Przesłuchanie Donalda Tuska zakończone. Prokuratura nie ujawnia szczegółów

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 23:40
Chcę powiedzieć jedno, nie mam czego się bać i pan prezes Kaczyński mnie nie przestraszy - powiedział Donald Tusk po wyjściu z Prokuratury Krajowej, gdzie zeznawał w charakterze świadka w śledztwie dot. nieprawidłowości przy przeprowadzenie sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Zakończone przesłuchanie relacjonuje w PR24 reporterka Polskiego Radia 24 Małgorzata Głogowska. 
Audio
  • 03.08.2017 Przesłuchanie Donalda Tuska zakończone. Relacja Małgorzaty Głogowskiej - reporterki PR24 (godz. 20:00)
  • 03.08.2017 Przesłuchanie Donalda Tuska zakończone. Relacja Małgorzaty Głogowskiej - reporterki PR24 (godz. 18:10)
  • 03.08.2017 Wypowiedź Donalda Tuska po wyjściu z prokuratury
  • 03.08.2017 Przesłuchanie Donalda Tuska zakończone [serwis informacyjny PR24 - Maja Borkowska - godz. 18:30]
Donald Tusk podczas konferencji prasowej po wyjściu z Prokuratury Krajowej przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie
Donald Tusk podczas konferencji prasowej po wyjściu z Prokuratury Krajowej przy ulicy Rakowieckiej w WarszawieFoto: PAP/Marcin Obara

B. premier, szef Rady Europejskiej podziękował swoim zwolennikom, którzy czekali na niego przez gmachem prokuratury "za wsparcie". "Ono bardzo dużo dla mnie znaczy, bo to nie są łatwe chwile, powtarzające się wielogodzinne przesłuchania" - powiedział. 

Dodał, że ze względu prawnych nie może mówić o tematach poruszonych podczas przesłuchania. - Chcę powiedzieć jedno. Nie mam się czego bać i prezes Kaczyński mnie nie przestraszy, niezależnie od tego w jak zaciekły sposób spróbuje mnie zaatakować - dodał. 

- Atmosfera i działania ustrojowe nie pozostawiają wątpliwości, że w intencji rządzących wymiar sprawiedliwości ma służyć jako narzędzie przeciwko konkurentom, opozycji czy ludziom, których się nie lubi - zaznaczał Donald Tusk. Obawiam się, że należę do tego grona - dodał. - Cały kontekst w tej sprawie ma charakter polityczny" - powiedział. 

Tusk wszedł do gmachu prokuratury tuż przed godziną 10. Zeznawał w śledztwie dot. niedopełnienia obowiązków w kwietniu 2010 r. przez funkcjonariuszy publicznych, w tym przez ówczesnych prokuratorów Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Miało ono polegać na nieuczestniczeniu w sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej, a także - wbrew obowiązującym przepisom Kodeksu postępowania karnego - na nieprzeprowadzeniu sekcji bezpośrednio po przewiezieniu ofiar do Polski. 

Komunikat prokuratury

Przesłuchanie Donalda Tuska odbyło się w rzeczowej, kulturalnej atmosferze - powiedział w czwartek dziennikarzom Arkadiusz Jaraszek z Prokuratury Krajowej. Prokuratura nie ujawnia szczegółów przesłuchania ani treści zeznań. Po przesłuchaniu Tuska Jaraszek powiedział, że dotyczyło ono "wszelkich okoliczności" związanych z nieprawidłowościami i niedopełnieniem obowiązków w kwietniu 2010 r. przez funkcjonariuszy publicznych, w tym przez ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, związanych z nieuczestniczeniem w sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej na terenie Federacji Rosyjskiej, a następnie nieprzeprowadzeniem sekcji po przewiezieniu ciał do Polski. Jaraszek powiedział, że w toku postępowania przesłuchiwane są wszystkie osoby, które mają jakąkolwiek wiedzę na temat tej sprawy.

"Spytam Ziobrę, czy przekazuje informacje ze śledztw Kaczyńskiemu"

Pełnomocnik Donalda Tuska Roman Giertych zapowiedział, że zapyta ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę, czy ten przekazuje informacje ze śledztw prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. - Jak państwo słyszeliście, pan Kaczyński straszy kolejnymi sprawami. Ja tylko jestem ciekawy i zadam dzisiaj to pytanie publicznie, czy pan minister Ziobro, pan prokurator generalny, przekazuje jakieś informacje dotyczące śledztw odnoszących się do przewodniczącego Donalda Tuska posłowi Jarosławowi Kaczyńskiemu - powiedział Giertych dziennikarzom. Zdaniem Giertycha "rzucanie takich gróźb jest niedopuszczalne".

Polskie Radio 24,PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Katastrofa smoleńska. „7 lat żyliśmy w kłamstwie”

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 09:15
Ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej ujawniają liczne błędy. W trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego znaleziono fragmenty ciał dwóch innych osób  - poinformował nadzorujący śledztwo smoleńskie prokurator Marek Pasionek. W dwóch przypadkach doszło do zamiany ciał. O sprawie w Debacie Poranka mówili Jan Śpiewak (Krytyka Polityczna, Wprost), Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Stanisław Janecki (W Sieci).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Świat: ówcześni rządzący powinni odpowiadać przed Trybunałem Stanu

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 11:50
– Poważnie należy się zastanowić nad odpowiedzialnością karną lub przed Trybunałem Stanu dla najważniejszych osób w państwie. Przede wszystkim dotyczy to ówczesnego premiera, ale też Ewy Kopacz czy ministrów Sikorskiego i Arabskiego – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania  Jacek Świat, poseł PiS. Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej ujawniają liczne błędy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej: „przerażający obraz nieprawidłowości”

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 12:07
– Ewa Kopacz musi mieć świadomość, że ponosi współodpowiedzialność polityczną wraz z Donaldem Tuskiem i całym obozem PO – mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przeprowadzane w ostatnim czasie ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej ujawniły liczne błędy. Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk w prokuraturze. Zeznaje w sprawie Smoleńska

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 16:15
Były premier, obecnie szef Rady Europejskiej Donald Tusk, składa od godz. 10.00 zeznania w charakterze świadka w Prokuraturze Krajowej. Tym razem śledczy przesłuchują Donalda Tuska w śledztwie dotyczącym m.in. nieprawidłowości w sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Przesłuchanie relacjonujemy w Polskim Radiu 24. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentatorzy o zeznaniach Donalda Tuska w prokuraturze

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 16:50
W Prokuraturze Krajowej trwa przesłuchanie byłego premiera, Donalda Tuska. Obecny szef Rady Europejskiej występuje w charakterze świadka w ramach dochodzenia ws. nieprawidłowości dotyczących sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. W Polskim Radiu 24 komentarz dra Piotra Zakrzewskiego, politologa z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Jacka Liziniewicza, dziennikarza "Gazety Polskiej Codziennie" i Piotra Gabryela z "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń