Zmarł profesor Bogusław Wolniewicz. "Odchodzi od nas kolejny wybitny człowiek"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 18:15
W wieku 89 lat zmarł prof. Bogusław Wolniewicz - logik, filozof, profesor nauk humanistycznych. Znany był jako krytyczny komentator współczesności, w tym przeciwnik masowej imigracji do Europy oraz islamu. W #PR24 profesora wspominali Roman Mańka z Fundacji Fibre i Krzysztof Losz z Naszego Dziennika.
Audio
  • 05.08.2017 Zmarł profesor Wolniewicz. Rozmowa z Krzysztofem Loszem z Naszego Dziennika
  • 05.08.2017 Zmarł profesor Wolniewicz. Rozmowa z Romanem Mańką z Fundacji Fibra
Prof. dr hab. Bogusław Wolniewicz, filozof i logik, urodzony 22 września 1927 r. w Toruniu.
Prof. dr hab. Bogusław Wolniewicz, filozof i logik, urodzony 22 września 1927 r. w Toruniu.Foto: www.facebook.com/prof-Bogusław-Wolniewicz

- Był znanym komentatorem wydarzeń politycznych i społecznych. Bardzo szczerym, wyrazistym, idącym na przekór poprawności politycznej - mówił w Polskim Radiu 24 Roman Mańka z Fundacji Fibre. Zaznaczał, że profesor Wolniewicz zawsze artykułował to co myślał nie bacząc na to jaka będzie reakcja wpływowych ośrodków politycznych. - W mojej pamięci pozostanie jako człowiek wybitny, niezwykłej ambicji intelektualnej i człowiek wrażliwy patriotycznie, w jego wypowiedziach zawsze pojawiała się troska o Polskę - dodawał Roman Mańka.

- Profesor nie przebierał w słowach mówiąc o zagrożeniu dla cywilizacji europejskiej czy chrześcijańskiej. Widział to zagrożenie i krytykował podejście rządów europejskich do migracji, ale też do walki z chrześcijaństwem, przejawami tradycji w kulturze europejskiej - mówił Krzysztof Losz z Naszego Dziennika. Zaznaczał, że profesor nie zmieniał poglądów, nie dostosowywał się do mód. To była wartość ogromna we współczesnym świecie gdzie ten relatywizm jest aż za bardzo obecny - dodawał Krzysztof Losz

Profesor Wolniewicz urodził się 22 września 1927 w Toruniu. Przez większość zawodowego życia związany z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Od 1956 roku do 1981 roku był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W ostatnich latach związany z Radiem Maryja, gościł na TV Trwam, gdzie komentował wydarzenia społeczne i polityczne, znany m.in. z radykalnej krytyki Unii Europejskiej. Publikował teksty m.in. w „Naszym Dzienniku”. 

Choć w wielu kwestiach identyfikował się z konserwatywnym sposobem myślenia, to istniały zagadnienia, w sprawie których prof. Wolniewicz zajmował stanowisko niekojarzone z prawicowym paradygmatem. Tak było np. w przypadku eutanazji, której filozof był zwolennikiem czy kwestii istnienia Boga, w której prof. Wolniewicz zajmował stanowisko agnostyczne, równocześnie negując możliwość ludzkiego życia po śmierci.Wśród ekspertów uchodził za jednego z najwybitniejszych specjalistów od filozofii tzw. pierwszego Ludwiga Wittgenstein, czyli tej opisanej przez austriackiego filozofa w "Traktacie logiczno-filozoficznym".

W 1997 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Polskie Radio 24, IAR, PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Arabowie i Afrykańczycy odmawiają szanowania francuskich zwyczajów"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 23:59
Francja zmaga się z falą islamskiego terroryzmu. Atak na redakcję "Charlie Hebdo", masakra w paryskim klubie Bataclan czy zamach w Nicei to tylko niedawne przykłady tego zjawiska. Czy podłożem dzisiejszych problemów Francji jest wielokulturowość? Na to pytanie w Świecie w Powiększeniu odpowiadał Alain Finkielkraut, francuski filozof i intelektualista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy cywilizacja Zachodu dąży ku upadkowi?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 19:45
– Kultura i cywilizacja europejska skręciły w złym kierunku – powiedział Bartosz Jastrzębski, kulturoznawca i filozof. W najnowszej audycji „Życie z duszą, czy bez?” Filip Memches i jego gość zastanawiali się m.in. nad tym, czy współczesny świat stracił duszę, a także czy chrześcijaństwo przyczyniło się do upadku cywilizacji zachodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dla Franciszka charakterystyczna jest niespecjalna sympatia do doktryny"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 19:29
Życzenia z całego świata napływają w poniedziałek do Watykanu w związku z czwartą rocznicą wyboru papieża Franciszka. Depesze i listy elektroniczne przysyłają wierni i przedstawiciele Kościoła. Cztery lata pontyfikatu podsumował w Polskim Radiu 24 Tomasz Terlikowski (Telewizja Republika).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozof, ksiądz Dariusz Oko o niszczeniu chrześcijaństwa przez nazizm i komunizm

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 16:36
– Potworne systemy, jak nazizm i komunizm, zgadzały się w nienawiści do chrześcijan, a w szczególności do księży – powiedział w Polskim Radiu 24 ks. dr hab. Dariusz Oko, teolog i filozof z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Rozmówca Adriana Klarenbacha odniósł się również do istoty zmartwychwstania Chrystusa oraz pomocy, której należy udzielać uchodźcom.
rozwiń zwiń