Afera Amber Gold. Komisja zwróci się do ABW o wyjaśnienie sprawy dwóch wersji stenogramu

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 13:40
Zakończyło się środowe posiedzenie sejmowej komisji śledczej w sprawie Amber Gold. Posłowie przesłuchali jedynie Emila Marata byłego doradcę zarządu spółki. Po przerwie miał być przesłuchany radca prawny Paweł Kunachowicz. Jednak jego przesłuchanie zostało przełożone na 11 października z powodu błędów w stenogramach podsłuchów dostarczonych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zeznania Marata transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. 
Audio
  • 13.09.2017 Komisja śledcza ds. Amber Gold. Przesłuchanie Emila Marata cz. 1
  • 13.09.2017 Komisja śledcza ds. Amber Gold. Przesłuchanie Emila Marata cz. 2
  • 13.09.2017 Komisja śledcza ds. Amber Gold. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24 (godz. 13:06)
  • 13.09.2017 Komisja śledcza ds. Amber Gold. Relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24 (godz. 12:38)
  • 13.09.2017 Komisja śledcza ds. Amber Gold. Relacja Marcina Chmielnickiego - reportera PR24 (godz. 10:46)
  • 13.09.17 relacja Ewy Wasążnik
Posiedzenie sejmowej Komisji śledczej ds. Amber Gold, , 13 bm. w składzie (od lewej): poseł PiS Marek Suski, przewodnicząca posłanka PiS Małgorzata Wassermann i poseł Kukiz15 Tomasz Rzymkowski.  Warszawa, 13.09.2017.
Posiedzenie sejmowej Komisji śledczej ds. Amber Gold, , 13 bm. w składzie (od lewej): poseł PiS Marek Suski, przewodnicząca posłanka PiS Małgorzata Wassermann i poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski. Warszawa, 13.09.2017.Foto: Foto: PAP/Jakub Kamiński

amber1200.jpg
"Wszystko układa się w jeden obraz. Wszyscy wiedzieli, że to była lipa"

Przewodnicząca sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że zwróci się do ABW o wyjaśnienie dotyczące dwóch różnych wersji stenogramów z podsłuchanej rozmowy telefonicznej między Emilem Maratem, a Marcinem P. Trwa przesłuchanie byłego doradcy zarządu spółki Amber Gold Emila Marata przed członkami komisji.

Podczas posiedzenia okazało się, że istnieją dwie wersje stenogramu z rozmowy nagranej 29 lipca 2012 roku. W jednej z nich szef Amber Gold ostrzega przed planowaną wizytą ABW w siedzibie firmy, a w drugiej jego doradca. Pada też propozycja zwrócenia się z pomocą do ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego. - Nie wiadomo dlaczego dwóch funkcjonariuszy odsłuchiwało te same rozmowy i zrobili podwójne stenogramy. Tą sprawę musi wyjaśnić szef ABW - nie widzę innej możliwości, a następnie prokuratura - wytłumaczyła Małgorzata Wassermann.

Wcześniej Emil Marat powiedział, że wiedza o tym, iż ABW interesuje się Amber Gold była powszechna wśród dziennikarzy. Dlatego zdawał sobie sprawę z możliwości wejścia służb do firmy. - O tym wśród wielu osób, z którymi rozmawiałem, mówiono na głos. To jest oczywiste, że upadki dużych firm są monitorowane przez służby - stwierdził Emil Marat.

Dodał, że nie był świadomy prawdziwego oblicza Amber Gold. Były doradca zarządu spółki Amber Gold miał zajmować się w spółce poprawą jej wizerunku, ale jak powiedział, został oszukany, że zarząd Amber Gold chce przeprowadzić w spółce audyt i upublicznić jego wyniki. Świadek zeznał, że współpraca była błędem w karierze zawodowej, ale wierzył, że linie lotnicze OLT mogą być awangardowym przedsięwzięciem na polskim i europejskim rynku.

Emil Marat zaprzeczał zeznaniom szefa Amber Gold Marcina P., że miał ostrzegać go przed działaniem służb. Tłumaczył też, że nie powoływał się na kontakty z ówczesnym ministrem koordynatorem służb Jackiem Cichockim. Wyjaśnił, że w swobodnych rozmowach zastanawiali się z Marcinem P. kogo można byłoby powiadomić o rzekomych podejrzeniach nieuczciwego działania na niekorzyść spółki. Świadek wymienił wówczas nazwisko Jacka Cichockiego. Zdaniem Emila Marata, jest oczywiste, że upadki dużych firm są monitorowane przez służby. Świadek zeznał, że ostrzegał Marcina P., iż jeżeli nie upubliczni wyników finansowych, ściągnie na siebie uwagę służb ABW. Dodał także, że namawiał szefa spółki do realizowania zaplanowanej przez niego strategii. 

