„W interesie opozycji i prezydenta jest umiarkowany sojusz”

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 11:13
Prezydent Andrzej Duda przeprowadził z przedstawicielami klubów parlamentarnych konsultacje dotyczące zmian w ustawach: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. O rozmowach mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Audio
  • 14.09.2017 Paweł Musiałek: Nie uważam, by te konsultacje były pozorowane
Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego - prezes PSL, przewodniczący klubu PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego, poseł Marek Sawicki, sekretarz klubu poseł Krzysztof Paszyk oraz poseł Piotr Zgorzelski (C-L) podczas konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, Warszawa,
Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego - prezes PSL, przewodniczący klubu PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego, poseł Marek Sawicki, sekretarz klubu poseł Krzysztof Paszyk oraz poseł Piotr Zgorzelski (C-L) podczas konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, Warszawa,Foto: PAP/Marcin Obara

Według Pawła Musiałka Andrzej Duda poszukuje szerokiego poparcia dla swoich ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. – Nie uważam, by te konsultacje były pozorowane. Wszyscy oczekują, że prezydent przedstawi takie propozycje, które będą kompromisowe w stosunku do propozycji PiS. Na rękę prezydentowi byłoby, aby przynajmniej mała część postulatów opozycji weszła do projektu. Cieszę się, że debata przeniosła się na konkretne postulaty – powiedział analityk.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 w interesie opozycji i prezydenta jest umiarkowany sojusz. – Opozycja ma duże zastrzeżenia do prezydenta, które wynikały z jego wcześniejszych działań. Stąd zaufanie opozycji było mocno podważone i prezydent musi dużo zrobić, by je odzyskać. Opozycja powinna zwrócić uwagę na to, że prezydent wyszedł z propozycją i jest zainteresowany dialogiem – wtedy opozycja ma szansę też pokazać się jako konstruktywna siła, która nie tylko krytykuje – mówił Musiałek.

W lipcu prezydent Andrzej Duda zawetował dwie z trzech ustaw dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Wątpliwości prezydenta wzbudził między innymi wpływ ministra sprawiedliwości na Sąd Najwyższy i sprzeczność przepisów, dotyczących liczby kandydatów na stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Prezydent zapowiedział wtedy, że w ciągu dwóch miesięcy przedstawi własne projekty ustaw reformujących sądownictwo.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 14.09.2017

Godzina emisji: 10:43

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Podsumowanie Dnia: dwa weta prezydenta Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 20:37
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że zawetuje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. To najważniejsze wydarzenie, które komentowali goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Może się okazać, że prezydent gra na PiS”

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 13:02
W poniedziałek prezydent zawetował ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym. Decyzja poprzedzona była kilkudniowymi protestami opozycji w tej sprawie. Tymczasem lider PiS, Jarosław Kaczyński uważa, że zatrzymanie reformy sądownictwa było błędem i należy zastanowić się, jak z tego wyjść. O najważniejszych wydarzeniach w Podsumowaniu Tygodnia mówili Dawid Wildstein (TVP Info) i Maciej Gajek (Newsweek).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłanka Nowoczesnej: Weta prezydenta nie dają gwarancji, że z brzydkiego kaczątka wyrośnie łabędź

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 09:50
Gościem audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka była Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Klubu Poselskiego Nowoczesnej. W Polskim Radiu 24 parlamentarzystka m.in. oceniła dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prezydent Andrzej Duda realizuje zmiany, które są w interesie Polski"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 16:33
- W świetle polskiej konstytucji prezydent ma prawo skierować ustawę do ponownego rozpatrzenia przez Sejm, gdy dopatruje się uzasadnienia takiej decyzji. Prezydent miał podstawy, by zawetować ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zarówno prezydent RP, obywatele, jak i polski rząd są zdeterminowani, by dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości - powiedział w audycji Rozmowa PR24 Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Polskiemu sądownictwu potrzebna jest głęboka reforma”

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 15:59
W środę prof. Michał Królikowski, b. wiceminister sprawiedliwości w rządach PO, przyznał w rozmowie z RMF FM, że bierze udział w pracach nad prezydenckimi propozycjami reformy sądownictwa. Wyraził pogląd, że o ile konstytucja pozwala na „radykalne reformy w wymiarze sprawiedliwości”, to jednocześnie „mrozi pewne wartości, jak niezawisłość, niezależność sądów”. O reformie sądownictwa mówił w audycji Gorący Temat radca prawny Adam Tomczyński.
rozwiń zwiń