Pacjenci boją się wprowadzenia płatności w szpitalach

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 13:08
W czerwcu pojawiła się propozycja ministerstwa zdrowia, umożliwiająca publicznym zakładom opieki zdrowotnej pobieranie opłat od pacjentów. Po interwencji premier Beaty Szydło projekt wrócił do resortu zdrowia, w celu ponownej analizy. W audycji Społeczny Punkt Widzenia o sprawie mówił Witold Michałek z Federacji Pacjentów Polskich.
Audio
  • 18.08.17 Pacjenci boją się wprowadzenia płatności w szpitalach
Szpital Bródnowski Nz kolejka do gabinetu lekarza
Szpital Bródnowski N/z kolejka do gabinetu lekarzaFoto: East News/Andrzej Stawinski/REPORTER

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, propozycja wzbudziła obawy części pacjentów. – Przepis był bardzo ogólnikowy. Każdy ma swoją wersję, jak to mogłoby wyglądać – mówił Witold Michałek. Minister zdrowia wskazywał, że nie chodzi o wprowadzenie odpłatności za usługi medyczne wykonywane w ramach publicznej służby zdrowia, a o świadczenie komercyjnych usług w państwowych placówkach.

To jednak nie rozwiało wątpliwości pacjentów. – Pacjenci, którzy opierają się na publicznej służbie zdrowia, ze względów finansowych, boją się, że pozostaną w długich kolejkach. Choć nominalnie mogą się one zmniejszyć, bo bogatsi pacjenci trafią do drugiej kolejki – wyjaśniał Witold Michałek. – Istnieje obawa, że czas, który lekarze poświęcają obecnie na procedury nieodpłatne, zostanie przeniesiony w części na pacjentów komercyjnych, co przełoży się na dłuższy czas oczekiwania w pierwotnej kolejce – dodawał przedstawiciel Federacji Pacjentów Polskich.

Więcej o sprawie w całej audycji.

Gospodarzem programu była Anna Garbowska.

Polskie Radio 24

___________________

Społeczny punkt widzenia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 18.08.17

Godzina emisji: 11.15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak