„Nawałnice będą występowały w Polsce coraz częściej”

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 08:15
 - Gdy jest tylko trochę chłodniej za oknem pojawiają się pytania o to, czy mamy ocieplenie klimatu. Oczywiście, że mamy ocieplenie klimatu. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Markowicz z Zakładu Fizyki i Atmosfery Uniwersytetu Warszawskiego. Gość mówił także o tym, czy w Polsce można spodziewać się podobnych sytuacji pogodowych jak w Miami.
Audio
  • 14.09.17 Dr Krzysztof Markowicz o globalnym ociepleniu i nawałnicach
Huragan Harvey widziany z orbity ziemskiej. Jego średnica to ponad 600 km.
Huragan Harvey widziany z orbity ziemskiej. Jego średnica to ponad 600 km.Foto: NASA Goddard Space Flight Center / flickr.com / CC BY 2.0

W ostatnim czasie Polskę nawiedziły gwałtowne nawałnice. Jak podkreślił dr Krzysztof Markowicz, w przeszłości również zdarzały się nawałnice choć nie na aż tak dużą skalę. - Niestety tego typu zjawiska będą w przyszłości występowały coraz częściej i będziemy musieli się do tego przygotowywać – mówił gość.


mid-epa06201139 kopia 663.JPG
W USA 15 milionów osób nadal nie ma prądu po przejściu huraganu Irma

Naukowiec mówił także o huraganie Irma, który przechodzi przez Stany Zjednoczone. - Cyklon tropikalny dużo łatwiej jest przewidzieć niż burzę. Porusza się on bowiem z mniejszą prędkością i nie jest trudno przewidzieć gdzie będzie za kilka godzin. Z kolei burza ma dużo większą dynamikę – tłumaczył dr Markowicz.

Odniósł się także do zjawiska globalnego ocieplenia. - W Polsce temperatura rośnie mniej więcej ćwierć stopnia na dekadę, trend ten nie zmienia się. Są rejony na świecie gdzie temperatura rośnie jeszcze szybciej. Tam ta dynamika jest jeszcze gorsza, a dane są fatalne – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24

____________________ 

Data emisji: 14.09.17

Godzina emisji: 7:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Orkan Barbara nad Polską. Prawie 100 tys. gospodarstw bez prądu

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 18:00
Ponad 1200 razy interweniowała straż pożarna przy usuwaniu skutków silnego wiatru. Najwięcej zgłoszeń, około 300, było w województwie zachodniopomorskim. O przyczynach i skutkach przejścia orkanu Barbara nad Polską mówili w Magazynie Samorządowym Małgorzata Tomczuk (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej) oraz st. bryg. Paweł Frątczak (Państwowa Straż Pożarna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Topniejące lodowce - od nich zależą losy świata

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 12:22
- Zwiększyła się dynamika wzrostu poziomu oceanów. Większy wpływ na poziom wód ma jednak nie topnienie lodowców, ale rozszerzalność cieplna wody. Ociepla się klimat, a więc woda się rozszerza – powiedział w programie Czas na Naukę prof. Piotr Głowacki z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Odniósł się w ten sposób do zjawiska topnienia lodowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawałnice nad Polską. Wśród ofiar dzieci przebywające na obozie w Suszku

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 19:25
Ponad 12 tys. razy wyjeżdżali w piątek i sobotę strażacy do zdarzeń związanych z usuwaniem skutków burz - poinformował w sobotę wieczorem rzecznik PSP Paweł Frątczak. W wyniku nawałnic zginęło 5 osób, a ponad 30 zostało rannych. Bez prądu pozostaje 287 tys. odbiorców w 9 województwach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciemność po Irmie. Miliony Amerykanów bez prądu

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 12:01
Ponad 7 milionów Amerykanów spędziło noc w ciemnościach. To jeden ze skutków huraganu Irma, który przeszedł nad Florydą i innymi stanami USA. Straty po przejściu żywiołu nie zostały jeszcze oszacowane. Amerykańskie władze informują o sześciu ofiarach śmiertelnych. O aktualnej sytuacji po huraganie mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Jan Pachlowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: zniszczenia i ofiary Irmy

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 10:00
Trzy dni po przejściu huraganu Irma prawie połowa mieszkańców Florydy nie ma prądu, a dziesiątki tysięcy nie mogą wrócić do swoich domów. Rośnie liczba śmiertelnych ofiar. Bardzo duże zniszczenia huragan wyrządził na wyspach Florida Keys. Trwa akcja pomocy poszkodowanym. O sytuacji na Florydzie mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Jan Pachlowski.
rozwiń zwiń