Chiński rurociąg do Korei Płn. poza sankcjami ONZ

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 09:50
Chiński rurociąg, który zabezpiecza 90 proc. dostaw ropy do Korei Północnej, wyjęty spod sankcji ONZ – podaje hongkoński dziennik “South China Morning Post”. Rada Bezpieczeństwa ONZ, w odpowiedzi na północnokoreańską próbę nuklearną, wprowadziła dodatkowe ograniczenia w eksporcie paliw do komunistycznej Korei. Przeciwne całkowitemu embargu na dostawy paliw były Rosja i Chiny. Sytuację relacjonował korespondent Polskiego Radia w Chinach.
Audio
Przedstawiciel Chin przy ONZ Liu Jieyi podczas obrad Rady Bezpieczeństwa. Nowy Jork, 11.09.2017
Przedstawiciel Chin przy ONZ Liu Jieyi podczas obrad Rady Bezpieczeństwa. Nowy Jork, 11.09.2017Foto: PAP/EPA/ANDREW GOMBERT

Rurociąg Dandong-Sinujiu dostarcza rocznie z Chin na Północ ponad pół miliona ton ropy naftowej. Na mocy najnowszej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ limity dostaw paliw przetworzonych do Korei Północnej będą ograniczone o ponad połowę. Mogą też ulec zmiani limity dostaw ropy naftowej. Ograniczenia nie dotyczą jednak rurociągu, dzięki któremu komunistyczna Północ otrzymuje większość ropy. Taka postawa Chin, zdaniem części ekspertów, nie sprzyja wywieraniu presji na władze w Pjongjangu. Cytowany przez hongkoński dziennik ekspert z Szanghajskiej Akademii Nauk uważa jednak, że wstrzymanie dostaw ropy na Północ doprowadziłoby do uszkodzenia rurociągu, a znaczne koszty jego naprawy musiałaby pokryć strona chińska. Specjalista podkreśla, że w rurociągu prócz ropy znajdują się też inne substancje ułatwiające transport paliwa, a całkowite odcięcie dostaw mogłoby doprowadzić do jego niedrożności, a nawet całkowitego zniszczenia.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.    

Polskie Radio 24/ip

____________________ 

Data emisji: 13.09.2017

Godzina emisji: 6:45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rada Bezpieczeństwa ONZ nakłada nowe sankcje na Koreę Płn.

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 13:37
Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych jednomyślnie uchwaliła rezolucję o nałożeniu nowych sankcji na Koreę Północną w związku z niedawnymi próbami północnokoreańskiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej. Władze w Pjongjangu zapowiedziały, że nie mają zamiaru zaprzestać prac nad systemem broni rakietowej i grożą Amerykanom „konsekwencjami”. O polityce sankcji wobec reżimu Kimów mówił w audycji Świat w Południe amerykanista Artur Wróblewski z Uniwersytetu Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA - Korea Płn. "Koniec polityki strategicznej cierpliwości"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 20:33
Kilka godzin po wystąpieniu Donalda Trumpa - w którym amerykański prezydent zagroził Korei Północnej "ogniem i furią" - władze w Pjongjangu ogłosiły gotowość do uderzenia w amerykańską wyspę Guam. O tym, czy jest to jedynie retoryka, czy też mogą kryć się za tym potencjalne działania militarne, mówił w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Władze północnokoreańskie posiadają technologię, która jest niebezpieczeństwem dla całego świata"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 13:19
 - W ciągu ostatnich 12 miesięcy - za czasów przywództwa Kim Dzonk Una - Korea Północna wystrzeliła więcej rakiet krótkiego, średniego, dalekiego zasięgu i przeprowadziła więcej testów jądrowych, niż podczas całego okresu rządów jego ojca Kim Dzong Ila. To znaczy, że Korea Płn. się zbroi – powiedział korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz. O testach bomby wodorowej mówił także Nicolas Levi (Polska Akademia Nauk).  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny test militarny Korei Północnej. Reakcje świata

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 12:26
– Kim Dzong Un dokonał tylu testów rakietowych i nuklearnych, co jego ojciec, Kim Dzong Il, podczas całych swoich rządów – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Pekinie. Według północnokoreańskich mediów, w niedzielę przeprowadzono próbę z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM) i próba ta zakończyła się „całkowitym powodzeniem”. O reakcjach USA na północnokoreański test mówił w PR24 Jan Pachlowski - korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Chiny boją się rozwiązania siłowego na Półwyspie Koreańskim”

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 21:11
Członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ wezwali potępili Koreę Północną za ostatnią próbę jądrową. Stany Zjednoczone wezwały do drastycznego zaostrzenia sankcji wobec Pjongjangu i ostrzegły przed możliwością wojny. Chiny zapewniły, że nie dopuszczą do chaosu na Półwyspie Koreańskim. O postawie Pekinu wobec działań Korei Pn. mówił w audycji Światowa Szachownica prof. Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń