X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kamery identyfikujące. Nowa broń na terrorystów?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 15:25
W Berlinie zainstalowano pierwsze kamery umożliwiające biometryczną identyfikacje osób. Jest to pilotowy projekt szerszego programu zapobiegania terroryzmowi. Inspektorzy ochrony danych osobowych krytykują rozwiązanie, twierdząc, że jest sprzeczne z niemieckim prawem. O kamerach identyfikujących mówił w Polskim Radiu 24 Jan Grusznic z Koalicji Na Rzecz Bezpieczeństwa.
Audio
  • 07.08.2017 Jan Grusznic: „Osobiście jestem w stanie poświęcić część swojej prywatności, by wierzyć, że będę chroniony lepiej”
Obecne rozwiązania prawne pozwalają w Niemczech na stosowanie prewencyjnego monitoringu.
Obecne rozwiązania prawne pozwalają w Niemczech na stosowanie prewencyjnego monitoringu.Foto: Photo-Mix /pixaba / CC0

Na dworcu Südkreuz zainstalowano trzy kamery: przy wejściu, wyjściu oraz na schodach ruchomych. Kamery są podłączone do systemu komputerowego, który automatycznie rozpoznaje szczegóły biometryczne twarzy wszystkich pasażerów i w razie konieczności ma wychwycić podejrzane osoby, które wcześniej trafiły do bazy danych.

Jak twierdzą przedstawiciele kolei, MSW oraz policji, technika umożliwi wczesne wykrywanie potencjalnych zagrożeń terrorystycznych. Z kolei zdaniem eksperta ds. danych osobowych z SPD Christophera Lauera wprowadzany system jest niczym innym jak niedozwoloną kontrolą społeczną.

Według Jana Grusznica musimy korzystać z nowych narzędzi, by nadążyć za zmieniającym się środowiskiem i sytuacją społeczno-polityczną.

- Nie jesteśmy w stanie wykonać działań prewencyjnych, które chroniłyby społeczeństwo na świecie. W związku z tym takie rozwiązania są znakiem czasów. Osobiście jestem w stanie poświęcić część swojej prywatności, by wierzyć, że będę chroniony lepiej. W Berlinie kamery identyfikujące tworzą zbiór cech fizycznych danej osoby, które pozwalają na rozpoznawanie – mówił komentator.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Niemcy mają daleko posunięte prawo do ochrony prywatności. – Dla Niemców to jest rewolucja. Głosy krytyczne są spowodowane tym, że nie wiadomo czy te dane nie będą łączone z innymi danymi. Na końcu procesu identyfikacji trzeba bowiem połączyć fakty i przypisać twarz do poszukiwanego nazwiska – powiedział Grusznic.

Obecne rozwiązania prawne pozwalają w Niemczech na stosowanie prewencyjnego monitoringu. Problemem jest sposób gromadzenia i przetwarzania zdobytych danych. Ponad 70 proc. obywateli uznaje monitoring za dobry lub dopuszczalny, nawet kosztem utraty prywatności.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla

Polskie Radio 24/kk/IAR

____________________ 

Data emisji: 07.08.2017

Godzina emisji: 14:45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Władze Hamburga: nożownik działał z pobudek islamistycznych

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 23:59
Szef MSW kraju związkowego Hamburga Andy Grote powiedział w sobotę, że 26-letni mężczyzna, który w piątek nożem kuchennym zabił jedną osobę, a siedem ranił, działał z pobudek islamistycznych oraz był osobą niestabilną psychicznie. - Nie wiemy, który z tych elementów był decydujący - zastrzegł.  O ataku nożownika w Hamburgu mówił ekspert ds. terroryzmu dr Wojciech Szewko z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa akcja poszukiwawcza wokół klubu nocnego w Konstancji

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 16:08
Policja w Konstancji na południowym zachodzie Niemiec, gdzie w niedzielę nad ranem padły strzały w klubie nocnym, wykluczyła akt terroryzmu jako motyw zajścia. Dodała, że sprawcą był Irakijczyk, który mieszkał w Niemczech od dawna i nie ubiegał się o azyl. O sprawie w audycji Gorący Temat mówił korespondent Polskiego Radia w Niemczech Waldemar Maszewski.
rozwiń zwiń