Zapad-17. "Odpowiedzią na groźby Rosji wzmocnienie Ukrainy"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 08:11
Rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2017 weszły w decydującą fazę. Dziś na sześciu białoruskich i trzech rosyjskich poligonach będą kontynuowane ćwiczenia polegające na odpieraniu ataków umownego przeciwnika. W poniedziałek dwa rosyjskie samoloty naruszyły litewską przestrzeń powietrzną, o czym poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy. O ćwiczeniach Zapad17 mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
Audio
  • 19.09.2017 Jerzy Targalski: „Ćwiczenia Zapad pokazują, że można Ukrainę zaatakować od północy, z terytorium Białorusi”
Manewry Zapad 2017
Manewry Zapad 2017Foto: PAP/EPA/VAYAR MILITARY NEWS AGENCY HANDOUT HANDOUT

Jego zdaniem manewry są okazją do podpatrzenia jak działa rosyjski sprzęt. – Należy zbadać informacje – jak działały czołgi rosyjskie i jaka jest jakość ich najlepszego sprzętu. Odpowiednie służby powinny to sprawdzić, to żadna filozofia zobaczyć za pomocą satelitów jak przebiegały te manewry. Oni wiedzą, że są obserwowani, więc na pewno wysłali swój najlepszy sprzęt – powiedział ekspert.

Według gościa Polskiego Radia 24 musimy wzmacniać armię. – To wniosek ogólny, który płynie niezależnie od ćwiczeń Zapad-2017. Najważniejsza jest analiza jak o ćwiczeniach pisała prasa i kto próbował wywierać nacisk na polski rząd, siejąc postrach. Media wskazywały, że Zapad ma służyć Putinowi do zastraszania członków UE, a w szczególności Polski, państw bałtyckich i Ukrainy. Ćwiczenia Zapad pokazują, że można Ukrainę zaatakować od północy, z terytorium Białorusi. Ważne jak na to odpowiedzą USA – uważam, że właściwą odpowiedzią na groźby Rosji byłoby wzmocnienie Ukrainy – mówił dr Targalski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji była Dorota Kania.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 19.09.2017

Godzina emisji: 06:44

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapad-2017. "Wokół manewrów tworzą się różne gry"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 13:55
Na dziewięciu poligonach Białorusi i Rosji trwają manewry Zapad-2017. Według szefa MON Antoniego Macierewicza, ćwiczenia to "zagrożenie dla bezpieczeństwa regionu". Minister zwraca uwagę, że manewry nie mają charakteru obronnego, ale "w sposób oczywisty mają charakter ofensywny, skierowany przeciwko Polsce, Litwie i w dużej części przeciwko Ukrainie". Gościem Polskiego Radia 24 był Wojciech Łuczak (Raport Wojsko-Technika-Obronność).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapad-2017. "Scenariusz ćwiczeń to manifest polityczny"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 11:11
- Scenariusz ćwiczeń jest zazwyczaj manifestem politycznym, manifestem protestu, sprzeciwu wobec procesów zachodzących w sąsiedztwie – powiedział o manewrach Zapad 2017 Piotr Żochowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Gościem audycji 7 Dni Wschód była także Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń