Były ambasador: Węgrzy salutowali powstańcom warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 16:12
Kiedy 1 sierpnia 1944 r. w Warszawie rozpoczęły się walki polskiej armii podziemnej z Niemcami, wobec braku innych wojsk, Niemcy próbowali zrobić kordon wokół Warszawy z wojsk węgierskich, by odgrodzić powstańczą Warszawę od partyzantów stacjonujących w kompleksach leśnych wokół polskiej stolicy. O stanowisku Węgier wobec Powstania Warszawskiego mówił w Polskim Radiu 24 Akoś Engelmayer, były ambasador Węgier w Polsce.
Audio
Akoś Engelmayer
Akoś EngelmayerFoto: PR24/MS

W 1944 roku niedaleko od Warszawy stacjonowały cztery węgierskie dywizje – ok. 50-60 tys. żołnierzy. W zamyśle Niemiec było użycie zbrojne formacji węgierskich przeciw powstańcom, jednak dowódca węgierskiego II Korpusu Rezerwowego, generał Béla Lengyel, relacjonując swoją rozmowę z regentem Węgier Miklosem Horthym, przytacza jego słowa: "Nie mamy czego w Warszawie szukać. Polacy są naszymi przyjaciółmi, a Niemcy towarzyszami broni. Nie wolno nam dać się wciągnąć w ich spór".

– Gen. Lengyel powiedział Niemcom, że nie jesteśmy w  stanie wojny z Polakami w związku z tym nie będziemy walczyli. Węgrzy byli neutralni. Posiadam zdjęcie z Żoliborza – stanowisko niemieckie z napisem po niemiecku, po węgiersku i po polsku: terytorium neutralne i jeżeli ktoś będzie bez pozwolenia się zbliżał, będziemy strzelać. Oni przepuścili zaopatrzenie z Kampinosu przez Żoliborz do Warszawy. Jak był ten nieszczęsny atak AK na Dworzec Gdański, Węgrzy partyzantów przepuścili i jak się wycofali, to stali, salutowali i wiwatowali na cześć polskich bohaterów – mówił Akoś Engelmayer.

Przykładów współpracy polsko-węgierskiej było więcej. Ostatecznie, wobec niepewnej postawy swego węgierskiego sojusznika, Niemcy zdecydowali się na odesłanie stacjonujących wokół Warszawy jednostek na Węgry.

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.

Audycję prowadził Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/dds

____________________

Data emisji: 13.08.2017

Godzina emisji: 14.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kalendarium Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu 24

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 07:45
Heroiczna walka o Warszawę doczekała się dokumentalnego wydawnictwa innego niż wszystkie. Autorami Powstańczego Kalendarium są Edyta Poźniak i Witold Banach, którzy we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyli 66 niepowtarzalnych, dwuminutowych audycji. Będziemy je emitować w PR24 codziennie o godz. 9:06.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica Rzezi Woli. „Konsekwencja obłąkańczego rozkazu”

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 11:35
Warszawa wspomina ofiary Rzezi Woli – masowej zbrodni popełnionej przez Niemców w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. W audycji Nos Kleopatry o tym wydarzeniu rozmawiali prof. Grzegorz Nowik z Polskiej Akademii Nauk i Maciej Janaszek-Seydlitz, prezes Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odnaleziono tablicę upamiętniającą ofiary Rzezi Woli

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 13:00
Upamiętnia 6 tysięcy zamordowanych warszawiaków, ale jeszcze do niedawna była zapomniana. Kilka dni temu Marcin Czapliński, warszawski społecznik, przypadkiem odkrył to miejsce w dawnej Fabryce Franaszka i postanowił działać.
rozwiń zwiń