Ćwiczenia Zapad-17. Komentarz eksperta

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 15:02
Prezydent Władimir Putin pojawi się na jednym z etapów rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad-2017. Dzisiaj, będzie je obserwował w obwodzie leningradzkim w północno-zachodniej Rosji - poinformował w piątek Kreml. O ćwiczeniach Zapad17 mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma z "Nowej Techniki Wojskowej".
Audio
  • 18.09.2017 Mariusz Cielma: „Dużą rolę w tym niepokoju NATO wywołuje to, że wojska rosyjskie przemieszczają się w kierunku granicy z Polską”.
Mariusz Cielma
Mariusz Cielma Foto: PR24

Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow zaznaczył, że wyjazd Putina na ćwiczenia wojskowe Zapad-2017 "nie jest związany z zaniepokojeniem państw zachodnich" z powodu tych manewrów. Na początku września media rosyjskie zapowiadały, że Putin wspólnie z białoruskim prezydentem Alaksandrem Łukaszenką odwiedzi jeden z poligonów w Rosji, na których odbywają się manewry.  Zdaniem Mariusza Cielmy duże manewry wojskowe zawsze wywołują niepokój.

- Dużą rolę w tym niepokoju NATO wywołuje to, że wojska rosyjskie przemieszczają się w kierunku granicy z Polską. W przypadku prezydenta Putina warto zauważyć, że nie przyjechał na poligon białoruski, tylko ten niedaleko Estonii. Ćwiczenia Zapad nie stanowią na razie zagrożenia, ale to ćwiczenia dowódczo-sztabowe, więc chodzi o zgrywanie systemu i dopracowanie standardów – powiedział dziennikarz.

Według gościa Polskiego Radia 24 nie ma ryzyka, że Rosja nie opuści Białorusi. – Mieliśmy do czynienia z pewnym niedogadaniem się Łukaszenki z Putinem. Rosjanie od zajęcia Krymu mówią, że w Baranowiczach będą stacjonować rosyjskie myśliwce, ale jak na razie się to niestało. Włodarze Białorusi mogą próbować coś ugrać. Liczebność wojsk rosyjskich może się jednak bardzo szybko zmienić, przerzut wojsk jest zawsze ćwiczony na takich manewrach – mówił Cielma.

Jak informuje ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej ćwiczenie, prowadzone przez szefów sztabów generalnych Rosji i Białorusi, ma charakter czysto obronny i nie jest skierowane przeciw żadnemu państwu ani grupie państw. Celem jest m. in. poprawa interoperacyjności i integracja zaawansowanych systemów kierowania i dowodzenia.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

 _____________________

Data emisji: 18.09.2017

Godzina emisji: 14:17


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapad-2017. "Wokół manewrów tworzą się różne gry"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 13:55
Na dziewięciu poligonach Białorusi i Rosji trwają manewry Zapad-2017. Według szefa MON Antoniego Macierewicza, ćwiczenia to "zagrożenie dla bezpieczeństwa regionu". Minister zwraca uwagę, że manewry nie mają charakteru obronnego, ale "w sposób oczywisty mają charakter ofensywny, skierowany przeciwko Polsce, Litwie i w dużej części przeciwko Ukrainie". Gościem Polskiego Radia 24 był Wojciech Łuczak (Raport Wojsko-Technika-Obronność).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapad-2017. "Scenariusz ćwiczeń to manifest polityczny"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 11:11
- Scenariusz ćwiczeń jest zazwyczaj manifestem politycznym, manifestem protestu, sprzeciwu wobec procesów zachodzących w sąsiedztwie – powiedział o manewrach Zapad 2017 Piotr Żochowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Gościem audycji 7 Dni Wschód była także Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń