Rozpoczęły się manewry Zapad 2017

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 10:37
Białorusko-rosyjskie ćwiczenia Zapad 2017 mają dwa zadania. Jak twierdzą eksperci, po pierwsze mają postraszyć i utwierdzić Zachód w przekonaniu, że Rosja jest militarną potęgą. Po drugie – mają dać Kremlowi odpowiedź na pytanie, czy Rosję stać na otwartą wojnę z NATO. O manewrach Zapad 2017 mówili w Polskim Radiu 24 gen. Dariusz Wroński z Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych i Tadeusz Wróbel (Polska Zbrojna).
Audio
  • 14.09.17 Gen. Dariusz Wroński o ćwiczeniach Zapad 2017
  • 14.09.17 Tadeusz Wróbel o manewrach Zapad 2017.
Rosyjskie śmigłowce szturmowe Mi-28
Rosyjskie śmigłowce szturmowe Mi-28 Foto: Nick Savchenko / flickr.com / CC BY-SA 2.0

Ćwiczenia Zapad-2017 są pierwszym poważnym sprawdzianem dla rozbudowywanych w ostatnich latach sił w Zachodnim Okręgu Wojskowym.

Jak podkreślił gen. Dariusz Wroński, tegoroczna edycja znacząco odbiega od tego, co działo się w ubiegłych latach. – Następuje kulminacja przygotowań, które trwają już od dłuższego czasu. Są inne od poprzednich, ponieważ - według tego, co wiemy -  poprzednie ćwiczenia prowadzone były w zakresie tzw. niekonwencjonalnej wojny, z udziałem struktur czy sił atomowych. W tym przypadku natomiast bardziej stawia się na konwencjonalne środki i konwencjonalny sposób walki graniczący wręcz w pewnymi elementami wojny hybrydowej – wyjaśnił gość.

Z kolei Tadeusz Wróbel podkreślił, że w przeszłości Rosjanie potrafili z manewrów przejść do innych działań. - Przed zajęciem Krymu Rosjanie też ćwiczyli w pobliżu granic Ukrainy – stwierdził gość.

Dodał, że z pewnością jest to również element wojny psychologicznej. - Świadczy o tym choćby fakt, że dzisiaj o tym rozmawiamy. Rosjanom udało się bardzo nagłośnić sprawę manewrów Zapad 2017 – zauważył Wróbel.

Jak zaznaczył, rosyjskie działania mają dwa kierunki. – Jeden nastawiony jest na zewnątrz, czyli ma oddziaływanie psychologiczne na społeczność państw NATO-wskich. Ponadto oddziałuje też psychologicznie na własne społeczeństwo – podsumował.

Ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem Zapad (Zachód) mają bogatą tradycję i długo kojarzyły się z sowieckimi planami najazdu na Europę. Pierwsze odbyły się w 1973 roku. Kolejne w 1977.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24

__________________________

Data emisji: 14.09.17

Godzina emisji: 10:15, 14:45

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rosyjskie manewry na Białorusi. "Element presji politycznej"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 15:01
We wrześniu Rosjanie planują na Białorusi olbrzymie ćwiczenia wojskowe. Będą to pierwsze manewry od czasu aneksji Krymu. Gościem Polskiego Radia 24 był dr Łukasz Jasina, ekspert PISM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finowie zaniepokojeni ćwiczeniami Zapad 2017

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 11:20
Sztab generalny fińskiej armii nie zgodził się na wpłynięcie do portu w Mariehamn na Wyspach Alandzkich rosyjskiego żaglowca szkoleniowego Kruzensztern. Nie podano przyczyn odmownej decyzji. Eksperci są zdania, że w przypadku konfliktu w regionie, wyspy mogą zostać przez Rosję zajęte i wykorzystane do działań dywersyjnych. O fińskiej reakcji na rosyjski żaglowiec mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Szymański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manewry Zapad 2017. Czy państwa bałtyckie są zagrożone?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 11:11
W dniach 14 – 20 września przeprowadzone zostaną na Białorusi manewry Zapad 2017. Ćwiczenia przyjmowanie są z niepokojem w Polsce, a także w krajach bałtyckich. O realnym zagrożeniu wobec Litwy, Łotwy i Estonii ze strony Rosji mówił w audycji 7 Dni Wschód Piotr Szymański z Ośrodka Studiów Wschodnich.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapad 2017. Ilu żołnierzy weźmie udział w ćwiczeniach?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 12:27
14 września za naszą wschodnią granicą – na Białorusi i w Rosji – rozpoczną się manewry wojskowe Zapad 2017. Według Moskwy, ma w nich wziąć udział co najwyżej kilkanaście tysięcy żołnierzy. Zachodni eksperci mają jednak odmienne zdanie w tej sprawie.  W Polskim Radiu 24 komentarz dra Tomasza Wójtowicza z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Targalski: manewry Zapad to rozgrywka psychologiczna

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 11:40
– Szacunki przedstawione przez rząd Niemiec, według których w manewrach Zapad-2017 ma uczestniczyć ponad 100 tys. żołnierzy, to liczby całkowicie wyssane z palca – oświadczył w sobotę w Moskwie rzecznik ministerstwa obrony Rosji Igor Konaszenkow. O ćwiczeniach w Polskim Radiu 24 mówił dr Jerzy Targalski.
rozwiń zwiń