Symbole Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 17:05
Znak Polski Walczącej, Godzina W, wyjące syreny i zdobyty po ciężkich walkach gmach PAST-y - to najważniejsze symbole powstańczej Warszawy. Opowiedziała o nich gość Polskiego Radia 24 Edyta Poźniak, IAR, współautorka Kalendarium Powstańczego.
Audio
  • 7.08.17 Edyta Poźniak: dopiero od około 10 lat możemy mówić o ponownej edukacji na temat Powstania Warszawskiego
Płonący gmach PAST widziany ze stanowiska obserwacyjnego w budynku przy ul. Zielnej 30.
Płonący gmach PAST widziany ze stanowiska obserwacyjnego w budynku przy ul. Zielnej 30. Foto: Eugeniusz Lokajski "Brok"/ Muzeum Powstania Warszawskiego

Mówiąc o symbolach Powstania Warszawskiego Edyta Poźniak podkreśliła, że na szczęście jest ich coraz więcej i cieszą się rosnącą popularnością. - To są symbole, czasów w których żyło pokolenie, które postanowiło poświęcić to, co najważniejsze, aby walczyć o wolność. Ten najbardziej popularny i rozpoznawalny to kotwica, Znak Polski Walczącej – powiedziała gość audycji i dodała, że upowszechnił się on wraz z działalnością Muzeum Powstania Warszawskiego, a młode pokolenie przejęło go wraz z wiedzą na temat wydarzeń z 1944 r.

Zdaniem dziennikarki współcześni Polacy przejęli etos Powstańców i wartości, którym hołdowali harcerze.

Jak przypomniała Edyta Poźniak, Godzina W, znaczy wolność. – Syreny, które słychać o godzinie 17, to symbol tego, że my też zgadzamy się z tymi, którzy 73 lata temu postanowili walczyć o wolność – zauważyła Edyta Poźniak

 - Ze wspomnień powstańców wiemy, że w pierwszych godzinach tego upalnego wtorku, 1 sierpnia 1944 r. na ulicach Warszawy zapanowała euforia. Pierwszy raz po wielu latach można było wtedy zobaczyć biało-czerwone flagi zwisające z okien. Wszyscy mieli dosyć wojny, dziś warto, aby pamiętać o tych ludziach i ich poświęceniu – powiedziała Edyta Poźniak.

Gospodarzem audycji była Weronika Wakulska

Polskie Radio 24/kawa

___________________ 

Data emisji: 7.08.17

Godzina emisji: 15.45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kalendarium Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu 24

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 07:45
Heroiczna walka o Warszawę doczekała się dokumentalnego wydawnictwa innego niż wszystkie. Autorami Powstańczego Kalendarium są Edyta Poźniak i Witold Banach, którzy we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyli 66 niepowtarzalnych, dwuminutowych audycji. Będziemy je emitować w PR24 codziennie o godz. 9:06.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica Rzezi Woli. „Konsekwencja obłąkańczego rozkazu”

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 11:35
Warszawa wspomina ofiary Rzezi Woli – masowej zbrodni popełnionej przez Niemców w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. W audycji Nos Kleopatry o tym wydarzeniu rozmawiali prof. Grzegorz Nowik z Polskiej Akademii Nauk i Maciej Janaszek-Seydlitz, prezes Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie Tygodnia: Pamięć o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 12:31
Pierwsze dni sierpnia upłynęły pod znakiem rocznicowych uroczystości, upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego. Do wydarzeń sprzed 73 lat nawiązali również kibice Legii Warszawa, którzy przed meczem kwalifikacji Ligi Mistrzów z FK Astana pokazali transparent, uznany przez niektóre środowiska za kontrowersyjny. W Podsumowaniu Tygodnia komentarz Joanny Miziołek z „Wprost” i Romana Mańki z Fundacji FIBRE.
rozwiń zwiń