Pełne abstrakcyjnego humoru „Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej” w Teatrze Ateneum

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 16:00
Spektakl „Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej” jest grany już od ponad 6 lat i rozpocznie nowy sezon w Teatrze Ateneum w Warszawie. – Nie przewidywaliśmy, że tak długo będziemy grali ten spektakl i tak chętnie będą widzowie na to przedstawienie chodzili. Sztuka żyje własnym życiem – tak o przedstawieniu mówił w Polskim Radiu 24 aktor Grzegorz Damięcki.
Audio
  • 09.09.2017 Grzegorz Damięcki: Okazuje się, że jest publiczność, która chce, by w humorze była abstrakcja i głębia
Grażyna Barszczewska i Grzegorz Damięcki w spektaklu Sceny niemalże małżeńskie wystawianego na deskach Teatru Ateneum.
Grażyna Barszczewska i Grzegorz Damięcki w spektaklu "Sceny niemalże małżeńskie" wystawianego na deskach Teatru Ateneum.Foto: Marcin Wegner/teatrateneum.pl

Według Grzegorza Damięckiego jednym z fenomenów tekstu Stefanii Grodzieńskiej jest abstrakcyjny humor. – Grodzieńska jest świetnym obserwatorem rzeczywistości i potrafi w sposób lapidarny określić stosunki damsko-męskie, od momentu narzeczeństwa do starego, wypalonego związku. Umiała nasze wady i zalety przerobić na kapitalny humor. Potwierdzeniem jest to, że nasze przedstawienie odwiedzają bardzo młodzi ludzie, którzy przyprowadzają swoich znajomych. Widownia jest bardzo zróżnicowana. Humor bliski jest momentami skeczom Monty Pythona czy czeskiemu czarnemu humorowi – mówił aktor.

Grażyna Barszczewska, która jest aktorką w spektaklu i autorką scenariusza powiedziała, że przedstawienie jest odpowiedzią na nieśmieszne żarty w telewizji. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 autorka tekstu czerpie z literackiego kabaretu lat 50. – Grodzieńska i jej mąż Jerzy Jurandot podążają równolegle do takich twórców jak Jerzy Dobrowolski czy Jeremi Przybora. Wtedy za kabaret brali się inteligenci i gdzieś po drodze zrobiło się to zbyt proste i trywialne. Okazuje się, że jest publiczność, która chce, by w humorze była abstrakcja i głębia – mówił Damięcki.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Katarzyna Oklińska

Polskie Radio 24

Na scenie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 09.09.2017

Godzina emisji: 16:10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Skomplikowany żywot Bruno Jasieńskiego na deskach Teatru Starego

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 19:35
Jego prowokacyjne i bulwersujące publiczność „poezokoncerty” były przerywane przez policję, a teksty cenzurowane za bluźnierstwo, pornografię i nihilizm. Bruno Jasieński uznawany jest za jedną z najważniejszych postaci polskiej awangardy. Losy obrazoburczego futurysty, polskiego komunisty, a także bolszewickiego pisarza, którego rozstrzelano w Związku Radzieckim, ukazuje spektakl „Jasieński”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Toruń: "Romeo i Julia" w hip-hopowym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 09:40
We wrześniu na największej scenie teatralnej w Toruniu Best Crew Studio wystawią spektakl taneczny "Romeo i Julia" - klasykę dramatu w nowoczesnym, hip-hopowym wydaniu. O wydarzeniu mówiły Zuzanna Kopacz i Agata Derengowska, tancerki.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Malowany ptak" na Festiwalu Warszawa Singera. "Ta sztuka jest nachalną agitką"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 15:00
Spektakl "Malowany ptak" na podstawie tekstu Jerzego Kosińskiego w reżyserii Mai Kleczewskiej był jednym z wydarzeń otwierających w Warszawie Festiwal Singera. Czy to próba powrotu do narracji, że Polacy byli antysemitami? Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 Joanna Siedlecka - autorka książki o Jerzym Kosińskim "Czarny ptasior", która demaskuje okupacyjny życiorys pisarza.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spektakl „Dzienniki czeczeńskie Poliny Żerebcowej”

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 11:57
Od 20 września w Teatrze Polskim w Warszawie będzie można obejrzeć przedstawienie „Dzienniki czeczeńskie Poliny Żerebcowej”. Przedstawienie to było wystawiane podczas obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W Polskim Radiu 24 mówił o nim reżyser spektaklu Iwan Wyrypajew.
rozwiń zwiń