Jerzy Targalski: W tej chwili III wojny światowej nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 10:09
Na poniedziałkowej sesji RB ONZ, zwołanej w związku z próbą nuklearną Korei Płn., ambasador Chin przy ONZ Liu Jieyi powiedział, że Pekin „nigdy nie pozwoli na chaos i wojnę na Płw. Koreański”. USA zagroziły „potężną reakcją militarną” na zagrożenie ze strony Pjongjangu. - Chiny, posługując się Koreą Północną, testują reakcje Amerykanów – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
Audio
  • 05.09.2017 Jerzy Targalski: „Pekinowi udało się złapać Trumpa w pułapkę”
Spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sytuacji w Korei Północnej. Rozmawiają przedstawiciele:  Rosji - Vasily Nebenzya, Chin -  Liu Jieyi oraz USA - Nikki Haleyto. Nowy Jork 04.09.2017.
Spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sytuacji w Korei Północnej. Rozmawiają przedstawiciele: Rosji - Vasily Nebenzya, Chin - Liu Jieyi oraz USA - Nikki Haleyto. Nowy Jork 04.09.2017. Foto: PAP/EPA/PETER FOLEY

Według Jerzego Targalskiego Chiny prowadzą politykę imperialną. – Chińczycy chcą budować nowy Jedwabny Szlak i muszą się zorientować, jak prezydent Trump będzie się zachowywał i reagował. Pekinowi udało się złapać Trumpa w pułapkę. Z góry wiadomo, że prezydent USA nie użyje broni jądrowej, trudno jest odpowiedzieć w sposób adekwatny na działania Korei Płn. i się nie skompromitować – mówił politolog. – W mediach straszą wojną, ponieważ muszą zarobić, a takie artykuły jak „jutro koniec świata” sprzedają się najlepiej – dodał.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 USA powinny podjąć kroki przeciwko Chin. – Korea Północna bez zachęty i zezwolenia Chin na nic by się nie odważyła. Ostatnio doszło do amerykańsko-chińskiego porozumienia gospodarczego, Chińczycy zaprosili amerykańskie koncerny do Szanghaju na wystawę, obiecali, że wpuszczą import amerykański i USA się lekko wycofały. Stanowczą odpowiedzią wobec Chin byłoby nałożenie ceł na chińskie produkty. Przy uderzeniu w interesy gospodarcze Chin, będzie można zobaczyć jak nagle Kim Dzong Un dostanie ataku racjonalności i przewidywalności – powiedział Targalski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji była Dorota Kania

Polskie Radio 24/PAP

____________________ 

Data emisji: 05.09.2017

Godzina emisji: 06:36

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Targalski o manewrach chińsko-rosyjskich: Chiny odgrywają rolę straszaka

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 07:11
Rosyjsko-chińskie ćwiczenia morskie pod kryptonimem „Morska Współpraca-2017” odbyły się między 22 a 28 lipca na Bałtyku. Chińskie okręty po raz pierwszy pojawiły się w Bałtyjsku, głównej bazie rosyjskiej Floty Bałtyckiej. O manewrach rosyjsko-chińskich mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sygnały Dnia 11 sierpnia 2017 roku, rozmowa z prof. Andrzejem Zybertowiczem

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 08:15
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Targalski: celem Rosji jest destabilizacja Finlandii

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 09:44
– Rosji zależy na tym, by zdestabilizować Finlandię. Osiągnęliby szereg korzyści – podkreśla dr Jerzy Targalski. W Polskim Radiu 24 politolog mówił o tym, dlaczego warto zwracać uwagę na nasz region oraz możliwości powstania ogniska zapalnego na Bałkanach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Jerzy Targalski: Macron to wydmuszka, która nie ma nic do zaproponowania

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 08:47
Prezydent Francji Emmanuel Macron zarzuca Polsce, że "zdecydowała się wystąpić przeciwko Europie w wielu sferach polityki unijnej". Jak mówił, Warszawa nie może przesądzać o kierunku, w którym zmierza kontynent. Według Emmanuela Macrona, Polska ryzykuje, że w przyszłości może znaleźć się "na marginesie historii Europy". O działaniach francuskiego prezydenta w Polskim Radiu 24 mówił politolog dr Jerzy Targalski.
rozwiń zwiń