Brytyjska para książęca z wizytą w Polsce. "Cały świat będzie o tej wizycie mówił"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 14:00
W poniedziałek do Warszawy przyleciała Brytyjska Para Książęca. William i Kate wraz z dziećmi spędzą w Polsce niecałe trzy dni. W planach wizyty jest m.in. przyjęcie w Łazienkach Królewskich i zwiedzanie Gdańska. W Polskim Radiu 24 o szczegółach wizyty mówili Wojciech Cegielski z Informacyjnej Agencji Radiowa i Łukasz Walewski z radiowej Trójki.
Audio
  • 16.07.2017 Łukasz Walewski z radiowej Trójki o wizycie brytyjskiej pary książęcej w Polsce
  • 17.07.17 Wojciech Cegielski o wizycie brytyjskiej pary książęcej w Polsce
Księżna Catherine i książę William z córką Charlotte i synkiem Georgeem podczas powitania na warszawskim lotnisku wojskowym. Warszawa 17.07.2017
Księżna Catherine i książę William z córką Charlotte i synkiem George'em podczas powitania na warszawskim lotnisku wojskowym. Warszawa 17.07.2017Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Jak podkreślił Wojciech Cegielski, nie jest to wizyta polityczna choć przewidziane są spotkania z politykami. - Program rozpoczął się od tego, że prezydent Andrzej Duda powita parę w Pałacu Prezydenckim, ale - jak zapowiada Krzysztof Szczerski - nie ma być w ogóle rozmów politycznych, gdyż ma to być wizyta „szacunku i przyjaźni” - mówił korespondent.

Dodał, że gdy trzeba wyjaśnić pewne sprawy, do Polski przyjeżdża premier Theresa May. Wizyta pary książęcej pełni zupełnie inne funkcje. - Królowa i cała rodzina królewska to bardziej element protokołu dyplomatycznego, symbolu, a nie polityki. Wizyta monarchii brytyjskiej jest m.in. elementem ocieplania wizerunku Wielkiej Brytanii – podsumował Cegielski.

Według Łukasza Walewskiego z radiowej Trójki "politycznie wizyta ma większe znaczenie dla Wielkiej Brytanii niż dla Polski, bo chodzi o Brexit i negocjacje rozwodu z UE".

- Dla nas jest wizerunkowa, o tyle ważna, że o wizytę brytyjskiej rodziny królewskiej bija się wszyscy na świecie – wskazywał.  Dodał, że William i Kate niewiele podróżują, stąd powinniśmy być zachwyceni, tym bardziej, że przyjeżdżają z dziećmi. – Cały świat będzie o tej wizycie mówił – ocenił gość Polskiego Radia 24.

Para książęca wraz z dziećmi wylądowali w Warszawie po 13.30 w poniedziałek, William i Kate zostali podjęci przez parę prezydencką Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę w Pałacu Prezydenckim. Ok. godz. 15.15 zaplanowano spacer po Krakowskim Przedmieściu. Obie pary książęca i prezydencka udadzą się potem do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotkają się z weteranami. Para książęca weźmie też udział w spotkaniu z młodymi przedsiębiorcami w wieżowcu Warsaw Spire. Wieczorem odbędzie się przyjęcie, na którym książę William wygłosi przemówienie. W Warszawie William i Kate wraz z dziećmi zamieszkają w Belwederze. Drugi dzień wizyty w Polsce spędzą w Gdańsku. Wizyta zakończy się w środę prywatnym spotkaniem w Belwederze z parą prezydencką. Następnie Kate i William udadzą się do Berlina.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla oraz Sławomir Jastrzębowski

Polskie Radio 24/ip

____________________ 

Data emisji: 16.07.2017 oraz 17.07.2017

Godzina emisji: 11:06 oraz 6:45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W oczekiwaniu na potomka rodziny królewskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 17:23
►Królewski potomek jeszcze się nie urodził, a już jest bohaterem numer jeden na Wyspach Brytyjskich. Dziennikarze z całego świata od kilku dni przebywają pod szpitalem St Mary's w Londynie, w którym na świat ma przyjść dziecko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witamy na świecie Małego Księcia!

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 00:20
Księżna Kate urodziła syna w poniedziałek o godz. 16.24 lokalnego czasu (godz. 17.24 polskiego czasu); noworodek waży ok. 3,8 kg. Książę William był obecny podczas porodu - ogłosił wieczorem Pałac Kensington.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Księżna Kate urodziła córkę

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2015 12:38
Księżna Cambridge Catherine, żona księcia Williama, urodziła córkę. Do szpitala St. Mary's w Londynie trafiła w sobotni poranek. Spełniło się marzenie Brytyjczyków – wszyscy marzyli o małej księżniczce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Royal Baby a kampania wyborcza

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2015 11:53
Wielka Brytania żyje narodzinami córki księcia Williama i księżnej Kate, a także finiszem piłkarskich rozgrywek ligowych. Tymczasem, już w czwartek odbędą się tam wybory powszechne. Czy polityka w obliczu innych, ważnych wydarzeń schodzi na drugi plan?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książę William i księżna Kate w Polsce. Inicjatywa spotkania po stronie brytyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 11:15
- Niewątpliwie wizyta księcia Williama i księżnej Kate w Polsce służy temu, by zacieśnić stosunki Polski i Wielkiej Brytanii – powiedziała w Polskim Radiu 24 ekspertka ds. protokołu dyplomatycznego i etykiety dr Irena Kamińska – Radomska. 
rozwiń zwiń