Koniec prac poszukiwawczych na "Łączce"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 23:20
Zakończyły się prace poszukiwawcze szczątków polskich bohaterów – ofiar zbrodni komunistycznej – w Kwaterze Ł i ŁII na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Od 18 kwietnia wolontariusze i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej wydobywali tam szczątki polskich żołnierzy zamordowanych w więzieniu mokotowskim. W poniedziałek w południe odbędzie się uroczyste wyprowadzenie wydobytych szczątków z Cmentarza Powązkowskiego na Cmentarz Północny. Relację przygotowała Ewa Tylus.
Audio
  • 16.07.17 Krzysztof Wieczorek: Wierzę, że szczątki rtm. Pileckiego zostaną za niedługo odnalezione
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ipn.gov.pl

Pracownicy IPN wspólnie z wolontariuszami od 18 kwietnia prowadzili na warszawskiej "Łączce" prace poszukiwacze ofiar komunistycznego terroru w miejscach, w których w latach 80. powstały groby zasłużonych dla władzy ludowej. Prowadzone prace miały na celu odnalezienie szczątków więźniów, których w poprzednich etapach poszukiwań realizowanych tutaj od 2012 r. jeszcze nie odnaleziono.

Tym, których szczątki nie zostały wydobyte, w tym roku zadedykowałem tzw. Koronę Gór Polskich, czyli 28 szczytów poszczególnych pasm górskich naszego kraju. W czasie samych prac poznałem wspaniałych ludzi, którzy zebrali się w niezwykle szczytnym celu. Jestem pod ogromnym wrażeniem ich poświęcenia. Często po pracy lub wykorzystując swoje urlopy przychodzili na „Łączkę”, by bez jakiegokolwiek wynagrodzenia poświęcić czas i zaangażować się w poszukiwania – powiedział Krzysztof Wieczorek, polski alpinista, który jako wolontariusz brał udział w pracach na Powązkach.

Na temat prowadzonych prac mówili również inni wolontariusze, a także Anna Szeląg, zastępca Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.


Polskie Radio 24/db

Więcej Historii w Polskim Radiu 24 

_____________________

Data emisji: 16.07.2017

Godzina emisji: 18.06


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Krzysztof Szwagrzyk o ofiarach reżimu komunistycznego

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 15:00
- Nie można dziś ekshumować grobu masowego, postawić obelisku z napisem „ofiarom terroru” i na tym zakończyć swojej pracy. Każdemu z osobna musimy przywrócić imiona i nazwiska - powiedział w Polskim Radiu 24 kierujący zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówków ofiar reżimu komunistycznego prof. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Odniósł się także do zaangażowania wolontariuszy w działania poszukiwawcze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN wznawia prace na "Łączce". Historycy szukają szczątków m.in. Emila Fieldorfa „Nila”

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 17:00
Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął we wtorek ostatni etap poszukiwań szczątków ofiar zbrodni komunistycznych, pogrzebanych na tzw. Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Prace archeologiczno-ekshumacyjne prowadzone są w miejscu, gdzie w latach 40 i 50. XX wieku Urząd Bezpieczeństwa potajemnie grzebał żołnierzy Armii Krajowej, potrwają do końca czerwca. Prace na Łączce pozwolą na wydobycie wszystkich znajdujących się tam szczątków ofiar UB. O poszukiwania szczątków ofiar UB mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Szeląg wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Szwagrzyk: odnajdziemy naszych bohaterów, to kwestia czasu

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 21:38
– Wierzę, że nasi bohaterowie są tam, pod murem Cmentarza Powązkowskiego. Że ich odnajdziemy i zidentyfikujemy. To kwestia pewnego czasu – mówił w audycji Historia na Dziś prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierownik Zespołu Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Prace ekshumacyjne na warszawskiej „Łączce” potrwają do końca czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prace na „Łączce” przedłużone o kilka dni

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 22:25
Poszukiwania ofiar komunizmu prowadzone przez IPN na Łączce Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach zakończą się pod koniec przyszłego tygodnia. Obecnie trwają końcowe prace przy murze cmentarnym, gdzie dokonywano m.in. pochówków sanitarnych. O pracach na Powązkach mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Szeląg z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prace poszukiwawcze na "Łączce" Cmentarza Powązkowskiego zakończone

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 19:42
Sobota była ostatnim dniem prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na tzw. Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Poinformował o tym wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk. Od 18 kwietnia IPN poszukiwał tam szczątków ofiar komunizmu. O wynikach przeprowadzonych prac mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Szeląg, zastępca Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
rozwiń zwiń