Wiceprezes PAIH: Kazachstan chce czerpać od nas wzorce

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 16:00
Polska i Kazachstan pracują nad zacieśnianiem relacji gospodarczych. Jakie są perspektywy na przyszłość, po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Astanie? Gościem Polskiego Radia 24 był Krzysztof Senger, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Audio
  • 9.09.17. Krzysztof Senger: wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Kazachstanie miała nie tylko wymiar polityczny, ale także gospodarczy.
Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i premier Kazachstanu Bakytżan Sagyntajew podczas Narodowego Dnia Polskiego na Astana EXPO 2017, 7 bm. w Astanie.
Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i premier Kazachstanu Bakytżan Sagyntajew podczas Narodowego Dnia Polskiego na Astana EXPO 2017, 7 bm. w Astanie. Foto: PAP/Marcin Obara

Zdaniem gościa audycji podczas EXPO 2017 w Astanie, Polska pokazał się od najlepszej strony. - W tym roku były to technologie energetyczne przyszłości oraz ukazanie węgla w nowym świetle – wyjaśnił wiceprezes PAIH.

Podczas tego wydarzenia odbyło się również Forum Gospodarcze, w którym uczestniczyło ponad 400 przedsiębiorców. Aby dać wyraz chęci zacieśniania współpracy gospodarczej i ułatwiania zakładania biznesów w obu krajach, na Forum pojawili się także prezydenci Polski i Kazachstanu.

Krzysztof Senger przypomniał, że obydwa kraje są uzależnione od surowców naturalnych i szukają sposobów, aby było to przewagą gospodarek, a nie obciążeniem.

Kazachstan to kraj z prężnie rozwijającą się gospodarką i ważny partner dla Polski. W 2016 roku obroty handlowe obu krajów wyniosły - według danych kazachstańskich - prawie 760 mln dolarów. W porównaniu do wymiany handlowej z Unią Europejską, nie jest to duża kwota dla Polski, jednak zdaniem eksperta napawa optymizmem. - W ciągu 25 lat transformacji naszej gospodarki, w kierunku Unii Europejskiej oraz rozwoju nowych technologii i usług wyższego rzędu, zniknęły nam z rynku państwa poradzieckie. Kazachstan stał się w tym czasie centrum gospodarczym środkowej Azji – powiedział Krzysztof Senger

- Chociaż nie jest duży rynek na dobra konsumenckie, przeciwnie ma się to do obszaru przemysłu ciężkiego. Kazachstan chce czerpać z nas wzorce i otwiera się na polskie firmy z obszaru infrastruktury, rozwoju transportu, sieci drogowych, kolejowych czy lotniczych oraz infrastruktury energetycznej - dodał wiceprezes PAIH.

Według danych kazachstańskiego Ministerstwa Gospodarki Narodowej, eksport polskich towarów osiągnął wartość 254,4 mln, zaś import towarów z Kazachstanu - 505 mln dolarów. W ubiegłym roku Polska zajęła 14. pozycję (siódme miejsce wśród krajów UE) pod względem wartości eksportu do Kazachstanu. Polskę wyprzedzają m.in. Chiny, Niemcy, USA, Japonia, Włochy, Holandia, Francja, Turcja, Ukraina oraz Rosja, Uzbekistan i Białoruś.

Gospodarzem audycji był Łukasz Sobolewski

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 9.09.17

Godzina emisji: 15.33

Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 Kazachstan
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Trwa wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 15:00
Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Kazachstanie gdzie, oprócz rozmów z prezydentem tego kraju - Nursułtanem Nazarbajew, otworzył uroczystość Narodowego Dnia Polskiego na Expo 2017 w Astanie. O Polsko-Kazachstańskim Forum Gospodarczym i relacjach gospodarczych Polski z Kazachstanem mówił w Polskim Radiu 24 wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Marek Kłoczko.
rozwiń zwiń