Ks. Jerzy Popiełuszko. "Postać na miarę patronów kraju"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 18:00
Kapłan czasów PRL i stanu wojennego, obrońca godności człowieka, ludzkiej pracy, a także wielki patriota. Gdyby żył, ks. Jerzy Popiełuszko, legendarny kapelan "Solidarności", 14 września obchodziłby swoje 70. urodziny. W Polskim Radiu 24 rozmowa o życiu i kapłańskiej posłudze błogosławionego Kościoła katolickiego.
Audio
  • 09.09.17 ks. Krzysztof Ołdakowski: „Ks. Popiełuszki nie boję nazwać się prorokiem (…)”.
Dwudniowe obchody 70. rocznicy urodzin kapelana NSZZ Solidarność, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego w 1984 r. przez funkcjonariuszy SB, rozpoczęły się, 9 bm. w Suchowoli. Ks. Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy niedaleko Suchowoli.
Dwudniowe obchody 70. rocznicy urodzin kapelana NSZZ "Solidarność", błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego w 1984 r. przez funkcjonariuszy SB, rozpoczęły się, 9 bm. w Suchowoli. Ks. Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy niedaleko Suchowoli. Foto: PAP/Artur Reszko

Rok 2017 jest wyjątkowy dla pamięci o działalności ks. Popiełuszki. 28 lutego minęło 35 lat od pierwszej odprawionej przez Niego Mszy św. za Ojczyznę. Natomiast 28 maja wspominaliśmy 45. rocznicę święceń kapłańskich tragicznie zmarłego kapłana.

– Poprzez ofiarę swojego życia na stałe zapisał się w historii Polski, ale także Europy. Jest to postać na miarę patronów naszego kraju. Dzięki ks. Popiełuszce Polacy przestali się bać. Swoją wielka odwagą, w mrocznych czasach stanu wojennego, potrafił sprawić, że ludzie zapragnęli zrzucić kajdany komunistycznej władzy. Głośno mówił o tym, o czym wielu bało się pomyśleć. Przy tym wszystkim był bardzo zwyczajnym człowiekiem, otwartym na potrzeby bliźnich. Dzięki temu gromadziło się wokół niego wiele osób. Pociągał swoją niezwykłą osobowością – powiedział ks. Krzysztof Ołdakowski.

Na temat obchodów 70. rocznicy urodzin, której oficjalne uroczystości odbyły się w Suchowoli, mówiła również reporterka Polskiego Radia Sylwia Białek.

Ponadto w audycji ks. Krzysztof Ołdakowski odniósł się w szerszy sposób także do trwającej pielgrzymki papieża Franciszka, który odwiedził Kolumbię.

Polskie Radio 24/db

_____________________

Data emisji: 08.09.17

Godzina emisji: 17:33

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śmierć księdza Popiełuszki. "Mocodawcy nie zostali ukarani"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 23:59
Nie wszystkie okoliczności śmierci księdza Jerzego Popiełuszki są jasne. O tym, czy można zrekonstruować przebieg wydarzeń sprzed lat, mówili w programie Kulisy Spraw byli prof. Wojciech Polak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika) i Tomasz Wiścicki, współautor książki "Ksiądz Jerzy Popiełuszko".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy Spraw: Beatyfikacja księdza Popiełuszki. Postulator był TW?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 19:45
Jak wynika z ostatniej publikacji "Tygodnika Powszechnego", ks. Tomasz Kaczmarek, postulator procesu beatyfikacyjnego, rozmija się w swoich twierdzeniach o przebiegu męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki z ustaleniami prokuratury i śledczych. Gościem audycji Kulisy Spraw był Piotr Litka, dziennikarz "Tygodnika", autor publikacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. „Mordercy chcieli zaistnieć”

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 22:01
Mija 7 lat od beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, kapłana Solidarności. Duszpasterz robotników i obrońca praw człowieka w PRL, został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy bezpieki 19 października 1984 roku. Pogrzeb księdza zgromadził około miliona ludzi i przerodził się w wielką manifestację przeciw komunistycznej władzy. O zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki mówił w audycji Kulisy Spraw płk Piotr Wroński, były oficer wywiadu i kontrwywiadu, autor książki „Spisek założycielski”.
rozwiń zwiń