W USA 15 milionów osób nadal nie ma prądu po przejściu huraganu Irma

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 08:20
Floryda silnie ucierpiała podczas ataku huraganu Irma. Największe szkody są na wyspach archipelagu Keys oraz w południowo-zachodniej części stanu. Setki tysięcy mieszkańców Florydy codziennie wraca do domów, które musieli opuścić w związku z nadejściem huraganu Irma. Wiele z tych osób w dalszym ciągu nie wie w jakim stanie jest ich dobytek. O zniszczeniach spowodowanych przez huragan Irma mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w USA.
Audio
  • 14.09.2017 Jan Pachlowski: „Krajobraz w Miami wygląda jak po wojnie”
Zniszczenia po przejściu huraganu.  Rejon Florida Keys, Marathon, USA 13.09.2017
Zniszczenia po przejściu huraganu. Rejon Florida Keys, Marathon, USA 13.09.2017Foto: PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA

Rośnie liczba śmiertelnych ofiar żywiołu. Dziś dotknięte przez Irmę tereny odwiedzi prezydent Donald Trump. Według Jana Pachlowskiego ponad 15 milionów ludzi dalej nie ma prądu. – Ewakuacje z Florydy przebiegały w sposób dramatyczny, teraz mieszkańcy wracają do domów. Oprócz braku dostaw prądu, nie działają też telefony komórkowe. Krajobraz w Miami wygląda jak po wojnie – drzewa powyrywane z korzeniami i okolicznym betonem – powiedział korespondent.

Jak podkreślał reporter, najbardziej w wyniku huraganu Irma ucierpiała południowo-zachodnia część Florydy. – W Tampie zniszczenia były stosunkowo niewielkie. Jednak im dalej na południe, tym sytuacja była gorsza. Wiele sklepów i stacji benzynowych jest zamkniętych. Najbardziej ucierpiała miejscowość Naples. Zniszczone są budynki i roślinność. Władze zwracają się z apelem, by mieszkańcy nie powracali do domów, gdzie nie przywrócono prądu. Szczyt powrotów ma nastąpić w okolicy weekendu – na autostradach mogą tworzyć się korki. Naprawa zniszczeń może potrwać wiele miesięcy. Mieszkańcy solidarnie oferują sobie pomoc, mamy nadzieję, że najgorsze za nami – mówił Pachlowski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/IAR

____________________ 

Data emisji: 14.09.2017

Godzina emisji: 06:20

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Floryda oczekuje na nadejście huraganu Irma

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 09:20
Irma ma uderzyć w archipelag wysp Keys w niedzielę rano czasu lokalnego. W nocy Irma osiągnęła kubański archipelag Camaguey i zmierza w stronę miasta Ciego de Avila. Prędkość wiatru dochodzi do 260 kilometrów na godzinę, a kategoria huraganu została znów podniesiona do piątej. Do tej pory huragan spowodował śmierć co najmniej 21 osób. Przygotowania do uderzenia huraganu w USA relacjonował korespondent Polskiego Radia w USA Jan Pachlowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciemność po Irmie. Miliony Amerykanów bez prądu

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 12:01
Ponad 7 milionów Amerykanów spędziło noc w ciemnościach. To jeden ze skutków huraganu Irma, który przeszedł nad Florydą i innymi stanami USA. Straty po przejściu żywiołu nie zostały jeszcze oszacowane. Amerykańskie władze informują o sześciu ofiarach śmiertelnych. O aktualnej sytuacji po huraganie mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Jan Pachlowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: zniszczenia i ofiary Irmy

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 10:00
Trzy dni po przejściu huraganu Irma prawie połowa mieszkańców Florydy nie ma prądu, a dziesiątki tysięcy nie mogą wrócić do swoich domów. Rośnie liczba śmiertelnych ofiar. Bardzo duże zniszczenia huragan wyrządził na wyspach Florida Keys. Trwa akcja pomocy poszkodowanym. O sytuacji na Florydzie mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Jan Pachlowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Nawałnice będą występowały w Polsce coraz częściej”

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 08:15
 - Gdy jest tylko trochę chłodniej za oknem pojawiają się pytania o to, czy mamy ocieplenie klimatu. Oczywiście, że mamy ocieplenie klimatu. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Markowicz z Zakładu Fizyki i Atmosfery Uniwersytetu Warszawskiego. Gość mówił także o tym, czy w Polsce można spodziewać się podobnych sytuacji pogodowych jak w Miami.
rozwiń zwiń