W stolicy protest przeciwko łamaniu praw lokatorów

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 11:15
We wtorek po południu na sesji rady dzielnicy Praga-Północ lokatorzy zreprywatyzowanych kamienic mają protestować przeciwko braku zainteresowania ich losem przez władze dzielnicy i miasta. Komitet Obrony Praw Lokatorów, organizator protestu, chce nagłośnić również działalność jednej z warszawskich firm, która zajmuje się skupowaniem roszczeń do prestiżowych nieruchomości. O szczegółach w Polskim Radiu 24 mówił Jakub Żaczek, członek Komitetu.
Audio
  • 29.08.2017 Jakub Żaczek, członek Komitetu Obrony Praw Lokatorów o proteście
  • 29.08.2017 Dziś protest poszkodowanych przez dziką reprywatyzację w Warszawie. Zapowiedź pikiety w relacji Ewy Tylus - reporterki PR24
Protest Komitetu przed siedzibą władz miejskich w Warszawie, 2016.
Protest Komitetu przed siedzibą władz miejskich w Warszawie, 2016.Foto: @KomitetObronyLokatorów / fb.com

Gość podkreślał, że protest ma zwrócić uwagę na to, że budynki były przekazywane niezgodnie z prawem osobom, które podawały się za spadkobierców dawnych właścicieli, a później odsprzedawane firmom specjalizującym się w „czyszczeniu” ich z lokatorów. – Będziemy nagłaśniali tę sprawę medialnie, będziemy mówić o sytuacji dzisiejszej lokatorów, którzy zamieszkują jeszcze w kamienicach poddanych temu procederowi i cierpią z tego powodu. Większość z nich utrzymuje się tam resztką sił – wskazywał.

Jakub Żaczek zaznaczył, że gdy trwały postępowania przed Komisją Weryfikacyjną, kolejne osoby traciły mieszkania. – Nie mamy czasu czekać na koniec postępowań. Chcemy, by proceder usuwania ludzi z mieszkań został wstrzymany. Myślę, że można doprowadzić do sytuacji, w której np. podwyżki czynszów zostają zawieszone na czas postępowania – wyjaśniał.

Jak zwracał uwagę gość, lokatorom, wbrew zapewnieniom Hanny Gronkiewicz-Waltz, władze miasta nie pomagają. – Te informacje są mocno na wyrost. Mała część lokatorów otrzymała pomoc mieszkaniową, ale i ona nie była wystarczająca – podsumował.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/PAP/ip

____________________ 

Data emisji: 29.08.2017

Godzina emisji: 10:45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Skandalem jest fakt, że 40 tysięcy warszawiaków straciło mieszkania przez reprywatyzację”

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 11:35
Mijający tydzień obfitował w wiele wydarzeń związanych z Warszawą. Zostało zwołane referendum 26 marca, w którym warszawiacy zdecydują czy chcą zmiany granic miasta.. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej przez prezydent Warszawy lub jej zastępcę, w związku z nieprawidłowościami przy tworzeniu planu zagospodarowania przestrzennego terenu ogrodów działkowych na Saskiej Kępie. Sejm powołał komisję reprywatyzacyjną - w tej sprawie doszło też do kolejnych zatrzymań byłych urzędników warszawskiego ratusza. Wydarzenia tygodnia komentowali w Polskim Radiu 24 Paweł Ozdoba („Do Rzeczy”) i Jakub Majmurek („Krytyka Polityczna”).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sebastian Kaleta: chcemy zatrzymać dziką reprywatyzację

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 16:38
– Hanna Gronkiewicz-Waltz nie chciała badać błędnych decyzji swoich urzędników, zrobi to bezstronny organ – mówił w Rozmowie PR24 Sebastian Kaleta, członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. W czwartek Sejm ma powołać ostatniego członka komisji – Pawła Rabieja z Nowoczesnej – co pozwoli jej na formalne rozpoczęcie pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hanna Gronkiewicz-Waltz ukarana grzywną przez komisję weryfikacyjną. "Jej rodzina jest beneficjentem reprywatyzacji"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 18:00
Po niemal ośmiu godzinach zakończyło się czwartkowe posiedzenie Komisji Eeryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Za niestawienie się na rozprawach dotyczących dwóch nieruchomości, jej członkowie ukarali dwiema grzywnami po 3 tys. zł prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltzi. O sprawie mówili w Debacie Dnia Anita Gargas (TVP) i Mikołaj Wójcik (Fakt).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Popławski: Hanna Gronkiewicz-Waltz winna jest wyjaśnienia

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 15:33
- Prezydent Warszawy powinna stawić się przed komisją. Jest winna wyjaśnienia nie samej komisji czy ministrowi Jakiemu, ale mieszkańcom Warszawy, a zwłaszcza lokatorom, którzy stracili w Warszawie dach nad głową w wyniku dzikiej reprywatyzacji – powiedział w audycji Gorący Temat Jan Popławski ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Odniósł się w ten sposób do działań komisji weryfikacyjnej, która w całości uchyliła decyzję reprywatyzacyjną dotyczącą  nieruchomości działek przy ul. Twardej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: Komisja Weryfikacyjna uchyliła decyzję ws. Chmielnej 70

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 22:04
Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję prezydent Warszawy w sprawie działki Chmielna70 oraz odmówiła przyznania praw do niej trzem osobom, które o nie wystąpiły i je uzyskały w 2012. Orzeczenie relacjonuje w Polskim Radiu 24 reporterka PR 24 Ewa Wasążnik, a komentuje Zofia Gońda i Karol Perkowski ze stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa i Jan Popławski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sienna 29. Komisja Weryfikacyjna uchyla decyzję władz Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 15:15
Komisja weryfikacyjna uchyliła w piątek decyzję wydaną z upoważnienia prezydent Warszawy ws działki przy d. ul. Siennej 29 i odmówiła przyznania prawa użytkowania wieczystego biznesmenowi Maciejowi M. Komisja oceniła, że prezydent zmierzała do osiągnięcia z góry założonego celu inwestycyjnego. Prace komisji relacjonuje reporterka PR24 Małgorzata Głogowska, a komentowałą Anna Amsterdamska ze Społecznej Rady przy Komisji Weryfikacyjnej. Orzeczenie KW transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń