„Literatura dziecięca stała się przekleństwem Kornela Makuszyńskiego”

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 11:00
Był autorem najpoczytniejszych książek dla młodych czytelników, ojcem Koziołka Matołka i twórcą przesympatycznych bohaterek, nieprzewidywalnych i niezależnych młodych kobiet. Literatura dziecięca stała się jednak dla niego przekleństwem. O Kornelu Makuszyńskim mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Urbanek, autor biografii pisarza.
Audio
  • 16.07.2017 Mariusz Urbaniak, autor biografii pisarza, o Kornelu Makuszyńskim
Fragment okładki książki Mariusza Urbanka Makuszyński. O jednym takim któremu ukradziono słońce
Fragment okładki książki Mariusza Urbanka "Makuszyński. O jednym takim któremu ukradziono słońce"Foto: Wydawnictwo Czarne

Jak wyjaśniał gość, powodem, dla którego postanowił zająć się biografią Kornela Makuszyńskiego było to, co stało się z pisarzem po II wojnie światowej. – Stał się jednym z odrzuconych przez powojenną Polskę, w istocie bez żadnego ważnego powodu, bo przeciwko ustrojowi komunistycznemu nie wystąpił. Ta bezwzględność historii, która zmiotła, zmiażdżyła, przeżuła i wypluła Makuszyńskiego była powodem, że postawiłem sobie pytanie dlaczego i odpowiedź chciałem znaleźć i przedstawić czytelnikom – mówił.

Mariusz Urbanek wskazywał, że książki dla młodzieży dały Makuszyńskiemu ogromną popularność, miłość czytelników, pieniądze, jednak po II wojnie światowej okazało się, że literatura ukazująca II RP jako państwo, w którym działo się dużo dobrego przestała być w nowej Polsce potrzebna. Tłumaczył, że niektóre z jego książek, jak „Uśmiech Lwowa” w PRL nie mogły się ukazywać, a w wielu przypadkach dochodziło do absurdalnych przykładów cenzury. – Znana z „Szatana z siódmej klasy” wieś Bejgoła została przeniesiona pod Pułtusk. Zmiany dotknęły nawet Koziołka Matołka, który wracając z księżyca samolotem nie leciał polskim, ale MIG-iem 21, przelatując obok Pałacu Kultury – przypomniał.

Literatura dziecięca stała się także przekleństwem z innego powodu. – W Polsce twórcy literatury dla dzieci są traktowani gorzej, mimo że to od nich zależy kształtowanie wyobraźni młodych czytelników. Tym się nie zajmuje krytyka, historycy literatury i z tego powodu tak niewiele wiadomo o takich twórcach, jak Makuszyński – ocenił gość.

Tymczasem Kornel Makuszyński swoją karierę rozpoczął od pisania recenzji spektakli teatralnych. Pozostawił ich ponad 1000, towarzysząc polskiemu teatrowi we Lwowie, Warszawie i Krakowie przez ponad 50 lat. 

Mariusz Urbanek mówiłł także, że twórca wielu sympatycznych bohaterek był mizoginem, złośliwym i szowinistycznym wobec kobiet. Podkreślił jednak, że w II RP na dowcipy o kobietach było większe przyzwolenie. – W felietonach Makuszyńskiego kobieta była postacią, z której można drwić, o intelektualnej nielotności żartować, to się dobrze sprzedawało. On takie rzeczy wypisywał nawet w miesięczniku „Pani” i redakcja, wiedząc, że adresatami są kobiety przyjmowała te teksty – zaznaczył.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/ip

Więcej kultury w Polskim Radiu 24

____________________ 

Data emisji: 16.07.2017

Godzina emisji: 11:31


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Awantura o Basię w teatrze Rampa

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 10:10
Kornel Makuszyński przed II wojną światową był jednym z najbardziej popularnych polskich pisarzy. Dziś trochę zapomniany, choć "Przygodami Koziołka Matołka", "Awanturą o Basię" czy opowieścią "O dwóch takich, co ukradli księżyc" nadal zachwycają się młodzi i trochę starsi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książki dla dzieci. Co zrobić, żeby trafiły prosto do serca?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 09:00
Czy książki dziecięce koniecznie muszą być "produktem testowanym na dzieciach"? To ważne pytanie  w kontekście zbliżających się świąt. Magda Mikołajczuk zadała je Danielowi Mizielińskiemu, który razem z żoną Aleksandrą tworzy popularne i nagradzane na całym świecie rysunkowe książki dla dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Echa Camerimage. Co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 00:30
Prawie 300 filmów, 10 konkursów, przeglądy, wystawy, seminaria i dyskusje o sztuce filmowej. Zapraszamy do wysłuchania wspomnień z festiwalu operatorów Camerimage, który 19 listopada zakończył się w Bydgoszczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Charakteryzatorskie wpadki

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 00:30
W Trendach Kultury o znaczeniu charakteryzacji w produkcji filmowej. Najlepsi w swoim fachu potrafią zmienić twarz aktora tak, że jest nie do poznania. Tylko czy rzeczywiście każdy cel uświęca środki? O sukcesach i wpadkach filmowego make-up’u opowiedział krytyk Michał Oleszczyk, a także twórcy charakteryzacji: Anna Gorońska i Tomasz Matraszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura nie całkiem dziecięca. „Świetne dzieło przemawia do wszystkich”

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 07:30
Nie tylko „Kubuś Puchatek”, „Alicja w Krainie Czarów” i „Muminki”, czyli o dziecięcych książkach, które dorośli uznają za swoje. W przeddzień Dnia Dziecka, o literaturze skierowanej do młodszych odbiorców mówiła w audycji Kultura Nie Całkiem Osobista Anna Maria Czernow, literaturoznawczynią i prezesem Polskiej Sekcji IBBY, międzynarodowej organizacji zajmującej się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej.
rozwiń zwiń