Świadek przyznał, że choć nie miał wiedzy o działaniach Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wobec spółki, uważał za celowe spotkanie jej prezesa ze zwierzchnikiem Agencji. Przed komisją wyjaśniał, dlaczego próbował zaaranżować spotkanie konstytucyjnego ministra z biznesmenem, przeciwko któremu ABW prowadziło działania operacyjne. Emil Marat wyjaśnił, że nie widział o prowadzonym postępowaniu przeciwko Marcinowi P. i że spotkanie miało przybrać formę zwrócenia uwagi na to, że firma jest poddawana dziwnym naciskom.
Świadek zaprzeczył, jakoby chciał wpłynąć na działania oficjalnych organów wobec spółki. Wcześniej oświadczył, że współpracę z Amber Gold zakończył 1

sierpnia 2012 roku, gdy okazało się, że wbrew wielokrotnie powtarzanym zapowiedziom p. Marcina P., jego firma nie upubliczni niezależnego audytu ze swojej działalności, co od początku miało być podstawą polityki komunikacyjnej w sytuacji kryzysu".

Spółka Amber Gold miała inwestować pieniądze klientów w złoto i inne kruszce, oferując przy tym oprocentowanie wyższe od lokat bankowych. W 2011 roku przejęła trzy linie lotnicze i na ich podstawie stworzyła przewoźnika OLT Express. W sierpniu 2012 roku spółka ogłosiła upadłość. Oszukała niemal 19 tysięcy klientów na kwotę ponad 850 milionów złotych. Miesiąc wcześniej zbankrutowały również linie lotnicze OLT Express.

We wtorek komisja przesłuchiwała prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jego zeznań można wysłuchać na stronie internetowej Polskiego Radia 24.


PR24, PAP

_____________________

Data emisji: 13.09.2017

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Prezydent Gdańska przed komisją śledczą ds. Amber Gold. "Nie miałem żadnych kontaktów z Marcinem P."

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 19:50
Gdybyśmy wiosną 2012 r. wiedzieli, kim jest Marcin P., nie byłoby umów, nie byłoby konferencji prasowych, ani rozmów z Amber Gold, m.in. dotyczących finansowania filmu o Lechu Wałęsie - zapewniał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podczas wtorkowego przesłuchania przed komisją śledczą. Posiedzenia komisji transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Suski: W Trójmieście wszyscy mają słabą pamięć

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 08:36
Sejmowa Komisja Śledcza do spraw Amber Gold ma przesłuchać we wtorek prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Posłowie chcą zapytać między innymi o działania prezydenta w sprawie spółki, a także o działania jego urzędników. – Trójmiasto jest zrośnięte, tam wszyscy wszystkich znają, ale mają słabą pamięć – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Marek Suski, wiceprzewodniczący komisji i poseł PiS. Posiedzenie komisji śledczej będziemy transmitować w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentarze po przesłuchaniu prezydenta Gdańska przed komisją ds. Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 15:40
Zakończyło się posiedzenie sejmowej komisji śledczej, badającej aferę Amber Gold. Komisja przesłuchała prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Paweł Adamowicz odpowiadał na pytania o swoje kontakty z twórcami piramidy finansowej Amber Gold. Zdaniem Marcina P. to nie on a prezydent Gdańska zabiegał o kontakty. Paweł Adamowicz zaprzeczył tym zeznaniom. O przesłuchaniu prezydenta Gdańska mówił w audycji Gorący Temat Maciej Chudkiewicz z „Tygodnika Solidarność” i Jakub Jałowiczor z tygodnika "Gość Niedzielny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Muszą powstać zalecenia dla prokuratury, by taka piramida nie powstała znowu"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 16:33
Przed sejmową komisją śledczą do sprawy Amber Gold zeznawał Paweł Adamowicz. Komisja pytała prezydenta Gdańska o jego wiedzę na temat straty finansowej w wysokości czterech i pół miliona złotych, jakie poniosło lotnisko w Gdańsku. O przesłuchaniu prezydenta Adamowicza mówili w audycji Rozmowa PR24 Paweł Kobyliński z Nowoczesnej, Jarosław Urbaniak z Platformy Obywatelskiej i Stanisław Pięta z Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicyści oceniają przesłuchanie prezydenta Gdańska ws. Amber Gold”

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 18:00
Komisja śledcza ds. Amber Gold przez blisko pięć godzin przesłuchiwała we wtorek prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Prezydent powiedział, że o Amber Gold dowiedział się z mediów i z reklam, podkreślił, że firma prowadziła „bardzo agresywną kampanię reklamową”. Paweł Adamowicz zeznał, że nie miał kontaktów z Marcinem P. O przesłuchania prezydenta Adamowicza przed komisją śledcza ds. Amber Gold mówili w audycji Debata Dnia Wojciech Wybranowski („Do Rzeczy”) i Roman Imielski („Gazeta Wyborcza”).
rozwiń zwiń