzin poprawił program Rodzina 500 PlusFoto: flickr/marianabigail

Rok temu wychowanie dziecka kosztowało do 190 tysięcy złotych. Wzrost jest spowodowany podniesieniem kosztów życia w Polsce. Rodzice płacą między innymi za usługi, które teoretycznie są darmowe, jak edukacja czy służba zdrowia.

Andrzej Sadowski wyjaśniał, że sytuację części rodzin poprawił program Rodzina 500 Plus. Przypomniał jednak, że program finansowany jest z długu publicznego. – To nowe zaciąganie zobowiązań, które beneficjenci programu będą musieli w przyszłości zapłacić – wskazywał.

Jak mówił, eksperci Centrum w raporcie podają możliwość znalezienia innych źródeł finansowanie 500 Plus. Dodał, że ważne jest m.in. udomowienie polskiego długu. – Polski rząd pożycza od innych państw na wyższy procent, niż sam oddaje swoje aktywa. Już taka zmiana to nawet 8 mld złotych rocznie, pieniędzy, które niepotrzebnie są płacone – wyjaśniał.

Zdaniem gościa, zwiększenie chęci do rodzicielstwa można również osiągnąć przez obniżenie opodatkowania, co również poprawi standard życia.

Koszty zostały zmierzone poprzez sprawdzenie, w jakim stopniu następuje pogorszenie standardu życia wynikające z wychowywania i utrzymania dziecka. Centrum im. Adama Smitha liczy koszty wychowania dzieci w Polce, z przerwami, od 2008 roku.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Filip Memches.   

Polskie Radio 24/IAR/ip

___________________

Data emisji: 01.06.2017

Godzina emisji: 14:35


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Bartosz Marczuk o rezultatach programu 500 plus oraz źródłach jego finansowania

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 08:13
- Program doprowadził do wzrostu liczby narodzin i redukcji skrajnego ubóstwa wśród dzieci. Wspieranie ludzi w wychowaniu dzieci opłaca się nam jako wspólnocie – mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Markowe ubrania i drogie telefony wśród najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 14:31
Drogie telefony komórkowe i markowe ubrania są coraz ważniejsze dla dzieci i młodych ludzi. Zdarza się, że ci, którzy ich nie mają słyszą wyzwiska, żarty na swój temat lub są wykluczani z grupy. O tym, czy zróżnicowanie zarobków rodziców ma wpływ na samopoczucie dzieci w szkole i czy dzieci dostrzegają te różnice, mówiły w audycji O Sobie Samych Anna Lukasik (Fundacja Sto Pociech) i Ewa Babicka (Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Praw Dziecka: Potrzebujemy Narodowej Strategii Walki z Przemocą wobec Dzieci

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 10:52
Marek Michalak apelował w rozmowie z Polskim Radiem 24 o stworzenie kompleksowego programu ochrony dzieci. – Potrzebujemy Narodowej Strategii na rzecz Walki z Przemocą wobec Dzieci – mówił Rzecznik Praw Dziecka. 1 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Dziecka z parą prezydencką

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 15:27
W Pałacu Prezydenckim wyjątkowi goście. Z okazji Dnia Dziecka prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda zaprosili uczniów z całej Polski, a także polskie dzieci z Litwy. Były konkursy, gry terenowe i życzenia od pary prezydenckiej.
rozwiń zwiń