Radom: Air Show rozpoczęte

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 19:14
Dziesięć godzin podniebnych ewolucji zaplanowali na sobotę organizatorzy Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show, które odbywają się w Radomiu. 76 samolotów i śmigłowców zaprezentuje się w dynamicznych pokazach. 54 maszyny widzowie zobaczą na wystawie statycznej. Otwierając pokazy szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że „Polacy są narodem, który od narodzin lotnictwa ukochał je niezwykle”.
Audio
  • 26.08.17 Radom: Air Show rozpoczęte. Relacja Anny Orzeł
Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show rozpoczęły się, 26 bm. w Radomiu. 76 samolotów i śmigłowców zaprezentuje się w dynamicznych pokazach.
Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show rozpoczęły się, 26 bm. w Radomiu. 76 samolotów i śmigłowców zaprezentuje się w dynamicznych pokazach. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Dwudniowe pokazy odbywają się w Radomiu co dwa lata. To największa tego typu impreza lotnicza w Polsce. Jej organizatorami jest wojsko i władze miasta. W tegorocznych pokazach udział wezmą ekipy z 10 państw, m.in. z Czech, Holandii, Włoch, Rumunii, Ukrainy, Austrii, Niemiec, Litwy, USA.

W tym roku po raz pierwszy wstęp na Air Show jest bezpłatny. Na radomskie lotnisko wchodzą jednak tylko posiadacze wejściówek, które można było otrzymać przez internet. Pula 60 tys. bezpłatnych kart wstępu na każdy z dwóch dni imprezy dawno już została jednak rozdysponowana.

Sobotnie pokazy rozpoczął zaplanowany na 3,5 godziny program przygotowany przez Aeroklub Polski. Na radomskim niebie można zobaczyć m.in. szybowce, motoparalotnie, samoloty zabytkowe oraz balony.

- Polacy są narodem, który od narodzin lotnictwa ukochał je niezwykle. Symbolem tego są zarówno sukcesy Polaków - Żwirki i Wigury sprzed 85 lat, jak i osiągnięcia dzisiejszych polskich lotników - powiedział w sobotę szef MON Antoni Macierewicz, otwierając Air Show w Radomiu.

Tegoroczne Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu odbywają się pod hasłem 85 lat „Challenge 1932” - w rocznicę zwycięstwa Polaków: kapitana Stanisława Żwirki i inżyniera Franciszka Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych, należących do najbardziej prestiżowych imprez tego typu na świecie. Na wystawie statycznej można zobaczyć m.in. repliki samolotów z okresu II RP, m.in. samolot RWD5R, którego jednym z konstruktorów był Stanisław Żwirko.

Otwierając pokazy szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że „Polacy są narodem, który od narodzin lotnictwa ukochał je niezwykle”. „Tego symbolem jest ta wspaniała para Żwirko i Wigura; spotykamy się w 85. rocznicę ich zwycięstwa” - mówił Macierewicz podczas oficjalnego otwarcia pokazów w Radomiu. Dodał, że symbolem „ukochania przez Polaków lotnictwa są osiągnięcia dzisiejszych polskich lotników, zwłaszcza lotnictwa Wojska Polskiego”.

Na tegorocznym Air Show występują m.in. Biało-Czerwone Iskry i Orliki oraz Baltic Bees z Łotwy, grupy lotnictwa cywilnego m.in. Red Bull - The Flying Bulls, Cellfast Flying Team, Formation Flying Team, polska grupa Żelazny. W bloku samolotów wojskowych można zobaczyć zarówno pokaz desantu z wykorzystaniem technik linowych i ratownictwa lotniczego, a także - po raz pierwszy w Polsce - przelot samolotu strategicznego lotnictwa bombowego USA B-52 oraz B-1. Wśród gości zagranicznych znajdzie się także samolot wczesnego ostrzegania E-3A Sentry oraz m.in. ukraińskie Su-27, włoski EF-2000 Eurofighter i rumuński MiG-21 Lancer. Polskie Siły Zbrojne reprezentować będą m.in. samoloty Gulfstream G550, F-16, Su-22 oraz śmigłowce Mi-24W, W-3AE Sokół i Mi-17.

W defiladzie statków powietrznych będzie uczestniczyć ponad 60 samolotów i śmigłowców należących do polskich Sił Powietrznych. Nad lotniskiem w Radomiu zawiśnie biało-czerwona flaga. Defiladę zakończy pokaz lotnictwa taktycznego, w tym samolotów F-16. Potem odbędą się m.in. oczekiwane przez widzów pokazy zespołów akrobacyjnych.

Więcej w relacji Anny Orzeł.

Polskie Radio 24/PAP

___________________

Data emisji 26.08.17

Godzina emisji: 11.09


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Targi lotnicze w Marrakeszu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 11:10
Air show i targi obronne już po raz czwarty odbywają się w marokańskim Marrakeszu. To największa taka inicjatywa w Afryce Północnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdopodobnie znaleziono wrak samolotu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 08:10
Armia Burkina Faso twierdzi, że zlokalizowała wrak samolotu Air Algerie. Według wojskowych, szczątki maszyny znajdują się w Mali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Red Bull Air Race w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 20:40
Rozgrywki z cyklu Red Bull Air Race po raz pierwszy zawitały do Polski – w Gdyni odbyła się jedna z rund zawodów. Zwycięzcą trzydniowych zmagań został Austriak Hennes Arch, który ma również największe szanse na tryumf w całych rozgrywkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podniebne akrobacje

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 22:33
Pokazy lotnicze, zawody o randze mistrzowskiej, a do tego dziesiątki, a nawet setki tysięcy kibiców. Akrobacje szybowcowe mają swoich wiernych fanów na całym świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Air Show Radom 2015

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 13:12
W najbliższy weekend 22 i 23 sierpnia Radom zaprasza na 14. już edycję Międzynarodowych Pokazów Lotniczych – Air Show 2015. Tegoroczna odsłona wydarzenia jest szczególna ze względu na 75. rocznicę Bitwy o Anglię. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legenda lotnictwa: Ryszard Witkowski

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 12:37
Pilot doświadczalny, ekspert lotnictwa, jeden z pięciu pierwszych Polaków, którzy uzyskali licencje pilotów śmigłowcowych był gościem Polskiego Radia 24. – Lotnictwo samo w sobie nie jest niebezpieczne. Nie wybacza jednak lekkomyślności, niekompetencji i zaniedbania – mówił Ryszard Witkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ILA Berlin Air Show 2016

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 12:37
W Berlinie odbyły się targi lotnicze. O ILA Berlin Air Show 2016 mówili w audycji Café Armia Juliusz Sabak (Defence 24), Michał Likowski („Raport”) i Andrzej Kiński („Wojsko i Technika”).
rozwiń zwiń