Rozłam w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości? „PiS może podzielić los AWS”

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 20:35
Prezydent Andrzej Duda w specjalnym orędziu powiedział, że wielu Polaków ma ogromne poczucie niesprawiedliwości w związku z działaniem sądownictwa. Wyjaśnił, że zawetował ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, gdyż były niezgodne z Konstytucją. Przemówienie w poniedziałkowy wieczór wygłosiła również premier. Beata Szydło podkreśla, że Polacy chcą reformy sądownictwa i oczekują jej od lat. Zapewniła, że Prawo i Sprawiedliwość nie zrezygnuje z postulatu zmian w sądownictwie. Sytuację komentował dziennikarz Tadeusz Płużański.
Audio
  • 24.07.2017Tadeusz Płużański o przemówieniach premier i prezydenta.
Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie
Gmach Sądu Najwyższego w WarszawieFoto: Darwinek/CC BY-SA 3.0/via Wikimedia Commons

Zdaniem gościa, do tej pory obóz „dobrej zmiany” działał w jednym szeregu, a dziś widać było duże zdenerwowanie po stronie PiS. – Myślę, że obóz rządzący został zaskoczony. Prezydent poszedł w złą stronę, bardziej przychylałbym się do narracji premier i PiS, że tak ważna reforma może zostać opóźniona – ocenił.

Tadeusz Płużański podkreślił, że jeżeli prezydent zakładał, iż jego ruch przyczyni się do uspokojenia sytuacji politycznej, chyba się przeliczył. – Wygląda na to, że nie ustąpią, nie chodzi o te ustawy. Opozycja, nazywana totalną, nie chce zakwestionować konkretnych przepisów, ale zależy jej na obaleniu rządu, a ustawy są tylko pretekstem, żeby podgrzewać atmosferę – przekonywał.

Reforma sądownictwa - czytaj więcej

Według dziennikarza, PiS nie odpuści, ponieważ reformy są konieczne w takim kształcie, w jakim zostały przygotowane. Dodał, że prezydent sygnalizuje, że również nie zamierza ustępować. – Dojdzie do eskalacji konfliktu w łonie dobrej zmiany. Widać, że nie było rozmów na ten temat, wzajemnie się zaskakują, to może spowodować rozbicie obozu rządzącego, PiS może podzielić los AWS – podsumował.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.   

Polskie Radio 24/ip

_____________________ 

Data emisji: 24.07.2017

Godzina emisji: 20:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Środowisko sędziowskie samo się nie oczyszczało”

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 19:35
– Wszyscy wiedzą, że nieuchronna jest epoka zmiany systemu sądowego w Polsce – mówił w audycji Kulisy Spraw Rafał Kasprów, były dziennikarz śledczy. Gość odniósł się do zapowiedzianego przez prezydenta zawetowania ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie prezydenta z premier w Belwederze

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 17:00
W Belwederze zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premier Beatą Szydło oraz marszałkami Sejmu i Senatu, Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim. Według nieoficjalnych informacji, spotkanie odbyło na prośbę szefowej rządu i marszałków. Spotkanie relacjonuje reporterka Polskiego Radia 24 Ewa Wasążnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weto prezydenta. Komentarz publicystów w Debacie Dnia

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 18:00
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Podpisze zaś ustawę o ustroju sądów powszechnych. Zapowiedział, że w ciągu dwóch miesięcy opracuje własne projekty zawetowanych ustaw. O decyzji Andrzeja Dudy w Debacie Dnia dyskutowali Wojciech Wybranowski (Do Rzeczy) i Marcin Celiński (Liberte).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Beata Szydło: reforma sądownictwa jest niezbędna

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 20:40
Beata Szydło powiedziała w swym orędziu, że weto prezydenta Andrzeja Dudy, dotyczące ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, spowolniło prace nad reformą wymiaru sprawiedliwości. Wystąpienie premier transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: wielu zostało przez wymiar sprawiedliwości skrzywdzonych

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 20:47
Wielu ludzi zostało przez wymiar sprawiedliwości skrzywdzonych i mają głębokie poczucie niesprawiedliwości - powiedział w poniedziałkowym orędziu prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, społeczeństwo oczekuje od sędziów, by widzieli zza stosu akt tego, który oczekuje sprawiedliwości. Orędzie prezydenta nadaliśmy w Polskim Radiu 24. 
rozwiń zwiń