Prof. Piotr Wawrzyk: Ostra Brama i Cmentarz Orląt nie są symbolami rewizjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 11:54
MSZ Ukrainy uznało za "nieprzyjazny krok" umieszczenie w projektowanym przez MSWiA nowym polskim paszporcie grafiki z motywem Cmentarza Orląt Lwowskich i wręczyło ambasadorowi Polski w Kijowie Janowi Piekło notę dyplomatyczną w tej sprawie. - Nie wszystko co robimy w Polsce musi się wszystkim podobać – powiedział w Polskim Radiu 24 europeista prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • 10.08.2017 "Ostra Brama i Cmentarz Orląt nie są symbolami rewizjonizmu"
Prof. Piotr Wawrzyk
Prof. Piotr WawrzykFoto: PR24

Nowa szata graficzna polskich paszportów ma być związana z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Na kartach paszportu oprócz Cmentarza Orląt czy wybitnych polskich postaci może się też znaleźć wizerunek Ostrej Bramy w Wilnie. Litewski resort dyplomacji protestował w tej sprawie w zeszłym tygodniu. Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, Ostra Brama i Cmentarz Orląt Lwowskich nie znalazły się w projektach paszportów przez przypadek.

– To miejsca, które zajmują bardzo ważne miejsce w polskiej historii, tradycji, kulturze i teraźniejszości. To nie jest symbol rewizjonizmu, chęci powrotu. Gdy na niemieckich paszportach znalazły się podobizny dworu Artusa w Gdańsku, to nie protestowaliśmy – powiedział europeista.

Prof. Piotr Wawrzyk odniósł się również do sporów UE z Polską. Jego zdaniem wraz z każdą kolejną konferencją Fransa Timmermansa pojawią się kolejne zarzuty - Jak to określił europoseł Jacek Saryusz-Wolski mamy do czynienia z „grillowaniem” polskiego rządu. Żadna decyzja w Unii nie zapada w zasadzie z poszanowaniem interesów wszystkich krajów, ktoś musi ustąpić. Zakwestionowanie wieku emerytalnego pokazuje, że Timmermansowi nie chodzi o prawo unijne, tylko politykę. To element, który ma doprowadzić do zmiany rządu w Polsce na bardziej uległy – mówił ekspert.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24/IAR/PAP

______________________

Data emisji: 10.08.2017

Godzina emisji: 10:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

IPN przekazał materiały edukacyjne do polskich szkół na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 18:00
Trzy samochody pełne książek, albumów, gier oraz puzzli edukacyjnych dotarły do polskich szkół i bibliotek na Litwie. To efekt inicjatywy podjętej przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Dr Jarosław Szarek po rozmowie z polskim ambasadorem w Wilnie postanowił obdarować naszych rodaków materiałami, które pomogą im w kontakcie z językiem polskim, a także w utrzymaniu więzi z krajem przodków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trudno zrozumieć polską tożsamość bez wielokulturowej tradycji dawnej Rzeczpospolitej"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 14:39
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego działa od 2012 roku. Organizuje prace konserwatorsko-restauratorskie oraz prowadzi działalność edukacyjną, wydawniczą, filmową itp.  Korzysta z grantów instytucji publicznych i firm prywatnych. Dzięki temu udaje jej się przywrócić do dawnej świetności liczne obiekty polskiego dziedzictwa, by przekazać je przyszłym pokoleniom. O działalności fundacji w audycji Utracone, Odzyskane mówił jej prezes dr Michał Laszczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdzisław Krasnodębski: Niemcy nie lubią naszej pamięci historycznej

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 08:21
- Niemcy uważają, że żądanie od nich reparacji wojennych to potwierdzenie polskiego nacjonalizmu i naszej fobii antyniemieckiej. Są wrażliwi, gdy podważa się ich przekonania, że wspaniale rozliczyli się z przeszłością. Wytknięcie im ich błędów jest dla nich bolesne. Najchętniej by ten okres swojej niechlubnej przeszłości zamknęli - powiedział w audycji 24 Pytania europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Solidarni z Europą". Akcja Naszego Dziennika

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 07:05
Ruszyła akcja wysyłania listów do wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. "Nasz Dziennik" dołączył dziś do swojego wydania specjalną kartkę pocztową z wizerunkiem św. Benedykta, patrona Europy. Zamieszczono na niej apel w języku angielskim, by Timmermans zatroszczył się o przestrzeganie prawa w Unii Europejskiej. O akcji "Solidarni z Europą" mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Losz z Naszego Dziennika.
rozwiń zwiń