Czy Katalonia ma szanse na niepodległość?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 14:37
Setki tysięcy Katalończyków domagały się w Barcelonie zgody na zaplanowane 1 października referendum w sprawie niezależności regionu. Organizatorzy mówią o ponad milionie demonstrantów. O tym, czy Katalonia ma szanse na niepodległość powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wawrzyniec Konarski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Audio
  • 13.09.17 prof. Wawrzyniec Konarski: wszelkie działania Katalończyków opierają się na ich interpretacji litery prawa, z którą to nie zgadza się rząd w Madrycie
Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Katalonii (Diada). Barcelona 11.09.2017
Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Katalonii (Diada). Barcelona 11.09.2017Foto: PAP/EPA/MARTA PEREZ

Zdaniem eksperta, nawet jeśli to referendum odbędzie się, przy absolutnym sprzeciwie rządu Hiszpanii, to bez względu na wyniki zostanie uznane przez władze za nieważne i niewiążące. - Będzie to oczywiście nakręcało do działania ruch nacjonalistyczny w Katalonii, który dysponuje znaczącym poparciem społecznym – dodał prof. Wawrzyniec Konarski i wyjaśnił, że kataloński nacjonalizm jest z perspektywy metod działania nacjonalizmem politycznym, ale ma gruntowne oparcie na specyfice entokulturowej - nie jest jednak czysto etniczny.

- Mieszkańcy tego regionu mają swój język, tradycje historyczne, mocno rozbudowaną tożsamość regionalną i choć zamieszkują niewielki obszar to jest on bardzo dynamiczny gospodarczo – powiedział prof. Wawrzyniec Konarski.

Kwestia niepodległości dzieli samych Katalończyków. Według kwietniowego sondażu ośrodka Metroscopia 44 procent Katalończyków popiera oderwanie się regionu, a 49 procent chce, aby pozostał on częścią Hiszpanii. Zdaniem gościa audycji taki podział może być niebezpieczny ponieważ sprawia, że obydwie strony okopują się na swoich pozycjach ideologicznych.

9 listopada 2014 roku zwolennicy niepodległości przeprowadzili już niewiążące referendum w tej sprawie, w którym wzięły udział 2 mln spośród 5,4 mln uprawnionych. Według katalońskich władz za niepodległością opowiedziało się wówczas ponad 80 procent uczestników głosowania. Hiszpański Trybunał Konstytucyjny uznał referendum za nielegalne w świetle konstytucji.

Rozmawiała Olga Bobienko.

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 13.09.17

Godzina emisji: 13.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rreferendum niepodległościowe w Katalonii?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 23:50
Katalonia przygotowuje się do referendum niepodległościowego. Lider lokalnego rządu Artur Mas podpisał już dekret uprawniający do głosowania. Kampania przed referendum ma rozpocząć się 3 października.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barcelona, Katalonia, Hiszpania – razem czy osobno?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 20:50
W audycji Kawa Dyplomatyczna gościły dr hab. Bogumiła Lisocka-Jaegerman z Centrum Europejskiego UW oraz Jolanta Wołoszańska-Jarek, dyrektor Wydawnictwa Magnum. Tematem rozmowy był obraz Hiszpanii i regionu szukającego niezależności od Madrytu, czyli Katalonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Mas ukarany za zorganizowanie plebiscytu niepodległościowego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 09:12
Były przywódca Katalonii Artur Mas został skazany przez Najwyższy Sąd Katalonii na dwa lata pozbawienia pełnienia funkcji publicznych oraz 36,5 tysiąca euro grzywny. Kara została wymierzona za zorganizowanie w 2014 roku plebiscytu niepodległościowego. Mas zapowiedział, że nie tyko odwoła się od wyroku do hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości, ale też zaskarży go do Trybunału w Strasburgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Katalonia odłączy się od Hiszpanii?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 20:00
W Katalonii Diada Nacional de Catalunya – Święto Narodowe. Lokalny rząd wzywa do wyjścia na ulice zwolenników niepodległości. 1 października ma się odbyć w tej sprawie nieuznawane przez rząd w Madrycie referendum. O szczegółach w audycji Świat w Powiększeniu mówiła Ewa Wysocka, b. korespondentka Polskiego Radia.
rozwiń zwiń