Uchodźcy w UE. "Włosi marzą, by pojawił się nowy Kaddafi"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 15:00
Premier Włoch Paolo Gentiloni oświadczył w niedzielę, że jego rząd "nie przyjmuje żadnych lekcji w kwestiach humanitarnych" dotyczących ratowania migrantów. Przemawiając na zjeździe katolickiego ruchu Komunia i Wyzwolenie przestrzegł przed postawą wykluczania. O kryzysie migracyjnym we Włoszech mówił w Polskim Radiu 24 italianista dr Piotr Podemski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • 22.08.2017 Piotr Podemski: „Od początku roku mamy 100 tysięcy uchodźców, którzy przybili do wybrzeży Włoch”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Premier Gentiloni wyraził satysfakcję ze słów przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera, który stwierdził, że w kryzysie migracyjnym „Włochy uratowały honor UE”. Następnie premier podkreślił, że jego gabinet opracował również zasady postępowania statków organizacji pozarządowych na Morzu Śródziemnym, a także podejmuje starania na rzecz stabilizacji sytuacji w Libii, skąd odpływają migranci. Zdaniem Piotra Podemskiego Włosi uważają, że sytuacja jest dramatyczna i są pozostawieni sami sobie z kryzysem.

- Gentiloni uważa, że Włochy jako jedyne bronią honoru Unii Europejskiej. W tym samozadowoleniu jest wiele goryczy. Od początku roku mamy 100 tysięcy uchodźców, którzy przybili do wybrzeży Włoch lub zostali wyłowieni z morza. Jest wśród nich wiele mężczyzn, ale także nieletnich. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy widzimy spadek liczby osób, które się pojawiają w pobliżu Włoch – powiedział ekspert.

Według gościa Polskiego Radia 24 Włosi marzą, by pojawił się tam nowy Kaddafi. – Są doniesienia z Libii, że zbrojne grupy, które zajmowały się wcześniej przemytem ludzi, brutalnie pilnują obecnie plaż libijskich i nie pozwalają odpływać łodziom z uchodźcami. Rząd włoski postawił na to, że rozwiązywanie problemów w Afryce, przez kontakty z miejscowymi rządami. W Libii to jest trudne, ponieważ oficjalny rząd nie kontroluje całego kraju – mówił Podemski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/PAP

___________________

Data emisji: 22.08.2017

Godzina emisji: 14:43


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Włoski rząd zmienia stosunek do migrantów. Co przeważyło szalę?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 12:40
Włosi domagają się wprowadzenia limitu przyjmowanych migrantów. Według szacunków do końca roku przybędzie ich do Italii ćwierć miliona. O sytuacji we Włoszech mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kowalczuk, korespondent Polskiego Radia w Rzymie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problem imigrantów. Włoska marynarka wesprze libijską straż przybrzeżną

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 14:25
Władze Włoch zatwierdziły misję marynarki wojennej, której celem jest wsparcie libijskiej straży przybrzeżnej w ochronie jej granic i walce z przemytem migrantów. Z operacją wiąże się nadzieje na zatrzymanie fali migracji. W Świecie w Południe komentarz dr Jolanty Szymańskiej, ekspertki Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Organizacje pozarządowe przestają ratować migrantów płynących do Włoch

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 15:08
Organizacje pozarządowe, m.in. Lekarze Bez Granic i Save The Children, zawiesiły w ostatnich dniach operacje ratowania tonących łodzi z migrantami zmierzającymi z Libii do Włoch. Powodem jest rosnące ryzyko dla załóg. Libijska straż przybrzeżna strzela bowiem do statków ratunkowych. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń