Sejm: spotkanie opozycji w związku z projektem ustawy o SN

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 15:55
Przed południem w Sejmie na zaproszenie Nowoczesnej spotkali się przedstawiciele klubów opozycyjnych: PO, PSL oraz UED. Na spotkanie, które ma związek z projektem PiS ustawy o Sądzie Najwyższym, nie przybyli posłowie Kukiz'15.
Audio
  • Sejm: spotkanie opozycji w związku z projektem ustawy o SN. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR 24 (godz. 15:35)
  • 17.07.17 Ewa Wasążnik z Sejmu
Lider Nowoczesnej Ryszard Petru przed spotkaniem posłów Nowoczesnej z przedstawicielami prezydiów klubów opozycyjnych w związku z wpłynięciem do Sejmu projektu ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa
Lider Nowoczesnej Ryszard Petru przed spotkaniem posłów Nowoczesnej z przedstawicielami prezydiów klubów opozycyjnych w związku z wpłynięciem do Sejmu projektu ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa Foto: PAP/Radek Pietruszka

Nowoczesną reprezentowała szefowa klubu Katarzyna Lubnauer oraz posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz, z PO był Andrzej Halicki i Zbigniew Konwiński, z PSL Marek Sawicki, z Unii Europejskich Demokratów Jacek Protasiewicz.

Lubnauer oceniła, że PiS łamie zasady demokracji w Polsce. - W tej sytuacji potrzebne są również nadzwyczajne działania, stad ścisła koordynacja naszych działań, stąd współpraca, stąd próba zatrzymania wszystkimi metodami obecnych działań (PiS) - podkreśliła.  - Wspólny zespół będzie wytyczał jak reagować na łamanie prawa - powiedział zaś Andrzej Halicki.

Podczas spotkania podjęto trzy ustalenia. - Posłowie partii opozycyjnych będą spotykać się codziennie w czasie nadchodzącego posiedzenie Sejmu, rano i wieczorem. Po drugie - partie opozycyjne wystosowały apel do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby nie podpisywał ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. Trzecie ustalenie - to wspólnie wystosowany wniosek do instytucji międzynarodowych, żeby przyjrzały się temu, co dzieje się w polskim sądownictwie - relacjonowała Ewa Wasążnik.

Zgodnie z ustaleniami przedstawiciele opozycji mają spotkać się w poniedziałek o godz. 21.00.

W środę wieczorem na stronach Sejmu został opublikowany projekt PiS dotyczący Sądu Najwyższego, który przewiduje m. in. trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Projekt przewiduje, że "z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie SN, powołani na podstawie przepisów dotychczasowych, przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości". 

O ustaleniach spotkania mówiła Ewa Wasążnik, korespondentka Polskiego Radia 24.

Polskie Radio 24/ PAP/tom/

_________________

Data emisji: 17.07.17

Godzina emisji: 12:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Jakubiak z Kukiz'15 o protestach w sądownictwie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 08:19
- Sędziowie będą apolityczni wtedy, gdy będą wybierani przez Sejm 2/3 bądź 3/5 głosów. Wtedy będą mieli mandat różnych ugrupowań politycznych, a nie tylko jednego ugrupowania – powiedział w audycji 24 Pytania Marek Jakubiak z Kukiz’15. Gość odniósł się w ten sposób do protestów przeciw zmianom w sądownictwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma sądownictwa. "To kolejny punkt zapalny, który nie służy Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 09:57
- Agresja, z którą mamy do czynienia i która została po raz kolejny wzbudzona – bo to kolejny punkt zapalny po Trybunale Konstytucyjnym - nie służy Polsce – powiedziała w Debacie Poranka redaktorka Katarzyna Kozłowska. O protestach przeciwko reformie sądownictwa mówił w Polskim Radiu 24 także Piotr Pałka (Rebelya.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentatorzy o protestach opozycji w odpowiedzi na reformę sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 12:27
– Wszystkie partie, które do tej pory rządziły, nie zrobiły nic z patologiami, które miały miejsce w sądownictwie – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Protesty opozycji dotyczące reformy sądownictwa komentował także w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz z UKSW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 15:56
Do Sejmu trafił projekt PiS wprowadzający zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym. Zakłada m.in., że po wejściu zmian w życie obecni sędziowie SN przejdą w stan spoczynku (z wyjątkiem sędziów wskazanych przez ministerstwo sprawiedliwości). O nowelizacji ustawy o SN mówili w Polskim Radiu 24 były sędzia Adam Tomczyński, redaktor „Dziennika Gazety Prawnej” Grzegorz Osiecki i Jacek Sokołowski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń