Warszawa: Książę William dziękuje za przyjęcie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 23:50
Brytyjski książę William podziękował Polakom za ciepłe przyjęcie pary książęcej. W warszawskich Łazienkach z udziałem księcia Williama i księżnej Kate oraz polskiej pary prezydenckiej odbyło się przyjęcie, wydane z okazji wizyty pary książęcej w Polsce, a także z okazji niedawnych, 91. urodzin brytyjskiej królowej Elżbiety. Wizytę brytyjskiej pary książecej relacjonujemy w PR 24. 
Audio
  • 17.07.2017 Brytyjska para książęca. Relacja Małgorzaty Głogowskiej - godz. 16:00
Wizyta Księcia i Księżnej Cambridge w Polsce - dzień pierwszy. Księżna Catherine i książę William  podczas przyjęcia wydanego przez ambasadę brytyjską, z okazji urodzin królowej Elżbiety II
Wizyta Księcia i Księżnej Cambridge w Polsce - dzień pierwszy. Księżna Catherine i książę William podczas przyjęcia wydanego przez ambasadę brytyjską, z okazji urodzin królowej Elżbiety IIFoto: PAP/Radek Pietruszka

Książę William mówił o mocnych więzach, które łączą Polskę i Wielką Brytanię, w tym o kulturze i sztuce. - Teatr szekspirowski w Gdańsku, który Katrin i ja zobaczymy we wtorek, przypomina, że więzy kulturowe od dawna były w centrum naszych bliskich relacji. Sztuki Szekspira były wystawiane w Polsce, po polsku, krótko po ich premierach w Londynie - podkreślił William.

Książę mówił też o sile i odwadze Polaków pod zaborami, w czasie II wojny światowej i w czasie komunizmu. Wspomniał Powstanie w Getcie Warszawskim z 1943 roku, Powstanie Warszawskie z 1944 roku oraz obalenie komunizmu przez Solidarność w 1989 roku. Książę William mówił też o brytyjskich żołnierzach, którzy w ramach misji NATO ćwiczą w Polsce, a także o Polakach, mieszkających w Wielkiej Brytanii.

W czasie przyjęcia w warszawskich Łazienkach książę William przeczytał też list od swojej babki, królowej Elżbiety II. - Książę Filip i ja przesyłamy nasze najgorętsze pozdrowienia dla wszystkich uczestników tego specjalnego przyjęcia z okazji pierwszej oficjalnej wizyty Księcia i Księżnej Cambridge w Polsce - napisała królowa. - Mamy wspaniałe wspomnienia z naszej wizyty w Polsce z 1996 roku. Doświadczyliśmy wówczas znanej na całym świecie gościnności w Warszawie i Krakowie. Jestem zachwycona, że Książę i Księżna Cambridge będą mieli okazję doświadczyć tego samego w Warszawie i w Gdańsku - napisała brytyjska monarchini.

Przyjęcie zostało wydane przez ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathana Knotta. Wzniósł on uroczysty toast za brytyjską królową, polskiego prezydenta oraz za stosunki polsko-brytyjskie. 

Książęca rodzina wraz z dwojgiem swoich dzieci - blisko 4-letnim Georgem i 2-letnią Charlotte'ą - będzie w naszym kraju do środy. Oprócz Warszawy, odwiedzą Gdańsk oraz Muzeum Stutthof na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Z Polski polecą do Berlina.

Polskie Radio 24, IAR/dp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Księżna Kate urodziła córkę

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2015 12:38
Księżna Cambridge Catherine, żona księcia Williama, urodziła córkę. Do szpitala St. Mary's w Londynie trafiła w sobotni poranek. Spełniło się marzenie Brytyjczyków – wszyscy marzyli o małej księżniczce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Royal Baby a kampania wyborcza

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2015 11:53
Wielka Brytania żyje narodzinami córki księcia Williama i księżnej Kate, a także finiszem piłkarskich rozgrywek ligowych. Tymczasem, już w czwartek odbędą się tam wybory powszechne. Czy polityka w obliczu innych, ważnych wydarzeń schodzi na drugi plan?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjska para książęca z wizytą w Polsce. "Cały świat będzie o tej wizycie mówił"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 14:00
W poniedziałek do Warszawy przyleciała Brytyjska Para Książęca. William i Kate wraz z dziećmi spędzą w Polsce niecałe trzy dni. W planach wizyty jest m.in. przyjęcie w Łazienkach Królewskich i zwiedzanie Gdańska. W Polskim Radiu 24 o szczegółach wizyty mówili Wojciech Cegielski z Informacyjnej Agencji Radiowa i Łukasz Walewski z radiowej Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książę William i księżna Kate w Polsce. Inicjatywa spotkania po stronie brytyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 11:15
- Niewątpliwie wizyta księcia Williama i księżnej Kate w Polsce służy temu, by zacieśnić stosunki Polski i Wielkiej Brytanii – powiedziała w Polskim Radiu 24 ekspertka ds. protokołu dyplomatycznego i etykiety dr Irena Kamińska – Radomska. 
rozwiń zwiń