Moneta „70-lecie Kultury Paryskiej” w obiegu od 10 sierpnia

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 11:59
10 sierpnia trafi do obiegu moneta Narodowego Banku Polskiego upamiętniająca „70-lecie Kultury Paryskiej”. O miesięczniku i jego znaczeniu dla Polski rozmawiali w Polskim Radiu 24 historyk, nauczyciel Ireneusz Wywiał i kustosz w Muzeum Józefa Piłsudskiego Krzysztof Jabłonka.
Audio
  • 7.08.17 Ireneusz Wywiał i Krzysztof Jabłonka o Kulturze Paryskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: nbp.pl

Miesięcznik „Kultura” wydawany był od 1947 roku, początkowo w Rzymie, a od 1948 roku w podparyskim miasteczku – Maisons-Laffitte. W gronie założycielskim pisma znaleźli się: Jerzy Giedroyc (pomysłodawca), Gustaw Herling-Grudziński, Zofia i Zygmunt Hertzowie oraz Józef Czapski.

Pismo, zgodnie z wolą jego redaktora – Jerzego Giedroycia, wydawane było do jego śmierci, czyli do 2000 roku. Na łamach „Kultury” publikowali m.in. Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz, Marek Hłasko, Andrzej Bobkowski, Juliusz Mieroszewski i Jerzy Stempowski.

Jak podkreślił Ireneusz Wywiał, do „Kultury” pisali ludzie o bardzo różnych poglądach. – Polemizowali oni, kłócili się, ale w ramach miesięcznika. Ponadto twórcom chodziło też o zmianę polskiej mentalności. Można więc powiedzieć, że „Kultura” była bardzo poważną, intelektualną, ale niesłychanie ciężką pracą chociażby nad tymi dwoma aspektami istnienia miesięcznika – stwierdził gość.

Także Krzysztof Jabłonka zwrócił uwagę na różnorodność poglądów w piśmie. - "Kulturę" kupowali wszyscy, ponieważ pisali do niej zwolennicy i przeciwnicy różnych poglądów - i piłsudczycy, i endecja, i sikorszczycy – wyliczał gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Filip Memches.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 7.08.17

Godzina emisji: 10:45

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemnice archiwum Maisons – Laffitte

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 19:58
Instytut Literacki w Paryżu to szczególne miejsce na mapie polskiej kultury stworzone przez Jerzego Giedroycia. Już wkrótce niezwykłe zbiory archiwum Instytutu będą dostępne w sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzy wielkich pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 17:39
W księgarniach ukazała się książka „Żony Bogów”. O tym, jak wyglądało życie wybranek wielkich polskich pisarzy, opowiadał gość Polskiego Radia 24 Sławomir Koper, autor oryginalnych biografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura pamięci a polityka historyczna

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 14:30
Dlaczego tak a nie inaczej opisujemy zdarzenia przeszłe? Jaką rolę odgrywa polityka historyczna w kształtowaniu zbiorowej pamięci?  Jaką funkcję spełnia kultura w rekonstruowaniu historii? O tym w Polskim Radiu 24 mówili dr hab. Jacek Wasilewski, kulturoznawca i medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego i dr hab. Lech Nijakowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Sto metrów asfaltu. Warszawa Marka Hłaski”

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 07:00
Marek Hłasko jest pisarzem współtworzącym legendę stolicy w latach 50-tych. Z drugiej strony, kiedy czytamy jego książki to Warszawa w jakimś sensie jest taka sama: brzydka, brudna, zagruzowana i klaustrofobiczna. O książce „Sto metrów asfaltu. Warszawa Marka Hłaski” mówiła w Polskim Radiu 24 Klara Kukowska-Cykorz – współredaktorka książki.
rozwiń zwiń