Tragiczne skutki nawałnic w Polsce. Premier: to wielka tragedia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 11:21
Premier Beata Szydło złożyła kondolencje rodzinom ofiar, które zginęły w czasie nawałnic. Żywioł przeszedł nad Polską w nocy z piątku na sobotę. Zginęło pięć osób, w tym dwoje dzieci. W Polskim Radiu 24 transmitowaliśmy konferencje  premier Beaty Szydło i szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. 
Audio
Premier Beata Szydło (C) i wojewoda pomorski Dariusz Drelich (L) podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dot. sytuacji w województwach dotkniętych nawałnicami
Premier Beata Szydło (C) i wojewoda pomorski Dariusz Drelich (L) podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dot. sytuacji w województwach dotkniętych nawałnicamiFoto: PAP/Roman Jocher

Rzecznik PSP Paweł Frątczak poinformował w niedzielę rano, że bez prądu wciąż pozostaje 96 tys. odbiorców w dziewięciu województwach. Najwięcej w pomorskim (43 tys.), kujawsko-pomorskim (28 700) i wielkopolskim (19 tys.). Przy usuwaniu skutków burz pracuje 39 590 strażaków z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, wyposażonych w 8713 pojazdów.

W wyniku nawałnic zginęło pięć osób, wszystkie w woj. pomorskim. Wśród ofiar śmiertelnych były dwie nastoletnie harcerki - uczestniczki obozu zorganizowanego w Suszku (Pomorskie). "Od soboty bilans ofiar się nie zmienił" - zaznaczył rzecznik PSP. Do 45 wzrosła natomiast łączna liczba rannych. Wśród nich jest 6 strażaków, którzy odnieśli obrażenia podczas usuwania skutków nawałnic.

– Chcę złożyć kondolencje rodzinom ofiar, które zginęły ostatniej nocy podczas nawałnic; to jest naprawdę rzecz przerażająca, smutna, to była wielka tragedia, szczególnie dlatego, że zginęły też dzieci – powiedziała Beata Szydło w sobotę w Gdańsku.

Premier podczas konferencji prasowej przekazała również, że zwróciła się do wojewodów, by sprawdzili jeszcze raz miejsca pobytu dzieci i młodzieży na obozach. Oprócz tego, szefowa rządu zapowiedziała, pomoc finansową dla poszkodowanych w wyniku nawałnic.

Kontrola miejsc, w których przebywają dzieci na obozach harcerskich

To jest oczywiście tragedia, zrobimy wszystko, żeby nie doszło ponownie do tego rodzaju zdarzeń, ale nasze możliwości są, jak wiemy, ograniczone ze względu na siły natury - mówił szef MSWiA Mariusz Błaszczak po odprawie dot. nawałnic, podczas których zginęło pięć osób.

Błaszczak wystąpił w Warszawie na briefingu po odprawie (na zasadzie telekonferencji) z komendantami wojewódzkimi oraz wojewodami z sześciu województw. Jak mówił, w tej części, która dotyczyła województwa pomorskiego uczestniczyła premier Beata Szydło. - Niestety, pięć ofiar tej nocnej nawałnicy w województwie pomorskim, w tym dwójka dzieci. To jest oczywiście tragedia. Zrobimy wszystko, żeby nie doszło ponownie do tego rodzaju zdarzeń, ale nasze możliwości są, jak wiemy, ograniczone ze względu na siły natury - mówił minister.

- Zwróciłem się do wojewodów, do komendanta głównego PSP, żeby przeprowadzić kontrole miejsc, w których przebywają dzieci na obozach harcerskich, miejsc, które mają charakter obozów, nie są zorganizowane w budynkach, tylko pod namiotami - relacjonował minister Błaszczak.

Według szefa MSWiA z prognozy pogody wynika, że front burzowy przesuwa się na wschód, północny-wschód. Jak powiedział Błaszczak, rozmawiał z wojewodą warmińsko-mazurskim w tej sprawie, bo - jak mówił - "szczególnie właśnie w tym województwie należy przeprowadzić taką kontrolę".

Polskie Radio 24/PAP/IAR

--------------------------

Data emisji: 12.08.17

Godzina emisji: 14.40

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezpieczeństwo podczas burz

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 14:30
Przez Polskę przetaczają się silne burze i nawałnice. W Polskim Radiu 24 mł. bryg. Paweł Pomorski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie radził, co robić podczas gwałtownych zjawisk pogodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawałnice przeszły nad Polską. Ponad tysiąc interwencji strażaków

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 13:45
Ponad tysiąc sto interwencji strażaków, podtopienia, przerwy w dostawach prądu i jedna osoba ranna. To bilans burz, które w nocy przeszły nad Polską. W Polskim Radiu 24, w magazynie Tym Żyje Kraj, o skutkach nawałnic mówił st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dużo szkód po nocnych nawałnicach. 35 tys. odbiorców bez prądu

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 10:27
Zalane ulice, połamane drzewa pozrywane dachy. To skutki gwałtownych burz, jakie w nocy nawiedziły województwa wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i lubuskie.  – Od północy do 9:00 rano strażacy interweniowali ok. 600 razy – mówił w Polskim Radiu 24 st. brygadier Paweł Frątczak, rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burze nad Polską. Ponad 100 tys. gospodarstw bez prądu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 21:55
Ponad 3,2 tys. interwencji strażaków i prawie 103 tys. odbiorców bez prądu to najnowszy bilans burz, które w czwartek przeszły nad Polską - poinformowała w czwartek PAP Państwowa Straż Pożarna i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. O ekstremalnych warunkach pogodowych w Polsce mówił w Polskim Radiu 24 starszy brygadier Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawałnice nad Polską. Wśród ofiar dzieci przebywające na obozie w Suszku

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 19:25
Ponad 12 tys. razy wyjeżdżali w piątek i sobotę strażacy do zdarzeń związanych z usuwaniem skutków burz - poinformował w sobotę wieczorem rzecznik PSP Paweł Frątczak. W wyniku nawałnic zginęło 5 osób, a ponad 30 zostało rannych. Bez prądu pozostaje 287 tys. odbiorców w 9 województwach.
rozwiń zwiń