Prezydent nie będzie rozmawiał z Donaldem Tuskiem o SN

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 12:28
Szef Rady Europejskiej, Donald Tusk poprosił, Andrzeja Dudę o spotkanie. Informację potwierdził szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Zdaniem prezydenta "nie ma pola do interwencji ze strony szefa Rady Europejskiej". W Polskim Radiu 24 komentarz Marcina Fijołka z portalu "wPolityce.pl", Grzegorza Osieckiego z "Dziennika Gazety Prawnej" i Dominika Zdorta z Telewizji Polskiej.   
Audio
  • 20.07.17 Prezydent nie będzie rozmawiał z Donaldem Tuskiem o SN. Komentarz Marcina Fijołka
  • 20.07.17 Prezydent nie będzie rozmawiał z Donaldem Tuskiem o SN. Komentarz Grzegorza Osieckiego.
  • 20.07.17 Prezydent nie będzie rozmawiał z Donaldem Tuskiem o SN. Komentarz Dominika Zdorta
Prezydent RP Andrzej Duda podczas oświadczenia wygłoszonego, 18 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Oświadczenie dotyczyło projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, którego pierwsze czytanie odbyło się dziś w Sejmie.
Prezydent RP Andrzej Duda podczas oświadczenia wygłoszonego, 18 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Oświadczenie dotyczyło projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, którego pierwsze czytanie odbyło się dziś w Sejmie. Foto: PAP/Jacek Turczyk

– Prezydent polecił przekazać przewodniczącemu Tuskowi, że jego zdaniem nie ma pola do interwencji ze strony szefa Rady Europejskiej, niezależnie zresztą od tego, kto sprawuje tę funkcję – skomentował w rozmowie z Polskim Radiem Krzysztof Szczerski. Podkreślił, że sprawa reformy sądownictwa nie jest przedmiotem prac Rady Europejskiej. Szef gabinetu prezydenta dodał, że nie ma też pola do dyskusji na ten temat, bo toczy się normalny proces legislacyjny w parlamencie. A ponadto – jak wyjaśnił – zmiany zaproponowane przez prezydenta, które mają być uwzględnione w procesie legislacyjnym, odpartyjniają wybór Krajowej Rady Sądownictwa.

Zdaniem Marcina Fijołka, trudno sądzić, by propozycja Donalda Tuska miała na celu załagodzenie sporu między Warszawą a Brukselą, która wyraziła zaniepokojenie zmianami w polskim sądownictwie. – To scenariusz nakreślony na użytek wewnętrzny. Tusk nie po raz pierwszy pokazuje się jako polityk mocno zaangażowany w bieżące sprawy w Polsce, po stronie opozycji – komentował publicysta. – Nie wierzę, by inicjatywa szaf RE była wyrazem troski. Tusk udowadniał w przeszłości, że problemy na linii Warszawa-Bruksela wykorzystuje do umocnienia swojej pozycji w Polsce – dodawał gość PR24.

Reforma sądownictwa - czytaj więcej

Grzegorz Osiecki wskazywał na naszej antenie, że inicjatywa Donalda Tuska może być efektem długofalowego planu działania. – Szef RE zdaje sobie sprawę, że gdyby nie próbował zabrać głosu w ważnych dla polskicej polityki sprawach, mogłoby to zostać mu wypomniane, gdyby np. chciał ubiegać się o prezydenturę, po zakończeniu urzędowania w Brukseli – mówił publicysta, wskazując również na inne możliwe scenariusze, m.in. chęć mediacji między UE a Polską.

– Donald Tusk zdawał sobie sprawę z tego, że Andrzej Duda nie będzie chciał z nim rozmawiać na temat zmian w sądownictwie. Przewodniczący Rady Europejskiej chciał pokazać prezydenta jako polityka, który nie jest skłonny do dyskusji – oceniał z kolei Dominik Zdort.  

Więcej w rozmowach z publicystami.

Gospodarzem programu był Filip Memches.

Polskie Radio 24/IAR

___________________

Data emisji: 20.07.17

Godzina emisji: 11.15; 12.06; 12.15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy istnieje szansa na zawetowanie przez prezydenta ustaw dotyczących zmian w sądownictwie?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 20:24
– Prezydent powinien zastanowić się nad tym, co można w tych projektach zmienić – powiedział Piotr Semka z tygodnika „Do rzeczy”. Odniósł się w ten sposób do rządowej propozycji zmian w polskim sądownictwie oraz zdecydowanego oporu opozycji i środowiska sędziowskiego. W audycji „Wróżenie z faktów” temat ten skomentował także Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie podpiszę ustawy o SN, jeśli mój projekt o KRS nie zostanie uchwalony"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 18:59
Prezydent Andrzej Duda oświadczył we wtorek, że zgłosił do Sejmu projekt noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Proponuje, by członków KRS Sejm wybierał większością trzech piątych głosów. Prezydent zaznaczył, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, jeśli Sejm nie uchwali jego poprawki o KRS. O oświadczeniu prezydenta i reformie sądownictwa dyskutowali w Debacie Dnia Anita Gargas (Magazyn Śledczy TVP) i Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska). Zmiany w sądownictwie komentował też radca prawny Adam Tomczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwaj Panowie "Z" o reformie sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 21:55
Dwaj Panowie Z, czyli Marek Zając i Dominik Zdort komentowali wtorkowe wydarzenia w Sejmie i Kancelarii Prezydenta. – Pomysł prezydenta na zmiany w KRS mi się podoba. Od pewnego czasu widzimy, że prezydent Duda wybija się na niezależność od partii. Jeśli nowelizacja prezydenta zostanie odrzucona, to dla wizerunku Andrzeja Dudy będzie dobre rozwiązanie. Gdyby przyjęto poprawkę prezydenta, pewien efekt wizerunkowy też by pozostał – powiedział Marek Zając.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicyści o zmianach w SN. „Opozycja nie tłumaczy, dlaczego reforma to zamach na sądy”

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 09:49
Gośćmi Debaty Poranka byli Marcin Celiński z „Liberte!” i Rafał Ziemkiewicz z „Do Rzeczy”. Publicyści w Polskim Radiu 24 komentowali sprawę zmian w sądownictwie, nad którymi pracuje obecnie Sejm. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poprawki do ustawy o SN przyjęte. Komentarz ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 12:20
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka w nocy pracowała nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Przyjęto poprawki zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość, inicjatywy opozycji zostały odrzucone. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Anny Sobaczewskiej, ekspertki ds. prawa konstytucyjnego, prof. Genowefy Grabowskiej, prawniczki, a także mec. Adama Tomczyńskiego, byłego sędziego.
rozwiń zwiń