Dyrektor PP "Porty Lotnicze": CPK to projekt cywilizacyjny, zmieni rolę naszego kraju"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 20:40
- Jedyne, co jest pewne na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego to, że powstanie. Myślę, że w najbliższym czasie poznamy szczegóły zarówno programu, samego portu, jak i jego lokalizacji. Byłoby zbyt wcześnie na zajmowanie jakiegokolwiek stanowiska przed oficjalnym zaprezentowaniem stanowiska rządowego – powiedział w Polskim Radiu 24 naczelny dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" Mariusz Szpikowski.
Audio
  • 19.09.17 Mariusz Szpikowski o Centralnym Porcie Komunikacyjnym.
Stanisławów (woj. mazowieckie), 19.09.2017. Miejscowość Stanisławów w gminie Baranów w województwie Mazowieckim, 19 bm., gdzie zarekomendowano powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Stanisławów (woj. mazowieckie), 19.09.2017. Miejscowość Stanisławów w gminie Baranów w województwie Mazowieckim, 19 bm., gdzie zarekomendowano powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego.Foto: PAP/Paweł Supernak

Jak podkreślił Mariusz Szpikowski obecnie z polskich lotnisk, zwłaszcza z portów regionalnych, latają linie niskokosztowe, a połączenia realizowane są do hubów ościennych skąd pasażerowie latają w świat. - Pieniądze zarobione przez polskich obywateli wydawane są więc na obce linie w obcych portach – zauważył gość.

Jak stwierdził, "główne serce komunikacyjne bije poza naszym krajem". - W momencie gdy powstanie CPK, jako element transportu wpisanego w sieć kolejową, drogową, zmieni to zdecydowanie postać rzeczy. Pasażerowie będą bowiem przywożeni z krajów obcych, ościennych, będą się przesiadali w Polsce, a więc pieniądze zarobione za granicą będą wydawane w Polsce, na polskiego przewoźnika, na polską infrastrukturę – wyliczał Szpikowski. Zaznaczył, że mowa jest nie tylko o pasażerach, ale także o transporcie towarów.

- To bardzo duży projekt cywilizacyjny, który zmieli rolę naszego kraju – podsumował gość.

Według Informacyjnej Agencji Radiowej decyzja co do lokalizacji CPK jest już podjęta: port lotniczy powstanie w Stanisławowie (gmina Baranów) koło Grodziska Mazowieckiego. Wcześniej pod uwagę brany był też Mszczonów i Babsk. 

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24

_____________________

Data emisji: 19.09.17

Godzina emisji: 20:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Centralny Port Lotniczy - droga do realizacji celu

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 22:20
Niektórzy twierdzą, że to wejście do lotniczej I ligi i dalekowzroczna inwestycja, inni - że megalomański infrastrukturalny pomnik i utopione pieniądze. O Centralnym Porcie Lotniczym mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. transportu Bartosz Jakubowski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Centralny Port Lotniczy i koleje dużych prędkości. "Te projekty zależą od siebie"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 14:30
Projekt kolei dużych prędkości miał łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław. Na tych trasach prędkość podróżna miałaby wynosić do 300 km/h, tak jak to jest pomiędzy Barceloną i Madrytem. - Budowa kolei dużych prędkości jest nierozerwalnie związana z powstaniem Centralnego Portu Lotniczego - tak o obu projektach infrastrukturalnych mówił w Polskim Radiu 24 Marcel Klinowski z Fundacji Projektów Obywatelskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Położenie geograficzne Baranowa jest wyjątkowe"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 15:40
Centralny Port Lotniczy ma zostać wybudowany w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. O inwestycji mówił w audycji Marcel Klinowski z Fundacji Rozwoju Projektów Obywatelskich i Stowarzyszenia Republikanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Centralny Port Lotniczy powstanie w Baranowie. "Musimy myśleć o strategii rozwoju Polski"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 10:07
Centralny Port Komunikacyjny powstanie w okolicach miejscowości Baranów na Mazowszu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że to właśnie ta lokalizacja, wśród kilku innych zyskała największe poparcie urzędników. Baranów znajduje się 40 kilometrów na zachód od Warszawy. W okolicy przebiega autostrada A2 oraz kolejowa linia z Warszawy do Żyrardowa. O CPL w audycji Rządy Pieniądza rozmawiali Mariusz Adamiak (PKO BP), Paweł Budrewicz (prawnik, publicysta, komentator ekonomiczny) i Paweł Pelc (radca prawny, komentator ekonomiczny).
rozwiń zwiń