Arkadiusz Mularczyk: wypowiedź Marka Magierowskiego traktuję jako wpadkę

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 18:30
– Jestem zdumiony odpowiedzią Marka Magierowskiego. Z przykrością stwierdzam, że nie dość dokładnie śledzi dyskusję publiczną – mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
Audio
  • 17.08.2017 Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk o reparacjach.
Arkadiusz Mularczyk
Arkadiusz MularczykFoto: PR24/MR

W czwartek "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że wiceminister spraw zagranicznych, w związku z zapytaniem posła PiS Adama Ołdakowskiego dotyczącego reparacji odpowiedział, że "Polska w 1953 roku zrzekła się reparacji wojennych od Niemiec, co potwierdził gabinet Marka Belki w 2004 roku. Od tego czasu stanowisko polskiego rządu się nie zmieniło".

Jak podkreślał gość, „ludzie z gmachu MSZ od 30 lat pisali w odpowiedzi na interpelacje, że Polska zrzekła się reparacji, ale chyba nikt tak naprawdę nie pochylił nad dokumentami z 1953 roku”. Wskazywał, że budzą one wątpliwości, dlatego poprosił prawników sejmowych, żeby ocenili je w sposób obiektywny. – Jeśli ze wszystkich dokumentów dostępnych wynika, że zrzeczenie się dotyczyło wyłącznie NRD i było związane z tym, że ZSRR zrezygnuje z obligatoryjnych dostaw węgla, do których dopłacaliśmy, to są poważne wątpliwości, czy to oświadczenie jest ważne w świetle prawa polskiego i międzynarodowego – tłumaczył.

Zdaniem Arkadiusza Mularczyka, urzędnicy, którzy przygotowywali odpowiedź na interpelację posła "nie wyciągnęli żadnych wniosków z historii i nie śledzą dyskusji, jaka się toczy". – Szkoda, że minister Magierowski również nie wykazał się większym refleksem. Tego typu nieroztropne wypowiedzi są od razu podchwytywane przez media nieprzychylne rządowi, to powoduje duży chaos informacyjny i nie służy państwu polskiemu w tej sprawie. Traktuję to jako wpadkę pana wiceministra, głos w dyskusji, oczekujemy na opinię Biura Analiz Sejmowych – podsumował.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Mularczyk złożył w Biurze Analiz Sejmowych wniosek o przygotowanie ekspertyzy, dotyczącej możliwości otrzymania reparacji wojennych od Niemiec.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Data emisji: 17.08.2017

Godzina emisji: 18:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Walka Polski o reparacje wojenne. „Mamy podstawy moralne do oskarżenia i żądania zadośćuczynienia”

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 20:11
– Podawane obecnie szacunki polskich strat wojennych wyrządzonych przez Niemców są przedwczesne – mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski. Wiceminister i szef zespołu, który w 2004 roku przygotował raport o stratach wojennych Warszawy, podkreślił, że podstawą do dalszych działań wobec Berlina byłoby oszacowanie strat w skali całego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arkadiusz Mularczyk: trzeba wystawić Niemcom rachunek za II wojnę światową

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 17:28
– Dopiero dzisiaj społeczeństwo dostaje informację o tym, jak to faktycznie wyglądało – jak bardzo wątpliwe i kruche są przesłanki na podstawie których Niemcy twierdzą, że Polsce nie należą się reparacje – mówił w audycji Jeden Na Jednego” Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamieszanie ws. reparacji. "Ministerialni urzędnicy nie są od publicznych dywagacji"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 15:35
"Rząd nie popiera reperacji od Niemiec" – piszą dziennikarze Gazety Wyborczej. Wniosek taki wyciągnęli na podstawie odpowiedzi wiceministra spraw zagranicznych Marka Magierowskiego na pytanie posła PiS Adama Ołdakowskiego. O sprawie mówili w audycji Gorący Temat historyk prof. Zbigniew Makarewicz i Wojciech Biedroń (wPolityce.pl).
rozwiń zwiń