W Warszawie spotkanie premierów państw bałtyckich

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 12:11
- Z niepokojem obserwujemy tendencje do podważania fundamentów UE, jakimi są cztery swobody jednolitego rynku; uważamy, że te swobody, w szczególności swoboda świadczenia usług, wymagają większej ochrony - powiedziała premier Beata Szydło, która spotkała się w Warszawie z premierami państw bałtyckich - Litwy i Łotwy. Estonię reprezentował ambasador. O spotkaniu w Polskim Radiu 24 mówił Marcin Fronia, dyrektor Fundacji Naukowej Norden Centrum.
Audio
  • Marcin Fronia, Dyrektor Fundacji Naukowej Norden Centrum o spotkaniu premierów państw bałtyckich. Warszawa 05.09.2017
Premier Beata Szydło podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierami Litwy i Łotwy w KPRM w Warszawie, 5.09.2017
Premier Beata Szydło podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierami Litwy i Łotwy w KPRM w Warszawie, 5.09.2017Foto: PAP/Paweł Supernak

We wtorek w Warszawie premier Beata Szydło spotkała się z premierami państw bałtyckich – Litwy i Łotwy. Premiera Estonii – którego zatrzymały w kraju sprawy wewnętrzne – zastąpi ambasador. Tematami wtorkowych rozmów były m.in. bezpieczeństwo, projekty infrastrukturalne, w tym Via Baltica oraz bieżące sprawy z unijnej agendy

Jak wskazywał gość, za element wspólny dla wszystkich krajów, należy uważać przede wszystkim wzmocnienie współpracy w regionie Morza Bałtyckiego. – Po drugie, obszary, które nas łączą w ramach struktur UE, to cyfryzacja, oczywiście prowadzone projekty infrastrukturalne i kwestia geopolityki – wyjaśniał.

Marcin Fronia podkreślił, że kraje bałtyckie podzielają obawy w stosunku do Rosji. – Kraje bałtyckie są w strategiach militarnych traktowane jako jeden z punktów potencjalnych ataków, stąd istotność wschodniej flanki NATO. To stanowi obszar współpracy, wspólnej oceny geopolityki na wschodniej flance, która może łączyć kraje bałtyckie i Polskę – przekonywał.

Spotkanie na antenie Polskiego Radia 24 relacjonowała reporterka Ewa Wasążnik.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Filip Memches.

Polskie Radio 24/ip

____________________ 

Data emisji: 05.09.2017

Godzina emisji: 11:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Litwa, Łotwa i Estonia: nie jesteśmy republikami postsowieckimi

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 14:50
Na początku stycznia ambasadorowie Litwy, Łotwy i Estonii w Niemczech zaapelowali do niemieckich mediów, by w odniesieniu do państw bałtyckich nie stosowali określenia "republiki postsowieckie". Wskazywali w liście, że „państwa bałtyckie nie znalazły się w Związku Radzieckim z własnej woli”. O sytuacji w tych krajach mówił w audycji 7 Dni Wschód Dominik Wilczewski z Przeglądu Bałtyckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litwa odgradza się od Rosji. "To nie jest nowa linia Maginota"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 13:08
Litwa wybuduje długie na 135 km ogrodzenie na granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Decyzję o wzmocnieniu ochrony podjęto m.in. ze względu na sytuację geopolityczną. Podobne działania planują także Łotwa i Estonia. O bezpieczeństwie w tym regionie Europy mówił w audycji Świat w Południe Piotr Szymański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezydent USA w krajach zagrożonych przez Rosję

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 21:00
Zachód jest przyszłością krajów Bałkanów Zachodnich – oświadczył Mike Pence podczas wizyty w Czarnogórze. Wcześniej wiceprezydent USA odwiedził Estonię i Gruzję. Jak mówił w audycji Światowa Szachownica Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute, wizyta Pence’a w tych krajach nie była przypadkowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manewry Zapad 2017. Czy państwa bałtyckie są zagrożone?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 11:11
W dniach 14 – 20 września przeprowadzone zostaną na Białorusi manewry Zapad 2017. Ćwiczenia przyjmowanie są z niepokojem w Polsce, a także w krajach bałtyckich. O realnym zagrożeniu wobec Litwy, Łotwy i Estonii ze strony Rosji mówił w audycji 7 Dni Wschód Piotr Szymański z Ośrodka Studiów Wschodnich.  
rozwiń zwiń