Kolejny test militarny Korei Północnej. Reakcje świata

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 12:26
– Kim Dzong Un dokonał tylu testów rakietowych i nuklearnych, co jego ojciec, Kim Dzong Il, podczas całych swoich rządów – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Pekinie. Według północnokoreańskich mediów, w niedzielę przeprowadzono próbę z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM) i próba ta zakończyła się „całkowitym powodzeniem”. O reakcjach USA na północnokoreański test mówił w PR24 Jan Pachlowski - korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych.  
Audio
  • 4.09.17 Kolejny test militarny Korei Północnej. Reakcje świata
  • 04.09.2017 Reakcja USA na północnokoreańską próbę jądrową. Relacja Jana Pachlowskiego
W niedzielę przeprowadzono próbę z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych
W niedzielę przeprowadzono próbę z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznychFoto: PAP/ EPA/SOUTH KOREA DEFENSE MINISTRY

Na nadzwyczajnym posiedzeniu zbierze się w poniedziałek (o godz. 16.00) Rada Bezpieczeństwa ONZ. Jej tematem będzie sytuacja na Półwyspie Koreańskim po przeprowadzeniu przez Pjongjang próby jądrowej – najpotężniejszej z dotychczasowych. Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa zostało zwołane na wniosek grupy pięciu krajów – Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Japonii i Korei Południowej.

Tymczasem, w chińskim mieście Xiamen, na marginesie odbywającego się tam szczytu państw skupionych w grupie BRICS, prowadzone są konsultacje dotyczące odpowiedzi na prowokacje Korei Północnej. Chińskie media informują m.in. o rozmowach na ten temat przywódców Rosji i Chin. Jak wskazywał w Polskim Radiu 24 Tomasz Sajewicz, Korea Północna dokonuje coraz śmielszych prób.

– Kim Dzong Un dokonał tylu testów rakietowych i nuklearnych, co jego ojciec, Kim Dzong Il, podczas całych swoich rządów – mówił korespondent, oceniając przy tym, że działania Pjongjangu to przede wszystkim pokaz siły. – Korea Północna wzmacnia swój potencjał militarny; jednak w starciu z Koreą Południową i jej sojusznikami, Japonią czy USA, nie ma większych szans – oceniał Tomasz Sajewicz. W opinii dziennikarza, nie należy też spodziewać się skrajnej eskalacji sporu. 

– Twarde działania wobec Korei Północnej oznaczałyby potworny konflikt, nie tylko na Półwyspie Koreańskim, ale w całym regionie. Wydaje się, że przywódcy światowi chcą uniknąć najczarniejszego scenariusza – pointował korespondent Polskiego Radia w Pekinie. 

Tymczasem, Korea Południowa przeprowadziła manewry wojskowe z wykorzystaniem rakiet powietrze-ziemia. Ćwiczenia przeprowadzono przy granicy koreańskiej, w pobliżu miejsc, gdzie Korea Północna dokonała próby jądrowej. Władze w Seulu zapowiadają, że w najbliższym czasie dojdzie też do wspólnych manewrów z USA.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

__________________

Data emisji: 4.09.17

Godzina emisji: 10.06


 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rada Bezpieczeństwa ONZ nakłada nowe sankcje na Koreę Płn.

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 13:37
Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych jednomyślnie uchwaliła rezolucję o nałożeniu nowych sankcji na Koreę Północną w związku z niedawnymi próbami północnokoreańskiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej. Władze w Pjongjangu zapowiedziały, że nie mają zamiaru zaprzestać prac nad systemem broni rakietowej i grożą Amerykanom „konsekwencjami”. O polityce sankcji wobec reżimu Kimów mówił w audycji Świat w Południe amerykanista Artur Wróblewski z Uniwersytetu Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA - Korea Płn. "Koniec polityki strategicznej cierpliwości"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 20:33
Kilka godzin po wystąpieniu Donalda Trumpa - w którym amerykański prezydent zagroził Korei Północnej "ogniem i furią" - władze w Pjongjangu ogłosiły gotowość do uderzenia w amerykańską wyspę Guam. O tym, czy jest to jedynie retoryka, czy też mogą kryć się za tym potencjalne działania militarne, mówił w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Korea z premedytacją wystrzeliła rakietę nad terytorium Japonii

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 21:00
Pjongjang wystrzelił pocisk rakietowy, który przeleciał nad Japonią, rozpadł się na trzy części i wpadł do morza w odległości około 1200 kilometrów na wschód od przylądka Erimo na wyspie Hokkaido. O działaniach Korei Północnej w audycji Światowa Szachownica mówił Rafał Tomański, ekspert ds. Korei, autor książki "Niebo-Piekło. Zrozmieć Koreę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Władze północnokoreańskie posiadają technologię, która jest niebezpieczeństwem dla całego świata"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 13:19
 - W ciągu ostatnich 12 miesięcy - za czasów przywództwa Kim Dzonk Una - Korea Północna wystrzeliła więcej rakiet krótkiego, średniego, dalekiego zasięgu i przeprowadziła więcej testów jądrowych, niż podczas całego okresu rządów jego ojca Kim Dzong Ila. To znaczy, że Korea Płn. się zbroi – powiedział korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz. O testach bomby wodorowej mówił także Nicolas Levi (Polska Akademia Nauk).  
rozwiń zwiń