Warszawa: Państwa V4 i Beneluksu o Brexicie i przyszłości UE

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 15:18
Przyszłość Unii Europejskiej i Unia po Brexicie – to główne tematy rozmów premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu w Warszawie. Spotkanie szefów rządów Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Luksemburga, Belgii i Holandii odbywa się z inicjatywy Beaty Szydło. W Polskim Radiu 24 komentarz dra Spasimira Domaradzkiego z Uczelni Łazarskiego.
Audio
  • 19.06.17 Warszawa: państwa V4 i Beneluksu o Brexicie i przyszłości UE
Premier Beata Szydło (4L), premier Holandii Mark Rutte (2L), premier Belgii Charles Michel (3P), premier Luksemburga Xavier Bettel (L), premier Słowacji Robert Fico (3L), premier Węgier Viktor Orban (3P) oraz premier Czech Bohuslav Sobotka (P) po wspólnym zdjęciu podczas spotkania w KPRM
Premier Beata Szydło (4L), premier Holandii Mark Rutte (2L), premier Belgii Charles Michel (3P), premier Luksemburga Xavier Bettel (L), premier Słowacji Robert Fico (3L), premier Węgier Viktor Orban (3P) oraz premier Czech Bohuslav Sobotka (P) po wspólnym zdjęciu podczas spotkania w KPRMFoto: PAP/Paweł Supernak

Jak wskazywał gość PR24, pomiędzy Warszawą, Bratysławą, Budapesztem i Pragą a partnerami z krajów Beneluksu – co do przyszłości funkcjonowania UE – nie ma jednomyślności m.in. w kwestii prowadzenia polityki wobec uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki.

– Kraje Beneluksu stanowią jądro procesu integracji europejskiej. Ich argumenty są często identyczne z argumentami Berlina. Trudno sobie wyobrazić, by głęboka przepaść w sprawie polityki migracyjnej mogła być w jakikolwiek sposób zniwelowana – komentował dr Spasimir Domaradzki.

Tymczasem, również w poniedziałek, w Brukseli rozpoczęły się negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W opinii eksperta, negocjacje będą trudne zarówno dla Unii Europejskiej, jak i dla samego Londynu.

– Bruksela z jednej strony będzie chciała zachować dobre relacje z Wielką Brytanią, a z drugiej będzie chciała pokazać innym państwom członkowskim, że opuszczanie Wspólnoty nie jest opłacalne. Z kolei Londyn musi odpowiedzieć na potrzeby Szkocji, która chce nadal mieć „dojście” do unijnego rynku, a także Irlandii Północnej, która nie chce zamknięcia granicy z Irlandią – wyjaśniał dr Spasimir Domaradzki.

W poniedziałek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie w gronie szefów rządów państw V4 premier Beata Szydło zakończy i podsumuje miniony rok prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej, w tym zrealizowane inicjatywy. Zwieńczeniem spotkania będzie uroczyste przekazanie przewodnictwa w V4 premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/IAR/mp

_________________

Data emisji: 19.06.17

Godzina emisji: 13.35


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Deklaracja Warszawska podpisana. "To oddech dla V4"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 15:20
Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej podpisali Deklarację Warszawską. To był najważniejszy moment Kongresu Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej, który odbył się w Warszawie. – Same podpisy pod deklaracją nie sprawią, że coś się wydarzy. Jednak jest pierwszy krok w kierunku wzmocnienia innowacyjności – podkreślała w Polskim Radiu 24 Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza Szczyt Parlamentarny Europy Środkowej i Wschodniej. "Mamy wiele wspólnych celów"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 09:00
W środę i czwartek w Warszawie odbędzie się Szczyt Przewodniczących Parlamentów. Przyjazd do Warszawy zadeklarowali przewodniczący i wiceprzewodniczący parlamentów: Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Gruzji, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Ukrainy i Węgier. O wydarzeniu mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Szymanowski z Katolickiego Uniwersytetu w Budapeszcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Angela Merkel otworzyła szeroko swoje ramiona i nie jest w stanie pomieścić uchodźców”

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 17:36
- Pytanie czy procedura Komisji Europejskiej w sprawie relokacji uchodźców to straszak na kraje Grupy Wyszehradzkiej. Ta cała procedura może potrwać kilka lat, a nie wydaje mi się, by problem kryzysu uchodźczego można było odłożyć na później. Interes gospodarczy silniejszych państw wygrywa - powiedziała w audycji Rozmowa PR24 Elżbieta Zielińska, z klubu Kukiz’15.
rozwiń zwiń