PiS wycofuje projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. "Nie będziemy sięgać do kieszeni obywateli"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 19:23
Zapadła decyzja o wycofaniu projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych - poinformował w poniedziałek PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński. O zmianie stanowiska PiSu mówili w Polskim Radiu 24 prof. Norbert Maliszewski, politolog z UKSW oraz dr Maciej Bukowski (Wydział Nauk Ekonomicznych, Uniwersytet Warszawski i WiseEuropa).
Audio
  • 17.07.2017 dr Maciej Bukowski: "politycy zawsze są niechętni wprowadzaniu nowych podatków".
  • 17.07.2017 Norbert Maliszewski: "PiS chce pokazać, że słucha wyborców".
  • 17.07.2017 PiS wycofuje projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych - serwis informacyjny PR24 - godz. 18:30 Katarzyna Oklińska
Obrady Sejmu
Obrady SejmuFoto: @kancelariasejmu / fb.com

- Będziemy szukać innych metod na zgromadzenie środków potrzebnych na budowę. Na pewno nie będziemy sięgać do kieszeni obywateli - powiedział PAP prezes PiS.

Złożony przez grupę posłów PiS projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych - którego pierwsze czytanie odbyło się w ubiegłym tygodniu w Sejmie - zakłada dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Fundusz miałby być zasilać nową opłatą paliwową w wysokości 20 groszy za litr.

Jak podkreślał Norbert Maliszewski, PiS chce pokazać, że słucha wyborców, wycofując się z decyzji, które nie znajdują społecznej akceptacji. – Wiele osób krytykowało PiS za podwyżkę cen paliw i w sytuacji presji społecznej prezes Jarosław Kaczyński zadecydował o innej formie poszukiwania środków. PiS zamyka ten front, widząc także opór części społeczeństwa przeciwko zmianom w sądownictwie, które Jarosław Kaczyński chce doprowadzić do końca – mówił politolog.

Według Macieja Bukowskiego politycy zawsze są niechętni wprowadzaniu nowych podatków. - Jeśli samorządy nie będą miały pieniędzy na drogi, to nie będą inwestować w infrastrukturę drogową. Jeśli chcemy, by drogi były dobrej jakości, to musimy się przyzwyczajać, że będziemy musieli za nie zapłacić, np. przez opłatę paliwową lub inną opłatę drogową. Za rok czy za dwa, gdy będzie gorsza koniunktura gospodarcza, te pieniądze mogłyby się przydać – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.


Polskie Radio 24, PAP/dp


Data emisji: 17.07.2017

Godzina emisji: 18:40

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Publicyści o Funduszu Dróg Samorządowych: na podatki nie można się obrażać

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 18:04
W tym tygodniu posłowie mają zająć się projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, złożonym przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości. Poselska inicjatywa zakłada, że ceny paliw wzrosną o 20 groszy na litrze. O podwyżce opłaty paliwowej rozmawiali w Debacie Dnia Tomasz Walczak (Super Express) i Aleksander Majewski (wPolityce.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm o opłacie paliwowej. Komentarz ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 11:50
Sejm zajmuje się projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, złożonym przez grupę posłów PiS. Środki na jego funkcjonowanie mają pochodzić z nowej opłaty paliwowej, w wysokości 20 groszy za litr. W Rządzach Pieniądza komentarz Mariana Szołuchy z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan i Andrzeja Stefaniaka, dealera walutowego DMK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opłata drogowa to nie nowy podatek, chodzi o bezpieczeństwo"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 15:05
Poseł PiS Bogdan Rzońca podkreśla, że proponowana przez partię rządzącą opłata drogowa przyczyni się do poprawy stanu dróg gminnych, powiatowych i krajowych, a także bezpieczeństwa na nich. Polityk uważa, że opłata, którą mają wnosić między innymi producenci i importerzy paliw, nie będzie skutkował wzrostem cen na stacjach benzynowych. Obrady Sejmu relacjonuje reporterka Polskiego Radia 24 Małgorzata Głogowska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opłata paliwowa. „Są dwa scenariusze – pozytywny i negatywny”

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 11:37
Obradowany w Sejmie projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, złożony przez grupę posłów PiS, mówi o nowym podatku - tzw. opłacie paliwowej. Zgodnie z nim do ceny paliw doliczone zostanie 20 groszy na litr. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 ekspert rynku paliw Andrzej Szczęśniak.
rozwiń zwiń