Społeczeństwa europejskie a terroryzm. "Jesteśmy upośledzeni"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 13:58
- Choć wiele mówi się o tym, że społeczeństwo zachodnie nie da się zastraszyć terrorystom, Europejczycy widzą, że rzeczy się zmieniają. Przyzwyczajamy się m.in. do coraz większej obecności policji czy wojska, które zabezpiecza newralgiczne miejsca. Stan wyjątkowy we Francji – choć miał trwać pewien okres - trwa już niemal dwa lata – powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Monika Bartoszewicz z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Mówiła także o trudnej walce z terroryzmem.
Audio
  • 21.08.17 Dr Monika Bartoszewicz o walce z terroryzmem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/Hani Amir

Dr Monika Bartoszewicza zauważyła, że już w 2015 roku, przed zamachem w Nicei, były przypadki taranowań ludzi samochodem, jednak śmiertelność była dość niska. - Żadnego z tych zdarzeń nie zaklasyfikowano jako ataku terrorystycznego mimo motywów politycznych czy faktu, że towarzyszył im okrzyk gloryfikujący Allaha – zaznaczyła.

Odniosła się także do trudnej walki z terroryzmem. - Jesteśmy upośledzeni, osłabieni przez samo sedno tego, na czym zasadza się demokracja liberalna. Działamy bowiem w ramach pewnych aksjomatów prawnych, które np. zakładają, że osoba jest niewinna dopóki jej się czegoś nie udowodni, które zakładają istnieje swobody poglądów, dopuszczają swobodę stowarzyszeń i zgromadzeń. Oferują one tyle prerogatyw i wolności, że jednostki, które chcą te wolności wykorzystać, nie mają najmniejszych problemów – podsumowała.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 21.08.17

Godzina emisji: 13:15

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Debata Poranka: Komentatorzy o zamachach w Europie

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 09:39
– Europa jest w stanie wojny z radykalnym islamem. Trzeba się wreszcie obudzić – mówił w Debacie Poranka Tomasz Sakiewicz z Gazety Polskiej i Telewizji Republika, odnosząc się m.in. do ostatnich ataków terrorystycznych w Hiszpanii. Gościem Polskiego Radia 24 był również Jan Śpiewak, publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamach w Barcelonie. "Prawo w Europie musi być zmienione"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 19:27
- Atak na Hiszpanię miał być zaskoczeniem i był zaskoczeniem - powiedziała na antenie Jedynki dr Magdalena El Ghamari. Red. Jerzy Haszczyński stwierdził natomiast, że "mimo wszystko jest to kraj, który jest przygotowany do walki z terroryzmem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejsca zamachów wybierają stratedzy Państwa Islamskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 18:22
– W państwach Europy Zachodniej nie ma narzędzi prawnych, by szybko zwalczać osoby podejrzewane o terroryzm  – powiedział Krzysztof Kubiciel, ekspert ds. bezpieczeństwa. W czwartek i piątek terroryści ponownie uderzyli w Europie. Tym razem głównym celem była Hiszpania, gdzie w dwóch zamachach zginęło 14 osób, a ponad 130 zostało rannych. Natomiast w fińskim Turku i niemieckim Wuppertalu, w atakach nożowników, śmierć poniosły 3 osoby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: Samochód wjechał w przystanki autobusowe

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 13:09
W Marsylii na południu Francji samochód wjechał w dwa przystanki autobusowe. Co najmniej jedna osoba zginęła, jedna też odniosła poważne obrażenia. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Krzysztofem Liedelem, ekspertem ds. terroryzmu.
rozwiń zwiń