Lech Jęczmyk: kryzys oznacza zagrożenie i szansę

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 11:45
- Wielcy i silni potrzebują kryzysu. Po każdym kryzysie liczba banków się zmniejsza, pozostają tylko silniejsze. Najprawdopodobniej kryzysy są wywowływane specjlanie po "dojściu do ściany". Są trzy wyjścia z sytuacji: całkowita rujnacja sytemu pieniężnego, wojna lub Jedwabny Szlak, który otworzy nowe drogi - mówił w Polskim Radiu 24 eseista, tłumacz, teoretyk cywilizacji, autor m.in. "Nowego Średniowiecza" Lech Jęczmyk. 
Audio
  • 15.06.17 Lech Jęczmyk o koncepcji „Nowego średniowiecza”.
Lech Jęczmyk tłumaczył m.in. książki Thomasa Bergera, Philipa K. Dicka, Josepha Hellera, Kurta Vonneguta
Lech Jęczmyk tłumaczył m.in. książki Thomasa Bergera, Philipa K. Dicka, Josepha Hellera, Kurta VonnegutaFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna/CC-BY-SA

Termin "nowe średniowiecze" zostało rozpropagowane przez rosyjskiego myśliciela, filozofa i mistyka Nikołaja Bierdiajewa. To "rytmiczna zmiana epok, przejście od racjonalizmu historii nowożytnej do racjonalizmu albo nadracjonalizmu Średniowiecza". Zdaniem Lecha Jęczmyka istnieje dziś wielkie podobieństwo do rozpadu Cesarstwa Rzymskiego. - O rzymskim imperium wiemy wszystko, ponieważ wszystko było dokładnie zapisywane i wiemy jak to się działo – ptrzypomniał.

Cechą charakterystyczną upadku jest m.in. rezygnacja z wojska z poboru i zastąpienie go najemnymi żołnierzami. - Obywatele przestają się wówczas poczuwać do obrony swojego państwa – stwierdził gość Polskiego Radia 24. Dodał, że symptomatyczny jest także upadek klasy średniej. – W starożytnym Rzymie i Grecji polegał on na tym, że powstały wielkie latyfundia. Zniknęła klasa średnich i drobnych rolników, które były podstawą państwa – tłumaczył.

Więcej w całej rozmowie.

Lech Jęczmyk z wykształcenia jest filologiem rosyjskim. Współpracował z miesięcznikiem "Fantastyka" ("Nowa Fantastyka"), publikował także we "Frondzie", "Gazecie Polskiej", "Rzeczpospolitej"; był kierownikiem działu publicystyki w telewizji publicznej. Tłumaczył książki m.in. Vonneguta, Hellera, Dicka i Le Guin. Wydał kilkanaście antologii oraz dwa zbiory esejów: Trzy końce historii, czyli Nowe Średniowiecze (2006) i Dlaczego toniemy, czyli jeszcze nowsze Średniowiecze (2011). Otrzymał kilka nagród za działalność wydawniczą i tłumaczenia, a w grudniu 2011 Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - Laur SDP za całokształt twórczości, "za to, że widzi to, co skryte".

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Data emisji: 15.06.17

Godzina emisji: 11:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Rzeczy utracone". Blog Łukasza Orbitowskiego w formie papierowej

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 13:12
Książka Łukasza Orbitowskiego to autorski wybór najlepszych wpisów z bloga pisarza, przepełnionych rozmaitymi doświadczeniami i obserwacjami. – Kiedyś byłem niesłychanie towarzyski, ale teraz wszyscy zdezerterowali do sieci lub na imprezy. Jako pisarz daję smutek, ale jako człowiek staram się dawać radość – mówił o sobie w audycji Między Kropkami pisarz Łukasz Orbitowski, autor książki "Rzeczy utracone. Notatki człowieka posttowarzyskiego".
rozwiń zwiń