Francja po wyborach. Komentarz ekspertki

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 16:54
350 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym wywalczyła partia Emmanuela Macrona. To ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych we Francji. W Polskim Radiu 24 rezultat głosowania komentowała prof. Małgorzata Molęda-Zdziech z Instytutu Studiów Międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej. 
Audio
prof. Małgorzata Molęda-Zdziech
prof. Małgorzata Molęda-ZdziechFoto: PR24/MS

Choć ostateczna liczba deputowanych Republiki En Marche jest mniejsza niż przewidywały przedwyborcze sondaże, to jednak partia Emmanuela Macrona ma większość absolutną, a tym samym swobodę rządzenia.

Przedstawiciele ugrupowania jednocześnie muszą zdawać sobie sprawę, że bardzo niska frekwencja, na poziomie 42 procent, jest wyraźnym sygnałem, że wielu Francuzów pozostaje sceptycznych wobec programu prezydenta. – Zazwyczaj Francuzi bardzo się mobilizowali, czasem frekwencja wynosiła nawet 80 procent. Tym razem nawet połowa nie poszła urn – podkreślała prof. Małgorzata Molęda-Zdziech.

Prawica będzie miała 137 miejsc, socjaliści 44. Front Narodowy będzie miał 8 reprezentantów. W ocenie gościa PR24, rezultat partii Marine Le Pen, która w II turze niedawnych wyborów prezydenckich rywalizowała z Macronem, jest sukcesem. – Sama liderka FN w końcu znajdzie się w parlamencie, a ugrupowanie teraz będzie mieć 8 mandatów. Wcześniej partia miała tylko dwóch reprezentantów – wskazywała ekspertka.

Więcej w całej rozmowie.

___________________

Data emisji: 19.06.17

Godzina emisji: 15.45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Francja: niska frekwencja w II turze wyborów parlamentarnych

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 14:15
Do południa frekwencja w II turze wyborów parlamentarnych we Francji wyniosła 17,75 proc.; to najniższa frekwencja od lat. – Część Francuzów wychodzi chyba z założenia, że prezydent Macron i tak będzie miał swoją większość – mówiła Magdalena Skajewska, specjalna wysłanniczka Polskiego Radia w Paryżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory we Francji: fenomen Emmanuela Macrona

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 16:01
Francuzi wybierają nowy skład Zgromadzenia Narodowego. To już czwarte głosowanie w ostatnich dwóch miesiącach i czwarte, które ma wygrać Emmanuel Macron. – Macron choć nie ma dużego doświadczenia politycznego, odznacza się barometrem, instynktem i nosem politycznym oraz rozumie aspiracje dzisiejszego społeczeństwa francuskiego – mówił w Gorącym Temacie Marcin Darmas (Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Partia Macrona zdecydowanym zwycięzcą francuskich wyborów parlamentarnych

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 21:10
Partia prezydenta Emmanuela Macrona i jej sojusznik z ugrupowania centrystów mają bezwzględną większość w Zgromadzeniu Narodowym. To wstępne wyniki drugiej tury wyborów parlamentarnych we Francji. Wyniki skomentował w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Szeptycki, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie Dnia: jakie znaczenie dla Polski i Europy będą miały wyniki wyborów we Francji?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 22:01
Zdecydowane zwycięstwo La République En Marche!, partii Emmanuela Macrona, we francuskich wyborach parlamentarnych. Oto główny temat, jaki skomentowali goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: Emmanuel Macron zapowiedział głębokie reformy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 10:32
Po wyborach we Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że będzie wykorzystywał swoją bezwzględną większość do przeprowadzenia w kraju głębokich reform. Mają one dotyczyć m.in. zmian w systemie emerytalnym - połączenia prywatnego sektora emerytalnego z publicznym - a także obniżenia deficytu, bezrobocia i podatku od osób prawnych. O planach prezydenta Francji rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza dr Artur Bartoszewicz (SGH), Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński) i Olaf Wojak (Centrum im. Adama Smitha).
rozwiń zwiń