"36 forteli" – jak Chińczycy prowadzą wojny i konflikty

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 16:35
- Fortele to przysłowia, które żyją własnym życiem w języku chińskim i są maksymami skutecznego działania. Cała mądrość >>Sztuki wojny<< Sun Tzu to emanacja i ucieleśnienie zasad i przysłów zebranych w Księdze Przemian. Sun Tzu pisze o prowadzeniu wojny bez wojny – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Plebaniak, autor "36 forteli. Chińskiej sztuki podstępu, układania planów i skutecznego działania".
Audio
  • 15.06.2017 Piotr Plebaniak: „Logika myślenia Chińczyków opiera się na nieuchronności zachodzących zmian”.
Bambusowe wydanie Sztuki wojny
Bambusowe wydanie "Sztuki wojny"Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna/CC-BY-2.0F

Jak podkreślał Piotr Plebaniak, "36 forteli" to almanach chińskiej mentalności. – Od naszego języka zależy to jak postrzegamy świat. Starając się zrozumieć co planują i myślą Chińczycy posługujemy się koncepcjami z kultury Zachodu. Europejczycy siłowali się na bitwach i ten wzorzec widzimy np. w rozprawach sądowych, jest to mocno zrytualizowane. Natomiast u Chińczyków nie ma jednoznacznej granicy, kiedy zaczyna się wojna – mówił gość Polskiego Radia 24.

Według autora Chińczycy od zawsze toczyli wojny, nazywane dzisiaj hybrydowymi. – To są wojny bez wypowiedzenia wojny. Przeciwnik ma nie zdawać sobie sprawy, że wojna jest prowadzona. Jako Europejczycy szukamy wzorców, których znamy. Chińczycy mają zupełnie inne kody kulturowe i pule zachowań. Logika myślenia Chińczyków opiera się na nieuchronności zachodzących zmian – powiedział Plebaniak.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/kk

______________________

Data emisji: 15.06.2017

Godzina emisji: 16.21

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Sztuka chińska w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 12:28
W Muzeum Narodowym w Warszawie – dzięki współpracy z Chińskim Muzeum Narodowym w Pekinie – prezentowana jest wystawa „Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego”. W Polskim Radiu 24 o ekspozycji opowiadały Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie i Joanna Popkowska, kurator wystawy.
rozwiń zwiń