"Lakar" – jeden z najciekawszych szpiegów wywiadu PRL

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 17:22
Jego dokumentacja została niedawno ujawniona przez Agencję Wywiadu w ramach odtajnienia zbioru zastrzeżonego IPN. Znany jest z działalności pod pseudonimem "Lakar", funkcjonował również pod nazwiskiem Stefan Walecki.  – W moim przekonaniu Andrzej Madejczyk to jeden z najciekawszych szpiegów wywiadu PRL – mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Bagieński, historyk Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 09.07.17 "Lakar" – szpieg wywiadu PRL. Gość: Witold Bagieński
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR

Nazwisko Madejczyka i pseudonim "Lakar" zafunkcjonowały w przestrzeni publicznej ponad 10 lat temu przy okazji sprawy ojca Konrada Hejmo. Ten zakonnik funkcjonujący w Rzymie spotykał się z człowiekiem, który wyciągał od niego różne informacje i de facto pozyskał go do współpracy.

– Madejczyk znajdował się w Rzymie ze wskazania BND, czyli zachodniego niemieckiego wywiadu. Był człowiekiem, który miał tam zdobywać informacje na temat tego, co się dzieje zarówno środowisku watykańskim, jak i szeroko pojętym środowisku politycznym. Skala jego działalności jest niezwykle szeroka. To informacje dotyczące Polaków za granicą, Radia Wolna Europa, Paryskiej Kultury, środowiska chadeckiego i dostojników kościelnych – mówił dr Witold Bagieński.

Odtajniona dokumentacja nt. Madejczyka to 33 tomy dokumentów papierowych i 86 różnego rodzaju taśm, szpul i kaset.

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.

Audycję prowadził Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/dds

____________________

Data emisji: 09.07.2017

Godzina emisji: 16.12


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dymisja wiceprezydenta Łodzi. W tle współpraca ze służbami PRL

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 17:11
Wiceprezydent Łodzi Ireneusz Jabłoński stracił swoje stanowisko. To efekt publikacji tygodnika Gazeta Polska, według której Jabłoński miał być współpracownikiem służb PRL. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Trojanowski (Polskie Radio Łódź).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolegium IPN o odtajnianiu zbioru zastrzeżonego. „Nie ma powodów do niepokoju” 

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 19:07
– Współpraca między służbami a Instytutem Pamięci Narodowej jest dobra. Do 20 maja wszystkie służby zakończą przegląd dokumentów pochodzących ze zbioru zastrzeżonego – powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, członek kolegium IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Wyszkowski o odtajnianiu zbioru zastrzeżonego

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 20:24
– Służby nie mogą wstrzymywać odtajniania zbioru zastrzeżonego (…). Jednak materiału do przejrzenia jest dużo, sprawy archiwalne być może nie były dla służb priorytetem – mówił w audycji Kulisy Spraw Krzysztof Wyszkowski, członek kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archiwum IPN: Przestaje istnieć zbiór zastrzeżony

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 15:45
Instytut Pamięci Narodowej nie zdąży do 16 czerwca w pełni odtajnić zbioru zastrzeżonego. W piątek upłynął ustawowy termin zlikwidowania tajnego zbioru dokumentów wytworzonych przez służby specjalne PRL, które przez lata były utajnione ze względu na potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. W Polskim Radiu 24 komentarz historyków Piotra Dmitrowicza, Sławomira Cenckiewicza oraz rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W piątek przestaje istnieć zbiór zastrzeżony w archiwum IPN

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 11:19
Od piątku nie będzie już zbioru zastrzeżonego w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. 16 czerwca upływa ustawowy termin zlikwidowania tajnego zbioru dokumentów, wytworzonych przez służby specjalne PRL, które były utajnione ze względu na potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. O szczegółach w Polskim Radiu 24 mówił Grzegorz Wołk, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie Dnia: Likwidacja zbioru zastrzeżonego IPN, postępowanie wobec Trumpa w Senacie 

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 23:00
Od piątku 16 czerwca nie ma już zbioru zastrzeżonego w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Upłynął bowiem ustawowy termin zlikwidowania tajnego zbioru dokumentów wytworzonych przez służby specjalne PRL. Zbiór był utajniony ze względu na potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 Marzena Kruk z IPN. Z kolei o wszczętym wobec Donalda Trumpa postepowaniu w Senacie mówił Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń