Mateusz Morawiecki: pułapka średniego dochodu jedną z głównych w polskiej gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 12:45
„Jedna z głównych zidentyfikowanych pułapek w polskiej gospodarce to pułapka średniego dochodu” - powiedział w czwartek podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Gospodarki wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Wystąpienie wicepremiera Morawieckiego komentowali w audycji Rządy Pieniądza dr Marian Szołucha (Akademia Finansów i Biznesu Vistula) i dr Małgorzata Bonikowska (Ośrodek Think Tank).
Audio
  • 14.09.17 Mateusz Morawiecki: negatywna inwestycyjna pozycja netto walutowa Polski jest dzisiaj na poziomie 66 proc.
  • 14.09.2017 Marian Szołucha: Obecny stan gospodarki wynika z zaszłości historycznych
  • 14.09.2017 Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Mateusza Morawieckiego. Komentarz Arkadiusza Ekierta z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia
  • 14.09.2017 Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Mateusza Morawieckiego. Relacja Krystyny Prostak (IAR)
Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Warszawa 11.09.2017
Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Warszawa 11.09.2017Foto: PAP/Paweł Supernak

Morawiecki przedstawił posłom informację o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. - Negatywna inwestycyjna pozycja netto walutowa Polski jest dzisiaj na poziomie 66 proc. – to dwie trzecie do PKB. To jedna z najwyższych negatywnych pozycji na świecie. Tak wygląda poziom naszego uzależnienia od kapitału zagranicznego - wskazał wicepremier. Według Mariana Szołuchy ten odsetek będzie się zmniejszał.

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - cały dokument.pdf

- Polska się rozwija, a Polacy gromadzą kapitał i inwestują. Chcą to robić w obrębie własnej gospodarki. Obecny stan wynika z zaszłości historycznych, czyli stanu zastanego polskiej gospodarki po 1989 roku i zadłużenia zagranicznego. To proces, które będzie jeszcze długo trwał. Pamiętajmy też, że kapitał zagraniczny nie jest zły, chcemy inwestować za granicą i zagranica chce inwestować u nas, to naturalne – powiedział ekspert.

Zdaniem Małgorzaty Bonikowskiej trzeba pamiętać skąd się biorą dane i wskaźniki gospodarcze. – Porównujemy się do krajów Europy Zachodniej, lecz porównywanie do Niemiec może nas zaprowadzić na manowce, ponieważ nasza historia toczyła się zupełnie inaczej. Nie mieliśmy innej możliwości niż wejść w inwestycje zagraniczne, bowiem nie mieliśmy ich od II wojny światowej – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 14.09.2017

Godzina emisji: 10:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Przyszłość Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 14:10
- Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju to najważniejsze dziecko wicepremiera Mateusza Morawieckiego. To opasły dokument liczący ponad 250 stron, który definiuje wszystkie te elementy polskiego życia gospodarczego, które w najbliższych latach będą najważniejsze – powiedział w programie Gospodarczy Temat Dnia Robert Tomaszewski z Polityki Insight. Gość mówił w programie także m.in. o energetyce wiatrowej w naszym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju szansą dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 11:17
Rząd przyjął uchwałę ws. Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zakłada ona m.in., że dochód na jednego mieszkańca Polski do 2020 roku sięgnie 80 procent średniej w Unii Europejskiej. W Polskim Radiu 24 sprawę komentowali Roman Przasnyski z Gerda Broker, Maciej Bukowski z WiseEuropa i Witold Michałek z Business Centre Club.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownia jądrowa w Polsce? "To pieśń przyszłości"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 21:10
Rząd przyjął uchwałę w sprawie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Nie zapadła jednak ciągle ostateczna decyzja dotycząca rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. O tym, czy w naszym kraju powinna zostać wybudowana elektrownia jądrowa mówili w audycji Gospodarczym Temat Dnia Justyna Piszczatowska z portalu WysokieNapiecie.pl i Michał Wąsowski z polskiej edycji "Business Insider".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju. "Kluczem wzrost wynagrodzeń"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 15:12
Wicepremier Mateusz Morawiecki jest zadowolony z tempa wdrażania Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ogłosił to podczas wtorkowego posiedzenia rządu. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: prof. Elżbieta Mączyńska prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Cezary Mech, były minister finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plan Morawieckiego: Specjalne Strefy Ekonomiczne dla całego kraju

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 10:11
Specjalne Strefy Ekonomiczne mają objąć cały kraj, a nie tylko obszary inwestycyjne. To kolejny etap tak zwanego Planu Morawieckiego, który wicepremier przedstawił na forum ekonomicznym w Krynicy-Zdroju. O pomyśle w audycji Rządy Pieniądza mówili dr Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers), dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Konfederacja Lewiatan) i Krzysztof Wołowicz (główny ekonomista BPS TFI SA).
rozwiń zwiń