Merkel czy Schulz? Pytania niemieckich wyborców

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 14:31
Wieczorem w telewizji ZDF odbędzie się debata, w której obywatele będą mogli zadawać pytania kandydatom na stanowisko kanclerza Niemiec. Gościem Polskiego Radia 24 była dr Monika Bartoszewicz z Akademii Biznesu i Finansów Vistula.
Audio
  • 14.09.17 dr Monika Bartoszewicz: jedno pytanie podczas debaty, może wywołać lawinę kolejnych z innych dziedzin
Angela Merkel podczas wiecu wyborczego. Rosenheim, Niemcy, 12.09.2017
Angela Merkel podczas wiecu wyborczego. Rosenheim, Niemcy, 12.09.2017Foto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Zdaniem dr Moniki Bartoszewicz, głównym motywem tematem będzie z pewnością migracja, ale nie w kontekście polityki migracyjnej, a w ujęciu gospodarczym, społecznym i kulturowym. - Zgodnie z kontynuacją Wilkomenskultur do 2020 r., Niemcy spodziewają się napływu kolejnych uchodźców. Ta pomoc będzie tamtejszych podatników sporo kosztować. Już teraz koszty wylicza się na 1.5 biliona euro – powiedziała gość audycji i dodała, że dane na przyszłość z pewnością zainteresują niemieckich wyborców.

Skala zjawiska pomocy socjalnej i obciążenia systemu zabezpieczeń wzrasta w Niemczech bardzo szybko i pochłania coraz więcej pieniędzy. Jak zauważyła dr Monika Bartoszewicz pod koniec 2015 r. z zasiłku korzystało ponad 1 mln cudzoziemców, podczas gdy w 2010 r. było to zaledwie 130 tys. osób.

W opinii ekspertów, Niemcy chcą być wzorem politycznym i gospodarczym dla całej Europy. Zdaniem Bartoszewicz, jeśli spojrzy się na dane preferencji wyborczych, to nie do końca potwierdzają one tę tezę. - Partia CDU, wciąż jest kojarzona z polityką otwartych granic, głosują na nią ludzie starsi. Z kolei Partia Zielonych znana jest z podejścia do migrantów jako eksperymentu – powiedziała gość audycji. - Możemy mówić, że za pomocą migracji uda się ostatecznie pożegnać z demonami państw narodowych. Nie będzie to raczej świadomy wybór statystycznego Niemca, stawiającego krzyżyk na karcie wyborczej w nadchodzących wyborach – dodała dr Bartoszewicz.

Gospodarzem audycji był Filip Memches

Polskie Radio 24/kawa

____________________ 

Data emisji: 14.09.17

Godzina emisji: 13.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Po debacie Angela Merkel - Martin Schulz. „Nudny pojedynek”

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 11:06
W niemieckiej telewizji odbyła się przedwyborcza debata między szefową CDU Angelą Merkel, a jej najgroźniejszym rywalem w wyścigu do fotela kanclerza, liderem SPD Martinem Schulzem. – To była jedna z najnudniejszych debat politycznych, które widziałem – oceniał w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angela Merkel czy Martin Schulz. Kto lepszy dla Polski?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 16:33
Angela Merkel spotkała się w niedzielę na przedwyborczej debacie telewizyjnej z Martinem Schulzem, swoim najgroźniejszym rywalem. Kto będzie dla Polski lepszym kanclerzem – lider SPD czy obecna szefowa niemieckiego rządu? O tym w Rozmowie PR24 mówili wiceszefowie Parlamentu Europejskiego – Ryszard Czarnecki (PiS) i Bogusław Liberadzki (SLD).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizja Europy według Emmanuela Macrona

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 20:15
Prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawił swoją wizję nowej Europy podczas oficjalnej wizyty w Grecji. Przemawiając w pobliżu Akropolu w Atenach podkreślił, że rozkład Unii Europejskiej byłby rodzajem politycznego i historycznego samobójstwa i że świat potrzebuje silnej Wspólnoty teraz bardziej, niż kiedykolwiek. Pomysły francuskiego przywódcy na nowy model Europy skomentowali goście magazynu Świat w Powiększeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w Niemczech: Sekret sukcesu Angeli Merkel

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 08:45
Wybory do Bundestagu w Niemczech już 24 września. Wszystko wskazuje na to, że Angela Merkel, która walczy o czwartą kadencję, pozostanie na swoim stanowisku. Gdzie tkwi tajemnica sukcesu szefowej niemieckiego rządu? Mówił o tym w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia Waldemar Maszewski.
rozwiń zwiń