X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ruszają konsultacje referendalne. "Referenda nie powinny być organizowane zbyt często"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 14:22
Prezydent rozpoczyna konsultacje w sprawie planowanego na 11 listopada przyszłego roku referendum konstytucyjnego. Andrzej Duda w czwartek spotka się z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, a w poniedziałek z Pawłem Kukizem i przedstawicielami jego ugrupowania. 
Audio
  • 08.06.2017 Michał Kolanko z Rzeczpospolitej o wystąpieniu prezydenta ws. referendum konstytucyjnego.
Andrzej Duda podczas przemówienia
Andrzej Duda podczas przemówieniaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Prezydent na briefingu prasowym mówił, że konsultacje są dla niego bardzo istotne, tak jak istotna jest tematyka, która będzie poruszona w głosowaniu. – Chciałbym żeby Polacy w tym referendum wypowiedzieli się w sprawie kierunków ustrojowych, jakie widzą dla Rzeczpospolitej na przyszłe dziesięciolecia – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent przyznał, że nie popiera połączenia referendum konstytucyjnego z proponowanym referendum dotyczącym przyjmowania uchodźców, co sugerował m.in. Paweł Kukiz. – Dla mnie to są dwie zupełnie rozłączne sprawy – podkreślił. Andrzej Duda zadeklarował przy tym, że jest gotów wystąpić o zorganizowanie głosowania w sprawie uchodźców w przyszłości, jeśli problem nadal będzie aktualny, a referendum konstytucyjne zakończy się sukcesem. Według prezydenta referendum dotyczące tej kwestii mogłoby się odbyć w 2019 roku, równolegle do wyborów parlamentarnych.

Jak mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kolanko z Rzeczpospolitej, wygląda na to, że prezydent nie ma jednoznacznego, dobrego planu w sprawie referendum. – Gdyby tak było miałby gotowy zestaw kilku zagadnień, wokół których miałaby się toczyć debata. Korzystniejsze byłoby trochę zawęzić jej zakres, bo nie wiem, jak możliwa jest dyskusja ogólnonarodowa co do wszystkich zagadnień, często bardzo specjalistycznych – przekonywał.

Według gościa, propozycja przełożenia referendum w kwestii uchodźców to próba sprawienia, by stali się oni tematem przyszłej kampanii. Michał Kolanko dodał jednak, że referenda nie powinny być organizowane zbyt często. – Przestaną być czymś wyjątkowym, tak jak było to w dotychczasowej historii, a ich w waga straci znaczenie – ocenił. 

Prezydent Andrzej Duda informował wcześniej, że zwróci się do Senatu, aby 11 listopada 2018 r. odbyło się referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji. 11 listopada 2018 r., to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/IAR/ip

____________________

Data emisji: 08.06.2017

Godzina emisji: 12:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Jaka konstytucja? "Sugerowałbym wzmocnienie roli premiera"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 12:55
Prezydent uważa, że gdyby referendum w sprawie kierunków zmian w konstytucji zostało przeprowadzone 11 listopada 2018 roku, to ten plebiscyt zyskałby "specyficzną symbolikę". Andrzej Duda podkreślił, że to obywatele powinni wskazać ewentualne kierunki zmian dotyczących kwestii ustrojowych czy istotnych spraw, które miałyby znaleźć się w konstytucji. Sprawę komentował w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Słomka z Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Duda w orędziu do Polaków: potrzebujemy nowej Konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 20:45
Prezydent Duda do Polaków: Potrzebujemy nowej Konstytucji. Wspólnie stwórzmy nową Konstytucję - dla Polski, dla nas wszystkich. Prezydent w orędziu radiowo-telewizyjnym z okazji drugiej rocznicy wyboru na urząd prezydenta podkreślił, że ostatnie dwa lata to okres zasadniczych zmian społecznych, politycznych i gospodarczych. Przez ten czas obozowi Zjednoczonej Prawicy udało się przeprowadzić wiele istotnych reform, mimo że wielu w to nie wierzyło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Śniadek: projekt Solidarności punktem wyjścia do zmiany konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 08:12
Prezydent Duda ogłosił w środowym orędziu, że zwróci się do Senatu z wnioskiem, by referendum konstytucyjne odbyło się 11 listopada 2018 roku, w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Sprawę skomentował w audycji 24 Pytania były przewodniczący Solidarności, poseł PiS Janusz Śniadek.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mucha: będą konsultacje, rozdzielenie dat referendum ws konstytucji i wyborów samorządowych – rozważane

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 14:58
– Po konsultacjach, które odbędzie prezydent Andrzej Duda, będzie wypracowany model ws. przeprowadzenia referendum i wyborów samorządowych. Jest możliwe rozdzielenie ich dat, jeśli będzie tego rodzaju kompromis polityczny – powiedział pełnomocnik prezydenta ds. referendum Paweł Mucha.
rozwiń zwiń