Zmarł profesor Bogusław Wolniewicz. "Odchodzi od nas kolejny wybitny człowiek"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 18:15
W wieku 89 lat zmarł prof. Bogusław Wolniewicz - logik, filozof, profesor nauk humanistycznych. Znany był jako krytyczny komentator współczesności, w tym przeciwnik masowej imigracji do Europy oraz islamu. W #PR24 profesora wspominali Roman Mańka z Fundacji Fibre i Krzysztof Losz z Naszego Dziennika.
Audio
  • 05.08.2017 Zmarł profesor Wolniewicz. Rozmowa z Krzysztofem Loszem z Naszego Dziennika
  • 05.08.2017 Zmarł profesor Wolniewicz. Rozmowa z Romanem Mańką z Fundacji Fibra
Prof. dr hab. Bogusław Wolniewicz, filozof i logik, urodzony 22 września 1927 r. w Toruniu.
Prof. dr hab. Bogusław Wolniewicz, filozof i logik, urodzony 22 września 1927 r. w Toruniu.Foto: www.facebook.com/prof-Bogusław-Wolniewicz

- Był znanym komentatorem wydarzeń politycznych i społecznych. Bardzo szczerym, wyrazistym, idącym na przekór poprawności politycznej - mówił w Polskim Radiu 24 Roman Mańka z Fundacji Fibre. Zaznaczał, że profesor Wolniewicz zawsze artykułował to co myślał nie bacząc na to jaka będzie reakcja wpływowych ośrodków politycznych. - W mojej pamięci pozostanie jako człowiek wybitny, niezwykłej ambicji intelektualnej i człowiek wrażliwy patriotycznie, w jego wypowiedziach zawsze pojawiała się troska o Polskę - dodawał Roman Mańka.

- Profesor nie przebierał w słowach mówiąc o zagrożeniu dla cywilizacji europejskiej czy chrześcijańskiej. Widział to zagrożenie i krytykował podejście rządów europejskich do migracji, ale też do walki z chrześcijaństwem, przejawami tradycji w kulturze europejskiej - mówił Krzysztof Losz z Naszego Dziennika. Zaznaczał, że profesor nie zmieniał poglądów, nie dostosowywał się do mód. To była wartość ogromna we współczesnym świecie gdzie ten relatywizm jest aż za bardzo obecny - dodawał Krzysztof Losz

Profesor Wolniewicz urodził się 22 września 1927 w Toruniu. Przez większość zawodowego życia związany z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Od 1956 roku do 1981 roku był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W ostatnich latach związany z Radiem Maryja, gościł na TV Trwam, gdzie komentował wydarzenia społeczne i polityczne, znany m.in. z radykalnej krytyki Unii Europejskiej. Publikował teksty m.in. w „Naszym Dzienniku”. 

Choć w wielu kwestiach identyfikował się z konserwatywnym sposobem myślenia, to istniały zagadnienia, w sprawie których prof. Wolniewicz zajmował stanowisko niekojarzone z prawicowym paradygmatem. Tak było np. w przypadku eutanazji, której filozof był zwolennikiem czy kwestii istnienia Boga, w której prof. Wolniewicz zajmował stanowisko agnostyczne, równocześnie negując możliwość ludzkiego życia po śmierci.Wśród ekspertów uchodził za jednego z najwybitniejszych specjalistów od filozofii tzw. pierwszego Ludwiga Wittgenstein, czyli tej opisanej przez austriackiego filozofa w "Traktacie logiczno-filozoficznym".

W 1997 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Polskie Radio 24, IAR, PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Arabowie i Afrykańczycy odmawiają szanowania francuskich zwyczajów"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 23:59
Francja zmaga się z falą islamskiego terroryzmu. Atak na redakcję "Charlie Hebdo", masakra w paryskim klubie Bataclan czy zamach w Nicei to tylko niedawne przykłady tego zjawiska. Czy podłożem dzisiejszych problemów Francji jest wielokulturowość? Na to pytanie w Świecie w Powiększeniu odpowiadał Alain Finkielkraut, francuski filozof i intelektualista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy cywilizacja Zachodu dąży ku upadkowi?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 19:45
– Kultura i cywilizacja europejska skręciły w złym kierunku – powiedział Bartosz Jastrzębski, kulturoznawca i filozof. W najnowszej audycji „Życie z duszą, czy bez?” Filip Memches i jego gość zastanawiali się m.in. nad tym, czy współczesny świat stracił duszę, a także czy chrześcijaństwo przyczyniło się do upadku cywilizacji zachodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dla Franciszka charakterystyczna jest niespecjalna sympatia do doktryny"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 19:29
Życzenia z całego świata napływają w poniedziałek do Watykanu w związku z czwartą rocznicą wyboru papieża Franciszka. Depesze i listy elektroniczne przysyłają wierni i przedstawiciele Kościoła. Cztery lata pontyfikatu podsumował w Polskim Radiu 24 Tomasz Terlikowski (Telewizja Republika).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozof, ksiądz Dariusz Oko o niszczeniu chrześcijaństwa przez nazizm i komunizm

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 16:36
– Potworne systemy, jak nazizm i komunizm, zgadzały się w nienawiści do chrześcijan, a w szczególności do księży – powiedział w Polskim Radiu 24 ks. dr hab. Dariusz Oko, teolog i filozof z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Rozmówca Adriana Klarenbacha odniósł się również do istoty zmartwychwstania Chrystusa oraz pomocy, której należy udzielać uchodźcom.
rozwiń zwiń