Praca podczas upałów. Do czego masz prawo?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 11:15
Jeśli temperatura powietrza w pomieszczeniach, w których ma być wykonywana praca, przekracza 28 stopni Celsjusza, pracodawca musi dopełnić różnych obowiązków. W pewnych sytuacjach pracownik może nawet powstrzymać się od pracy. O szczegółach obowiązujących przepisów mówiła w Polskim Radiu 24 Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy.
Audio
  • 13.08.17 Praca podczas upałów – na co może liczyć pracownik. Gość: Danuta Rutkowska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GlowImages/EastNews

Gdy temperatura za oknem przekracza 25 stopni Celsjusza i wykonujemy pracę na wolnej przestrzeni, a 28 stopni w pomieszczeniu zamkniętym, pracodawca ma obowiązek zapewnić nam zimne napoje w ilości nielimitowanej według potrzeb pracowników niezależnie od tego, na jakiej podstawie wykonujemy pracę – umowy o prace czy umowy cywilnoprawnej.

– Ten obowiązek przestaje być aktualny gdy w pomieszczeniach jest klimatyzacja. Jednak wówczas pracodawca jest zobowiązany do konserwacji i dbania o te urządzania, by nie stały się siedliskiem groźnych dla zdrowia bakterii, roztoczy czy grzybów. Klimatyzacja nie może powodować przeciągów, wyziębienia, przegrzania pomieszczeń pracy – powiedziała Danuta Rutkowska.

W sytuacji bezpośredniego zagrożenie dla zdrowia i życia, pracownik może nawet powstrzymać się od wykonywania swoich obowiązków. Musi wówczas niezwłocznie powiadomić o tym przełożonego. Za czas powstrzymywania się od pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.

Audycję prowadziła Katarzyna Radzimirska.

Polskie Radio 24/dds

____________________

Data emisji: 13.08.2017

Godzina emisji: 09.20


Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 pogoda praca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tragiczne skutki nawałnic w Polsce. Premier: to wielka tragedia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 11:21
Premier Beata Szydło złożyła kondolencje rodzinom ofiar, które zginęły w czasie nawałnic. Żywioł przeszedł nad Polską w nocy z piątku na sobotę. Zginęło pięć osób, w tym dwoje dzieci. W Polskim Radiu 24 transmitowaliśmy konferencje  premier Beaty Szydło i szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pół godziny w rozgrzanym samochodzie może okazać się śmiertelne"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 16:07
Synoptycy ostrzegają, że w najbliższych dniach mogą paść rekordowe temperatury. W upalne dni zostawianie dzieci w samochodach jest wyjątkowo nieodpowiedzialne. Gościem Polskiego Radia 24 był podkomisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawałnice nad Polską. Wśród ofiar dzieci przebywające na obozie w Suszku

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 19:25
Ponad 12 tys. razy wyjeżdżali w piątek i sobotę strażacy do zdarzeń związanych z usuwaniem skutków burz - poinformował w sobotę wieczorem rzecznik PSP Paweł Frątczak. W wyniku nawałnic zginęło 5 osób, a ponad 30 zostało rannych. Bez prądu pozostaje 287 tys. odbiorców w 9 województwach.
rozwiń zwiń