Donald Trump w Polsce o Korei Północnej. „O tym mówi świat”

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 11:51
Po spotkaniu „w cztery oczy” z prezydentem Andrzejem Dudą, Donald Trump odniósł się m.in. do niestałej obecności Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ od przyszłego roku. – Warszawa dołącza do Rady w bardzo krytycznym czasie. Nie tylko musimy chronić nasze narody przed terroryzmem, ale też musimy zmierzyć się z zagrożeniem ze strony Korei Północnej – powiedział amerykański przywódca. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Zbigniewa Lewickiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i dra Michała Kuzia z Uczelni Łazarskiego.
Audio
  • 6.07.17 Donald Trump w Polsce o Korei Północnej. Komentarz ekspertów
Spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczące sytuacji w Korei Północnej, , 05.07.2017
Spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczące sytuacji w Korei Północnej, , 05.07.2017Foto: PAP/EPA/ANDREW GOMBERT

Jak oceniał w PR24 prof. Zbigniew Lewicki, to że prezydent USA odniósł się po dwustronnym spotkaniu z Andrzejem Dudą również do kwestii międzynarodowych, nie jest zaskoczeniem.

– Zastanawialiśmy się, czy wizyta Donalda Trumpa będzie nakierowana na Polskę, czy też na świat. Pamiętajmy, że prezydent USA wygłosi na pl. Krasińskich pierwsze w Europie, publiczne wystąpienie. My czekamy na wątki polskie, ale świat czeka na wątki dotyczące polityki międzynarodowej – wskazywał. – Zagrożenie ze strony Korei Północnej, to na ile Pjongjang może być niebezpieczny dla Japonii czy Korei Południowej, jest tym, o czym mówi świat – dodawał amerykanista.

Z kolei dr Michał Kuź zauważył, że odniesienia do potencjalnego konfliktu na Dalekim Wschodzie nie można nie rozpatrywać z perspektywy sytuacji w Europie i funkcjonowania NATO. – Donald Trump pochwalił Polskę po spotkaniu z Andrzejem Dudą, mówił o nas jako o przykładzie w kontekście wydatków na zbrojenia – zauważył politolog.

Wizyta Donalda Trumpa w Polskim Radiu 24 - czytaj więcej

– Stany Zjednoczone, m.in. z powodu działalności Korei Północnej, w coraz większym stopniu obecne są w regionie Pacyfiku. USA prawdopodobnie tam będą rozwijać swój potencjał militarny i nie będą mogły być tak aktywne w Europie. Dlatego tak ważne jest dbanie o potencjał obronny państw Starego Kontynentu. Rosja może wykorzystać bowiem zaangażowanie USA w innym regionie np. do uderzenia na kraje bałtyckie – tłumaczył dr Michał Kuź.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla

Polskie Radio 24/mp

____________________ 

Data emisji: 6.07.17

Godzina emisji: 11.08


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Napięcia na Półwyspie Koreańskim. „To nie była zwykła próba rakietowa”

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 13:00
Rada Bezpieczeństwa ONZ potępia próby rakietowe Korei Północnej i wyraża zaniepokojenie coraz bardziej destabilizującym zachowaniem tego państwa. W poniedziałek z komunistycznej Korei wystrzelono cztery pociski balistyczne, które po przebyciu około 1 tys. km spadły do morza w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii. O tym, a także o zamordowaniu Kim Dzong Nama, mówił w programie Świat w Południe ekspert ds. Dalekiego Wschodu Rafał Tomański. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżim w Pjongjangu zapowiada dalsze testy rakiet

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 20:05
Korea Północna grozi kolejnymi próbami rakietowymi. Zastępca szefa MSZ tego kraju, Han Song-Ryol powiedział BBC, że mimo krytyki ze strony społeczności międzynarodowej reżim w Pjongjangu będzie regularnie przeprowadzał takie testy. O sytuacji na Półwyspie Koreańskim mówił w audycji Świat w Powiększeniu Rafał Tomański z Polskiej Agencji Prasowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Trump wskazuje na Polskę jako lidera Sojuszu, w kwestii realizacji zobowiązań sojuszniczych”

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 16:30
- Wizyta Donalda Trumpa to ważna wizyta dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej i sukces prezydenta Andrzeja Dudy. Przyjęcia zaproszenia do Polski przez prezydenta USA to wskazanie siły i znaczenia Polski na arenie międzynarodowej. Ważne i przełomowe przemówienie Trumpa w Europie, będzie adresowane do Polaków i warszawiaków. Powinny paść ważkie deklaracje nt. bezpieczeństwa Polski i współpracy gospodarczej - mówił w audycji Rozmowa PR24 Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta Donalda Trumpa w Polsce zakończona. "Mam poczucie, że USA myślą bardzo poważnie o bezpieczeństwie Polski"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 14:43
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że wizyta Donalda Trumpa w Polsce podkreśla więź między obydwoma państwami i świadczy o wysokiej jakości polsko-amerykańskiego sojuszu. Na konferencji prasowej po spotkaniu "w cztery oczy" z amerykańskim prezydentem Andrzej Duda mówił, że rozmowa dotyczyła m.in. kwestii bezpieczeństwa i współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wizytę amerykańskiego prezydenta relacjonowaliśmy w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń